POLECAMY

Jak dbać o okulary?

Okulary – jedni noszą je z powodu wady wzroku, inni dla ozdoby lub by chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. Duże lub małe, przeciwsłoneczne lub korygujące wadę wzroku, jest ich mnóstwo. Bez względu na ich przeznaczenie, należy wiedzieć jak o nie dbać, aby pełniły swoją rolę jak najdłużej.
Jak dbać o okulary?

Jak prawidłowo zakładać okulary?

Znajomość kilku podstawowych zasad dbania o okulary pozwoli na przedłużenie okresu ich użytkowania. Niezmiernie istotny jest sposób zakładania i zdejmowania okularów. Prawidłowo należy zawsze wykonywać te czynności oburącz. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi, a ma to wpływ na uniknięcie deformacji oprawy oraz powstawania naprężeń w soczewkach okularowych. To z kolei prowadzi do tak często występującego wypadania śrubek z oprawek oraz trwałego poluzowania się jednego z zauszników.

Należy także pamiętać, aby nie wystawiać oprawek okularowych, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, na działanie wysokiej temperatury (np. zostawiając je w upalny dzień w samochodzie), gdyż może spowodować to ich trwałe odkształcenie.

Sprawdź: O czym powinniśmy pamiętać wybierając okulary?

Bezpieczne przechowywanie

Kiedy zdejmujemy okulary, najlepiej włożyć je do twardego etui, które stanowi doskonałą ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniem czy zgnieceniem. W przypadku braku etui trzeba je prawidłowo odłożyć. Należy unikać kładzenia okularów bezpośrednio szkłami w dół na twardych i szorstkich podłożach, gdyż może to prowadzić do pojawienia się zarysowań. Prawidłowo odłożone okulary powinny być skierowane wygiętymi końcówkami zauszników do góry.

Jak czyścić okulary?

Okulary należy czyścić specjalnymi płynami przeznaczonym do pielęgnacji soczewek okularowych oraz za pomocą mikrofazy (ściereczka wykonana z włókien poliestru idealna do czyszczenia na sucho lub mokro powierzchni wrażliwych na zarysowania lub z powłokami uszlachetniającymi np. powłoką antyrefleksyjną – AR).

Obecnie na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia różnego rodzaju szkieł okularowych. Wyróżnia się m.in. płyny dedykowane do szkieł z AR, dodatkowo chroniące przed zaparowywaniem oraz do dezynfekcji szkieł i opraw. W przypadkach bardzo mocnego zabrudzenia okularów dopuszcza się mycie ich w ciepłej wodzie z użyciem łagodnych detergentów np. płynu do mycia naczyń. W ten sposób można usunąć z ich powierzchni brud i tłuszcz. Należy unikać wycierania soczewek okularowych papierowymi ręcznikami czy chusteczkami, gdyż zawierają one drobiny, które mogą porysować szkła.

Ważnym elementem pielęgnacji okularów jest prawidłowe postępowanie w przypadku ich uszkodzenia. Nie należy ich dalej używać ani samodzielnie naprawiać, ponieważ zastosowanie niewłaściwych materiałów może utrudnić lub wręcz uniemożliwić profesjonalną naprawę.

Zobacz także: Nigdy więcej zaparowanych okularów!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
moja siostra ma właśnie okulary z powłoką antyrefleksyjną. nie ma wady wzroku, okulary kupiła do pracy z komputerem. ja jestem dość sceptycznie do tego nastawiona. okulary to w zasadzie duży wydatek, a ja nie odczuwam żeby komputer AŻ TAK psuł mi wzrok... czasem dopada mnie suchość oczu i używam wtedy kropli. ostatnio słyszałam dużo dobrego o kroplach ocutears, chyba się w nie zaopatrzę ;)
/4 lata temu
mój chłopak ostatnio był w salonie, zrobił sobie badania i od razu na tej podstawie babki pomogły mu wybrać soczewki, a my tylko wybraliśmy oprawki. twierdzi że mu lepiej, np przy pracy przed komputerem. ja jakoś nie mogę się przekonać, nie chcę nosić okularów... a soczewek tym bardziej! dlatego w uciążliwych momentach używam kropli. cationorm jest super. jest dość specjalistyczny i ma silne działanie. super nawilża. dla mnie to na teraz dużo lepsza alternatywna niż okulary, które, podejrzewam, prędzej czy później i tak będę musiała kupić...