POLECAMY

Masz przedłużającą się chrypke? Idź do lekarza, nim będzie za późno!

Każdego roku w Polsce notuje się 1300 nowych przypadków raka przełyku. Sprawdź, jakie objawy o nim świadczą i czy można mu zapobiec.
Masz przedłużającą się chrypke? Idź do lekarza, nim będzie za późno! fot. Fotolia

Rak przełyku to nowotwór złośliwy rozwijający się w przełyku. W 90 proc. wypadków ma on budowę płaskonabłonkową i rozwija się w górnej i środkowej części przełyku. Pozostałe 10 proc. przypadków raka przełyku to  to postać gruczołowa, która lokalizuje się w dolnej części przełyku.  Bardzo rzadko rozpoznaje się inne rodzaje złośliwego raka przełyku, np. mięsakoraki, nowotwory neuroendokrynne, raka drobnokomórkowego, czerniaka i nowotwory łagodne: brodawczaki, włókniaki, mięśniaki i gruczolaki.

Najczęściej chorują osoby powyżej 55. roku życia, mężczyźni. Do najważniejszych czynników rozwoju raka przełyku należą: picie wysokoprocentowego alkoholu, dieta bogata w tłuszcze, palenie papierosów, częste oparzenia przełyku (np. gorącymi posiłkami). Natomiast do postaci gruczołowej raka przełyku najczęściej przyczynia się tzw. przełyk Barretta, czyli stan, który powstaje w wyniku podrażniania nabłonka przełyku treścią żołądkową. Żeby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie serii badań. Zwykle zaczyna się od usg oraz badania endoskopowego (przez usta wsuwa się kamerkę i obserwuje wnętrze przełyku), w czasie którego pobierane są także wycinki. Do uzyskania pełnego obrazu stopnia zaawansowania choroby konieczne są również:  RTG  klatki piersiowej i tomografia komputerowa lub rezonans.

Leczenie raka przełyku uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle stosuje się radioterapię, rzadziej chemioterapię. W większości przypadków konieczne jest również wycięcie przełyku. Brakujący odcinek zastępuje się fragmentem jelita lub przesuniętym żołądkiem.  Jeśli z powodu zaawansowania choroby taki zabieg jest niemożliwy, wykonuje się tzw. jejunostomię odżywczą, czyli przezskórne połączenie jelita cienkiego ze skórą. W ten sposób można podawać pokarmy bezpośrednio do jelita. Można także wykonać gastrostomię – połączenie żołądka ze skórą, które umożliwia żywienie chorego.  Rak przełyku niestety nie rokuje dobrze. Głównie dlatego, że w większości przypadków jest on wykrywany w bardzo późnym stadium.

Objawy raka przełyku

Postać wczesna raka przełyku wykrywana jest zazwyczaj przypadkowo np. podczas gastroskopii. Objawy raka przełyku natomiast pojawiają się zwykle dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana. O raku przełyku zwykle świadczą:

  • kłopoty z połykaniem (dysfagia) aż do całkowitego braku możliwości połykania
  • chrypka
  • ból w czasie połykania
  • nudności
  • wymioty
  • bóle w nadbrzuszu
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • spadek masy ciała

Rak przełyku - rokowania

Rokowania w przypadku raka przełyku nie są dobre. 5 lat od diagnozy przeżywa średnio 10 proc. chorych. Jak w przypadku większości nowotworów złośliwych, rokowania są lepsze, jeśli choroba została wcześnie zdiagnozowana. Dlatego lepiej nie lekceważyć przedłużającej się chrypki, zgagi, czy trudności z przełykaniem.

Rak jajnika, płuc, szyjki macicy itp. Poznaj objawy najczęstszych nowotworów.

Rak przełyku u młodych ludzi

Rak przełyku u młodych ludzi to najczęściej odmiana gruczołowa tego nowotworu. Zwykle obejmuje środkową część przełyku. Z badań wynika, że na tego typu raka częściej cierpią osoby otyłe (ryzyko jest u nich 4 razy wyższe niż u osób z prawidłowym BMI). Zapewne wiąże się to ze stosowaniem diety bogatej w tłuszcze i węglowodany, a co za tym idzie częstsze występowanie zgagi i przełyku Barretta (jest on uważany za zmianę przedrakową).

Ostatnimi laty lekarze alarmują, że dramatycznie zwiększa się również liczba chorych na raka przełyku spowodowanego wirusem HPV, który przenosi się w czasie seksu oralnego. Na tego typu nowotwór chorują mężczyźni około czterdziestki. Wirus HPV u kobiet wywołuje raka szyjki macicy.
W przypadku obydwu rodzajów raka rokowania są dobre, o ile dojdzie do wczesnej diagnozy.

Rak przełyku -  przerzuty

Pierwsze przerzuty raka przełyku zwykle są do węzłów chłonnych. Często występują przerzuty do klatki piersiowej, wątroby, płuc, kości, mózgu. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)