Krótkowzroczność to wada refrakcji, w której źle widzimy dalekie przedmioty.

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność należy do powszechnie występujących wad wzroku, zwłaszcza u ludzi młodych. Choroba ta objawia się utratą ostrości widzenia, a także zaburzeniami widzenia przestrzennego. Leczenie polega na noszeniu dobranych przez okulistę okularów lub szkieł kontaktowych.
/ 29.11.2011 17:07
Krótkowzroczność to wada refrakcji, w której źle widzimy dalekie przedmioty.

Czemu dochodzi do zaburzenia widzenia?

W oku zdrowym promienie świetlne przechodzą przez rogówkę i soczewkę oka (gdzie są załamywane) a następnie padają na siatkówkę. Na siatkówce znajdują się specjalne komórki – czopki i pręciki, które odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie. Następnie informacje o widzianych przedmiotach przekazywane są do mózgu.

U osób krótkowzrocznych z różnych powodów obraz nie powstaje na siatkówce ale tuż przed nią – w związku z czym promienie nie zbiegają się w jednym punkcie a powstały obraz jest nieostry. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być długa gałka oczna  (tzw. krótkowzroczność osiowa) lub zbyt mała zdolność skupiająca rogówki i soczewki.

Zobacz też: Na czym polega niezborność (astygmatyzm)?

Kto może zachorować?

W większości przypadków podatność na tego typu wadę wzroku jest dziedziczna. Oznacza to, że dzieci rodziców z wadą mają większą szansę na jej rozwinięcie. Choroba zaczyna się zazwyczaj w okresie dojrzewania i może postępować do około 30 roku życia. Warto wiedzieć, że krótkowzroczność tego typu związana jest przede wszystkim ze zbyt długą gałką oczną – jest to tzw. krótkowzroczność osiowa.

Czym może grozić krótkowzroczność?

Pomijając utratę ostrości widzenia, duże różnice zdolności skupiającej obydwu oczu powodują zaburzenia prawidłowego widzenia przestrzennego. Oznacza to, że danej osobie trudno jest ocenić głębię i odległości między przedmiotami położonymi dalej. Ma to bardzo duże znaczenie np. podczas prowadzenia samochodu.

Co więcej, u osób z dużą krótkowzrocznością może dochodzić do zmian naczyniowych na dnie oka a także do zwiększonego ryzyka groźnego w skutkach odwarstwienia się siatkówki.

Polecamy: Jakie są metody korekcji i leczenia wad wzroku?

Jak można korygować krótkowzroczność?

Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą jest korekcja za pomocą okularów. Chociaż wiele osób ma początkowo opory przed ich noszeniem, nie jest to zbyt uciążliwa forma terapii. Dla lepszego efektu kosmetycznego można stosować szkła kontaktowe - nakładane bezpośrednio na rogówkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/06.07.2012 15:29
nie ma " szkiel kontaktowych" a sa soczewki kontaktowe.. niby drobiazg ale w komunikacji do pacjentow ma duze znaczenie.
/06.07.2012 15:24
wszystko jestem wstanie zaakceptowac ale nie to ze:'Krotkowzrocznosc jest choroba". jest to wada wzroku a nie choroba i nie mozna na nia zachorowac.