Wyróżniamy jaskrę wrodzoną oraz nabytą./ fot. Fotolia

Czy zez może pojawić się nagle?

Zez towarzyszący może powstać nie tylko w wieku niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie, ale może ujawnić się u starszych dzieci, a także u dorosłych. Początek zeza jest wówczas nagły i zazwyczaj objawia się dwojeniem obrazu.
/ 29.11.2011 21:25
Wyróżniamy jaskrę wrodzoną oraz nabytą./ fot. Fotolia

Dlaczego dochodzi do nagłego powstania zeza?

Przyczyn powstania nagłej zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego może być wiele. Jednym z czynników jest długotrwałe, sztuczne przerywanie fuzji obrazu np. podczas przedłużonego leczenia przez zakrycie jednego oka. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór czasu trwania obturacji przy tego typu leczeniu.

Kolejnym typem zeza o nagłym początku jest tzw. typ Franceschettiego. W tym przypadku do wystąpienia zeza prowadzą takie stany jak ogólne zmęczenie, uraz fizyczny, choroba ogólnoustrojowa czy wstrząs psychiczny. Bywa, iż trudno jest znaleźć jednoznaczną przyczynę.

Inną przyczyną nagłego wystąpienia zeza jest tzw. zez o późnym początku, Tę postać zeza ostrego charakteryzuje średniego stopnia krótkowzroczność oraz dwojenia występujące podczas patrzenia w dal. Podczas patrzenia z bliska dochodzi do prawidłowej fuzji obrazu i zachowane zostaje poprawne widzenie obuoczne. Przyczyny takiego stanu są takie same jak w przypadku zeza  Franceschettiego.

Zobacz też: Na czym polega zez ukryty?

Co charakteryzuję zez o nagłym początku?

W przypadku zeza nagłego obserwuje się nagłe wystąpienie nierównoległego ustawienia gałek ocznych z diplopią. Diplopia, czyli dwojenie obrazu jest zaburzeniem widzenia stereoskopowego, a manifestuje się widzeniem podwójnego obrazu przedmiotu, który w rzeczywistości jest pojedynczy. Dwojenie świadczy o tym, że przed wystąpieniem zeza pacjent miał zachowaną poprawną ostrość wzroku oraz prawidłowe widzenie obuoczne. Czasami dwojenie i zez początkowo są objawami niestałymi i dopiero z czasem dochodzi do ich utrwalenia.

Występuje prawidłowa korespondencja siatkówkowa oraz brak objawów porażenia mięśni gałkoruchowych. W większości przypadków zeza o charakterze nagłym współistnieje mała lub średnia nadwzroczność.

Polecamy: Zrozumieć zeza

Jak leczyć nagle powstały zez?

Leczenie tej postaci zeza musi być natychmiastowe, bowiem zwlekanie z rozpoczęciem terapii może doprowadzić do samoistnego zwiększenia się kąta zeza. Zazwyczaj konieczna jest stosunkowa wczesna interwencja chirurgiczna, gdyż jedynie w niewielu przypadkach można oczekiwać dobrych efektów leczenia zachowawczego w postaci korekcji wady refrakcji, szkieł pryzmatycznych czy ćwiczeń fuzji. Po operacji niezbędne jest zastosowanie ćwiczeń ortoptycznych fuzji. Rokowanie pacjentów poddanych prawidłowemu leczeniu jest dobre. Zazwyczaj odzyskują oni prawidłowe widzenie obuoczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/06.06.2019 11:28
Witam, mam taki problem ze codziennie po przebudzeniu mam zeza. Ustaje on po jakichś 20 minutach i wszystko jest ok. Jaki moze byc powod i czy robic cos z tym?
/21.08.2016 09:10
Mam taki problem mam 15lat i gdy wyjdę przez balkon zobaczę coś z daleka dajmy ze coś z 15metrów nic się nie stanie lecz gdy patrzę na przykład teraz w telefon musze zezować dziwne jest to nie wiem jak to po prostu wytłumaczyć . przy każdym zbliżeniu np. Patrzeniu jak mogę lub coś musze zezować lub po prostu robić coś innego z oczami i pojawiają mi się 2nogi tzn kawałeczek od którego musze zezować by dobrze spojrzeć na nogę. Wie ktoś o co chodzi?
/22.06.2014 16:58
witam, czy w wieku 18 lat można mieć zeza ?
POKAŻ KOMENTARZE (1)