Rak jelita grubego - vademecum

Polipy jelita grubego można pomylić z nieswoistymi zapaleniami jelit. Badaniem rozstrzygającym jest ocena histopatologiczna wycinku błony śluzowej.
Rak jelita grubego to najczęstsza choroba nowotworowa w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. W tych regionach w statystykach prześcignęła już nawet raka płuca. Z roku na rok na raka jelita grubego zapada coraz więcej ludzi, mimo tego, że istnieją skuteczne testy i badania przesiewowe, mogące zapobiegać tej chorobie.
/ 28.09.2011 12:11
Polipy jelita grubego można pomylić z nieswoistymi zapaleniami jelit. Badaniem rozstrzygającym jest ocena histopatologiczna wycinku błony śluzowej.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

W Polsce, jeżeli chodzi o statystyki zachorowalności na raka jelita grubego, to nowotwór ten zajmuje trzecią pozycję wśród kobiet, tuż po raku płuca i raku piersi. Wśród mężczyzn, rak jelita grubego plasuje się na drugiej pozycji. Liczba przypadków nowych zachorowań zwiększa się z roku na rok.

Zobacz: Czy wiesz, ile osób w Polsce choruje na raka jelita grubego?

Dlaczego częściej w krajach rozwiniętych?

Nie od dziś wiadomo, że rak jelita grubego ściśle wiąże się z jakością i ilością spożywanych posiłków. W krajach rozwiniętych współczynnik zachorowań na ten typ nowotworu jest zdecydowanie większy niż w krajach rozwijających się. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że żyjemy szybciej, jemy niezdrowo (nie ma czasu na prawdziwe gotowanie) i prowadzimy stresujący tryb życia. Te wszystkie rzeczy odbijają się niestety na naszym zdrowiu.

Polecamy: Rak jelita grubego – coraz powszechniejszy nowotwór

Zła dieta?

Dieta bogata w czerwone mięso i tłuszcz zwierzęcy wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Natomiast spożywanie dużej ilości warzyw i owoców zdecydowanie zmniejsza to prawdopodobieństwo. Ważne jest aby modyfikować swoje posiłki w taki sposób, aby nie zabrakło w nich ani białek, ani tłuszczów, ani węglowodanów. I tu sprawdza się złota teoria, że „wszystko jest zdrowe, tylko w małych ilościach”

Więcej w artykule: Czy można ustrzec się przed zachorowaniem na raka jelita grubego?

Czy możliwe jest podłoże genetyczne?

Dziedziczny rak jelita grubego występuje rzadko. Stanowi mniej niż 10% wszystkich przypadków zachorowań. Jednak warto być czujnym w tej kwestii. Osoby, u których ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego, powinny być objęte programem badań przesiewowych i wykonywać je częściej, niż osoby o znikomym ryzyku wystąpienia tego nowotworu.

Czytaj: Czy rak jelita grubego jest dziedziczny?

Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Najczęstszą przyczyną raka jelita grubego jest transformacja nowotworowa tkanki polipa zlokalizowanego w jelicie. W tej sytuacji jedynym, najskuteczniejszym badaniem jest kolonoskopia, która pozwala od środka obejrzeć światło jelita i ewentualnie pobrać wycinki ze znaleziska. Metoda ta umożliwia również całkowite usunięcie zmiany, o ile nie jest zbyt duża.

Polecamy też: Kiedy jest wskazana kolonoskopia?

Inne metody diagnostyczne

Mniej skuteczniejszymi, aczkolwiek wciąż bardzo przydatnymi metodami diagnostycznymi są badanie per rectum i test na krew utajoną w kale. Badanie palcem przez odbyt jest bardzo skuteczne, o ile guz zlokalizowany jest do 10 cm od odbytu. Jeżeli położony jest głębiej, nie uda się w tym badaniu wykryć jego obecności.

Warto przeczytać: Jakie badania przesiewowe w raku jelita grubego?

Test na krew utajona w kale z kolei jest bardzo niespecyficzny i rzadko kiedy świadczy o nowotworze. Może sygnalizować zmiany zapalne błony śluzowej jelita czy podkrwawiające hemoroidy.

Zobacz też: Znaczenie testu na krew utajoną w diagnostyce raka jelita grubego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA