Rak nerek – objawy i leczenie fot. Fotolia

Rak nerek – objawy i leczenie

Nie jest zbyt powszechnym nowotworem, a mimo to ta liczba i tak przeraża: na raka nerki zachorowuje 4,5 tysiąca Polaków każdego roku.
Marta Słupska / 19.06.2017 15:49
Rak nerek – objawy i leczenie fot. Fotolia

Rak nerek to jeden z najrzadszych nowotworów, który najczęściej diagnozuje się u mężczyzn (zazwyczaj po 40. roku życia). Niestety, mimo że nie atakuje zbyt często, jest bardzo niebezpieczny, ponieważ przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. W efekcie jest zbyt późno rozpoznawany i leczony. Jak więc w porę zorientować się, że z nerkami dzieje się coś niepokojącego?

Rak nerek – objawy

Na raka nerki zachorowuje 4,5 tysiąca Polaków każdego roku. 90% wszystkich złośliwych nowotworów nerek stanowi rak nerkowokomórkowy (RCC). W statystyce zachorowań zajmuje ósme miejsce u mężczyzn i dziewiąte u kobiet. Najczęściej rozpoznaje się go w 6. i 7. dekadzie życia.

Jak już wspominaliśmy symptomy wskazujące na raka nerek pojawiają się późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Powinniśmy udać się do lekarza szczególnie wtedy, gdy zauważymy u siebie krwiomocz. Towarzyszą mu często niedokrwistość i nadciśnienie tętnicze, a także spadem kasy ciała, gorączka, utrata apetytu, osłabienie, złe samopoczucie, nocne poty, obrzęki nóg czy żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn. Chory może ponadto odczuwać ból pleców w okolicy lędźwiowej, a także mieć guza wyczuwalnego przez powłoki brzuszne.

Kto może zachorować na raka nerki?

Do najczęstszych przyczyn zachorowania na ten nowotwór zaliczamy:

  • picie alkoholu,
  • nadużywanie leków,
  • uwarunkowania hormonalne, środowiskowe, genetyczne,
  • narażenie na działanie substancji chemicznych,
  • palenie papierosów,
  • otyłość.

Leczenie raka nerki

Rak nerek – diagnostyka

Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę, pacjent ma wykonywane badanie moczu, morfologię, biochemiczne badanie krwi i USG nerek. Jeśli po nich istnieje podejrzenie, że to rak nerki, wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W ten sposób można ocenić wielkość guza, jego rozległość, a także ewentualne przerzuty.

Inne badania, na które może być skierowany chory, to:

  • arteriografia nerkowa,
  • urografia,
  • rezonans magnetyczny,
  • biopsja pierwotnego ogniska nowotworowego.

Rak nerki – leczenie

W leczeniu raka nerki zazwyczaj konieczne jest usunięcie nerki (nefrektomia) lub jej fragmentu. Po usunięciu guza często stosuje się hormonoterapię i chemioterapię. Jeśli u pacjenta usuwa się obie nerki, konieczne jest leczenie nerkozastępcze, np. dializa, a w przyszłości – przeszczep nerki.

Rokowanie w przypadku raka nerki zależy od tego, jak szybko nowotwór został wykryty.

Jak rozpoznać choroby nerek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)