Jaskra – vademecum

Siatkówka oka/fot. Fotolia
Jaskra atakuje głównie osoby starsze. Prowadzi do zaburzeń widzenia, a w skrajnych przypadkach do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty. Co powinniśmy wiedzieć o jaskrze?
/ 29.05.2012 11:20
Siatkówka oka/fot. Fotolia

Na czym polega jaskra?

Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Do utraty wzroku dochodzi najczęściej stopniowo, w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego przez podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Rzadziej nagłą ślepotę może wywołać nieleczony ostry atak jaskry. Do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej prowadzi nieprawidłowe krążenie cieczy wypełniającej gałkę oczną.

Zobacz też: Podstawowe informacje o jaskrze

Typy jaskry

Wyróżniamy wiele rodzajów jaskry. Wspólną cechą łączącą wszystkie typy jest uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzące do ubytków w polu widzenia, do którego prowadzi wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różne są natomiast przyczyny zaburzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wyróżniamy dwie klasyfikacje jaskry. Pierwsza dzieli chorobę ze względu na etiologię na pierwotną oraz wtórną. Druga natomiast opisuje mechanizm wzrostu ciśnienia wyróżniając jaskrę z otwartym i zamkniętym kątem przesączania.

Zobacz też: Jakie są rodzaje jaskry?

Ostry atak jaskry

Do ostrego ataku jaskry dochodzi przy nagłym i całkowitym zamknięciu tzw. kąta przesączania. Jest to miejsce w gałce ocznej, przez które ciecz wodnista produkowana w oku przedostaje się z jednej przestrzeni oka do drugiej. Podobnie jak przy zamknięciu wodospadu, woda zaczyna się gromadzić i uciska na struktury oka otaczające ciecz wodnistą. Objawy ataku jaskry mogą przypominać napad migreny – dominuje jednostronny, silny ból oka i głowy.

Zobacz też: Czym grozi ostry atak jaskry?

Profilaktyka jaskry

Określono szereg czynników ryzyka wystąpienia jaskry, którym w większości z powodzeniem można zapobiegać. Do grup ryzyka osób zagrożonych zachorowaniem na jaskrę zaliczamy osoby z jaskrą w rodzinie (czynniki genetyczne), po 40. roku życia oraz osoby z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Pierwszym etapem profilaktyki pierwotnej jest leczenie choroby podstawowej. Kolejnym krokiem jest natomiast wykonywanie regularnych, okresowych badań przesiewowych narządu wzroku w kierunku jaskry.

Zobacz też: Czy jaskrze można zapobiegać?

Diagnostyka jaskry

Powoli postępująca jaskra może rozwijać się w ukryciu przez wiele lat. Dopiero ostry atak jaskry może ujawnić chorobę oka. W jaskrze ważne jest jednak odpowiednie i wczesne leczenie, które zapobiegnie utracie wzroku. Dlatego, aby wykluczyć lub potwierdzić jaskrę, należy wykonać szereg badań. Standardowo w diagnostyce jaskry wykonuje się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria), ocenę tarczy nerwu wzrokowego, pola widzenia oraz badanie kąta przesączania (gonioskopia).

Zobacz też: Jak rozpoznać jaskrę?

Leczenie jaskry

Kiedy rozpoznamy jaskrę należy szybko przystąpić do leczenia hamującego rozwój choroby, zapobiegającego zaostrzeniom (głównie ostrym atakom jaskry) oraz powikłaniom (utracie wzroku). W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju jaskry do dyspozycji mamy metody farmakologiczne oraz zabiegowe, tj. laseroterapia oraz operacja oka.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie jaskry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: oczy, jaskra, oko

Redakcja poleca

REKLAMA