Komputer psuje wzrok

Komputer psuje wzrok

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor męczy oczy. Skutek? Pieczenie i zaczerwienienie oczu
/ 21.04.2009 10:26
Komputer psuje wzrok
Długotrwałe wpatrywanie się w monitor męczy oczy. Skutek? Pieczenie i zaczerwienienie oczu, zamazywanie obrazu lub czytanego tekstu, nadwrażliwość na światło. Objawy te mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu pracy.

Profilaktyka

- Co godzinę rób sobie krótką przerwę: popatrz wtedy przez okno na obiekty znajdujące się w różnych odległościach albo na rośliny, które są w pokoju (zielony kolor daje oczom odpoczynek).
- Powieś sobie na monitorze karteczkę, która będzie przypominać ci o częstym mruganiu (to zmniejsza wysuszenie oczu).

Zespół suchego oka
Bierze się stąd, że przy komputerze mrugamy rzadziej niż normalnie i mamy szerzej otwarte oczy. Efektem jest szybsze odparowywanie tzw. filmu łzowego (łez), co powoduje wysuszenie oka. Aby sprawdzić, czy masz zespół suchego oka, możesz zrobić test: mrugnij dwa razy i w momencie drugiego mrugnięcia włącz stoper. Sprawdź, ile czasu upłynie do momentu, gdy poczujesz dyskomfort i będziesz musiała mrugnąć znowu. Jeśli więcej niż 5 sekund, skonsultuj się okulistą.

Objawy
- Uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie, pieczenie pod powiekami.
- Łzawienie po wyjściu na powietrze.
- Nadwrażliwość na światło.

Najlepsza terapia
- Co kilka godzin (lub częściej, jeśli trzeba) zakraplaj do oczu tzw. sztuczne łzy. To preparaty, które nawilżają oko, np. Lacrimal, Tears Naturale, Vidisic, Hyabak (ceny od 6 do 27 zł).
- Często wietrz i dobrze nawilżaj pomieszczenie, w którym znajdują się komputery.

Zapalenie spojówek
Najczęściej choroba występuje na tle alergicznym. Może być wywołana np. przez kurz, który przylepia się do ekranów.

Objawy
- Swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu.

Najlepsza terapia
- Codziennie używaj płynów do przemywania oczu, które wypłukują kurz, np. Oftarinol, Physiodose (ceny ok. 8–10 zł).
- Jeśli objawy będą się utrzymywać dłużej niż tydzień, idź do okulisty, być może konieczne będą krople sterydowe.


Czy komputer naprawdę psuje wzrok?
Niestety tak. Podczas pracy wzrok jest bowiem skupiony przez wiele godzin na monitorze. Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją (czyli dostosowywania się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). W konsekwencji prowadzi to do stopniowego pogarszania się wzroku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/09.09.2016 15:00
agula, mówisz o niebieskiej wersji tych kropli? Pamiętaj, ze gdy stosujesz czerwone krople Polpharmy lepiej wyjąć soczewki i włożyć 15 min po zakropleniu. te drugie ładnie niwelują wszystkie obrzęki i zaczerwienienia
/20.07.2016 20:56
Bardzo lubię te krople, bo naprawdę szybko łagodzą podrażnienia i poprawiają kondycję oczu, a do tego można je stosować bez wyjmowania soczewek
/17.08.2014 05:44
Szukajcie kretyństwa gdzie indziej mam 43 lata i 25lat kopalni za sobą tyle samo czasu przed telewizyjnymi grami potem czasy pierwszych komputerów telewizyjnych monitorów CRT i w końcu LCD i mam wzrok lepszy niż moja kobieta 10 lat młodsza nie mająca nic wspólnego z pracą fizyczną czy maratonami komputerowymi - opamiętajcie się to dieta brak przeciw utleniaczy - brak witamin i bardzo mocny alkochol od 40 volt w góre to pali oczy a nie komputer mało tego sen zdrowy długi sen minimum 7h dziennie - ten co był w wojsku gdy wbili mu na jedzenie i sen najtwardszy polegnie . Komputer traktujcie jak pewną niedogodność ale nie przyczynę choroby .
POKAŻ KOMENTARZE (17)