POLECAMY

5 ważnych faktów na temat raka płuc

W Polsce diagnozuje się go u ponad 20 tys. osób rocznie. Wiele z nich dowiaduje się o chorobie za późno, dlatego właśnie ten rodzaj nowotworu uznawany jest on za jeden z najbardziej niebezpiecznych. Co warto o nim wiedzieć? Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak zmniejszyć ryzyko choroby?
/ 5 miesięcy temu
5 ważnych faktów na temat raka płuc fot. Fotolia

Ze statystyk wynika, że rak płuc jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Polsce. Jest on odpowiedzialny za 24 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych. Niestety prognozy nie są dobre, szczególnie dla nas, kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów współczynnik umieralności kobiet na ten rodzaj raka do 2025 r. wzrośnie aż o 80 proc.! Warto więc zawczasu zatroszczyć się o swoje zdrowie i zacząć przeciwdziałać tej chorobie. Co warto o niej wiedzieć?

1. Ponad 90 proc. chorych to palacze

Już 1-4 papierosy dziennie zwiększają ryzyko raka płuc pięciokrotnie. Co ciekawe, nie ma znaczenia czy są to zwykłe tanie papierosy, czy też tzw. wysoka półka lub papierosy light. Najbardziej rakotwórczy jest dym - zawiera on ponad 4 tys. substancji o działaniu kancerogennym. Co gorsza, na jego szkodliwe działanie narażeni są nie tylko czynni, ale i bierni palacze. U osoby, która każdego dnia wdycha dym papierosowy, ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta o 20 proc.

2. Jest kilka typów raka płuc – jedne łagodniejsze, inne bardzo groźne

Raka płuc różnicuje się ze względu na rodzaj tkanki, z jakiej wywodzi się nowotwór. Cztery podstawowe typy to:  

  • rak płaskonabłonkowy płuc – powstaje on z komórek nabłonka oskrzeli i stanowi około 40 proc. przypadków raka płuc;
  • rak drobnokomórkowy płuc - to ok. 14 proc. przypadków. Jest wyjątkowo niebezpieczny, bo wykrywa się go zwykle w momencie, gdy są już przerzuty;
  • gruczolakorak  - wywodzi się z komórek gruczołowych;
  • rak wielkokomórkowy - niezaklasyfikowany jako żaden z powyższych typów.

3. Objawy raka są mogą być mylące

Najważniejszym sygnałem jest kaszel – nieustępliwy, niepoddający się leczeniu. Pojawiają się także nawracające infekcje dróg oddechowych, kłucie w klatce piersiowej, chrypka. Z czasem dołączają duszności, osłabienie, niekiedy problemy ze wzrokiem. Objawem wskazującym na wysoki stopień zaawansowania choroby jest krwioplucie.

4. Wybór leczenia zależy od rodzaju raka i stopnia jego zaawansowania

Jeśli nie ma jeszcze przerzutów, zwykle wystarcza usunięcie zajętego przez raka płata płuca i radioterapia (żeby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby). Czasami operację poprzedza chemioterapia (ma ona na celu zmniejszenie guza) Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana i zabieg operacyjny jest niemożliwy, stosuje się chemioterapie i radioterapię, które wydłużają nieco życie pacjenta.

5. W przypadku raka płuc rokowania nie są dobre

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia tylko 13-15 proc. chorych żyje 5 lat od daty diagnozy i rozpoczęcia leczenia (to tzw. pięcioletnie przeżycie).

Polecamy!

6 rzeczy, których dermatolodzy odradzają stosować na skórę twarzy

Kiedy krwioplucie wskazuje na raka płuc?

Jakie objawy najczęściej wywołuje rak płuc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)