Obgryzanie paznokci fot. Adobe Stock

Rak od obgryzania paznokci? Wstrząsająca historia młodej kobiety, która latami obgryzała paznokcie

20-latka z Australii niemal od zawsze obgryzała paznokcie. W końcu ten na kciuku odgryzła tak, że z paznokcia nic nie zostało. Kilka lat później miejsce po paznokciu zaczęło ciemnieć. Na palcu zaczął rozwijać się nowotwór skóry.
Magdalena Bury / 12.09.2018 12:49
Obgryzanie paznokci fot. Adobe Stock

Teraz historia Courtney Whithorn z Australii służy rodzicom i lekarzom do uświadamiania dzieci i dorosłych, że z pozoru niewinny nawyk może spowodować wiele niepożądanych dolegliwości.

Chociaż 20-latka obgryzała paznokcie już jako dziecko, przyzwyczajenie nasiliło się dopiero kilka lat temu. Courtney stała się bowiem obiektem drwin ze strony rówieśników. Obgryzanie paznokci przynosiło jej ulgę. W 2014 roku z powodu stresu całkowicie odgryzła jeden z nich - ten na kciuku. Dziewczyna ukrywała ten fakt przed rodziną i znajomymi.

Leczenie raka skóry

Dopiero w tym roku Courtney zauważyła, że miejsce po paznokciu zaczyna ciemnieć. Swoją dłoń pokazała więc lekarzowi, który od razu zlecił innym chirurgom usunięcie sczerniałej tkanki i przeszczepienie skóry w miejsce ubytków. Przed zabiegiem specjaliści postanowili przeprowadzić biopsję.

Badanie wykazało, że Courtney cierpi na złośliwą odmianę raka skóry. Nowotwór rozwinął się w miejscu łożyska odgryzionego paznokcia kciuka. Diagnozę postawiono w czerwcu br. Od tej pory 20-latka przeszła już 4 operacje. Kciuk został amputowany.

Czy rak rozwinął się przez obgryzanie paznokci? Lekarze nie wykluczają tej opcji. Przewlekły uraz i stan zapalny należą do czynników podwyższających ryzyko rozwinięcia się nowotworu skóry.

Zobacz także:Jak rozpoznać, że to rak skóry?Rak skóry nie boli

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)