W trakcie uprawiania sportu egzamin zdają jednodniowe soczewki kontaktowe. fot. Fotolia

Jak dostosować rodzaj okularów do sportu, który uprawiamy?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów soczewek: barwne, polaryzacyjne, fotochromowe. W zależności od tego jaki sport uprawiamy powinniśmy dostosować zarówno kolor jak i rodzaj soczewek okularowych. Jednak jak dokonać prawidłowego wyboru? Czy wybrać się w tej sprawie do okulisty? Czy nieodpowiednio dobrane okulary mogą nam zaszkodzić?
/ 20.12.2011 14:58
W trakcie uprawiania sportu egzamin zdają jednodniowe soczewki kontaktowe. fot. Fotolia

Na rynku dostępnych jest już kilkadziesiąt modeli barwnych soczewek okularowych, wykonywanych z różnych materiałów, o różnych funkcjach dodatkowych. Do wyboru są również soczewki polaryzacyjne o stałym zabarwieniu w kolorach szarym i brązowym lub też soczewki fotochromowe o zmieniającej się intensywności zabarwienia. Czym należy się więc kierować wybierając najlepsze dla siebie okulary, w których możemy uprawiać różne dyscypliny sportowe?

Jaki rodzaj sportu, w jakich okularach?

Jazda na rowerze, kolarstwo, gra w piłkę – wybierz brązowe, zielone, pomarańczowe lub różowe; dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów może być zastosowanie na soczewkach powłoki lustrzanej Flash.

Narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard – w słoneczne, pogodne dni, czarne, szare i brązowe z dodatkową powłoką lustrzaną, lub polaryzacyjne, natomiast w pochmurny i śnieżny dzień żółte, pomarańczowe, bursztynowe lub różowe.

Łucznictwo, strzelectwo – postaw na soczewki polaryzacyjne w kolorze brązowym albo szarym. Zredukują one odbicia (odblaski) powstające na płaskich, błyszczących powierzchniach.

Myślistwo - żółte z antyrefleksem w pochmurny dzień, czarne lub szare w słoneczny.

Wycieczki w wysokich górach, wspinaczki skałkowe, rower górski – dobrym wyborem będą soczewki z barwieniem brązowym i dodatkowym zabezpieczeniem przed UV.

Tenis, gra w golfa – powinny wzmacniać kontrast pomiędzy piłeczką, a niebem, trawą lub powierzchnią boiska; w jasny słoneczny dzień wybierz szare lub brązowo zabarwione soczewki; w mglisty i pochmurny żółte lub bursztynowe; dobrym wyborem dla niektórych osób będzie również zabarwienie niebieskie lub zielone.

Wędkarstwo – w jasny słoneczny dzień szare lub brązowe, polaryzacyjne; o świcie lub zmierzchu – żółte.

Bieganie, piesze wędrówki – soczewki z barwieniami fizjologicznymi o różnej intensywności; brązowe, szare, czarne.

Tenis stołowy, badminton, squash, paintball – mogą być bezbarwne lub fotochromowe, najważniejsze jest to, by charakteryzowały się dobrą odpornością mechaniczną.

Wakacje nad morzem - przy założeniu oczywiście, że zawsze są słoneczne, najlepsze będą brązowe, szare lub czarne.

Żeglarstwo, wioślarstwo - szare, czarne, brązowe, żółte, różowe lub niebieskie z powłoką lustrzaną.

Alpinizm, narciarstwo lodowe - soczewki brązowe z dodatkowym zabezpieczeniem przed UV; polaryzacyjne.

Zobacz także: Jak dbać o oczy?

W wyborze soczewek okularowych najlepiej dostosowanych do uprawianego przez nas sportu i aury, jaka mu towarzyszy, pomoże nam optyk. Nie tylko wtedy, kiedy nosimy już okulary korekcyjne. To on doradzi, jakie barwienia i powłoki będą dla nas najkorzystniejsze.

Unikajmy gotowych okularów sprzedawanych na stacjach benzynowych, straganach i w supermarketach. Często są one wytwarzane z tanich materiałów i mogą zaszkodzić oczom. Nieprawidłowy materiał soczewek okularowych a przede wszystkim brak indywidualnego dopasowania może powodować zniekształcenie obrazu oraz błędne postrzeganie barw.

Zobacz także: Chroń swoje oczy przed komputerem!

Źródło: informacja prasowa, JZO/pb

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/24.06.2013 15:30
Chodzi mi czy np. w paintballa można grać w okularach,a nie jaki kolor okularów mam wybrać.To mi za wiele nie pomogło:(