Odstraszające paczki papierosów

Odstraszające paczki papierosów

Rak płuca, rak krtani, rak języka. W niektórych krajach każdy palacz może taką chorobę nosić w kieszeni. A na pewno jej zdjęcie. Paczki papierosów mają zniechęcać do palenia ceną, wyglądem, etykietą. Czy to może działać?
/ 05.10.2010 08:27
Odstraszające paczki papierosów

Kontrowersyjny pomysł na zniechęcenie palaczy

Na interesujący pomysł wpadły rządy kilku państw, m.in. Kanady, Brazylii, a w Europie – Belgii. Na paczkach papierosów umieszczono zdjęcia, które mają zniechęcać do palenia papierosów. Zamiast kolorów oznaczających rodzaj papierosów (czerwony – full blend, niebieski – light, zielony – menthol) oraz dużego logo firmy, na paczce papierosów w tych krajach można zobaczyć (nierzadko) szokujące fotografie.

Co jest na zdjęciach?

Fotografie przedstawiają płuca palacza po kilku latach palenia papierosów, niekiedy w zestawieniu z płucami zdrowej osoby. Organ palacza jest czarny, pomarszczony i zniszczony inhalacjami tytoniowymi. Część zdjęć przedstawia nowotwory, będące bezpośrednim skutkiem palenia papierosów – między innymi raka krtani czy języka. Na niektórych fotografiach widnieją osoby chore na nowotwór płuc w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Jeszcze inne to zdjęcia rentgenowskie „przepalonego” płuca, na którym nawet laik widzi postępujące zniszczenie.

Warto wiedzieć: Czy krwioplucie oznacza raka płuc?

Jakie reakcje?

Cała idea wywołała ogromne społeczne poruszenie. Zdjęcia nierzadko są bardzo drastyczne i nie wszyscy mogą je oglądać. Niektórzy są zbyt wrażliwi. A przecież papierosy są towarem powszechnie dostępnym – można je kupić w prawie każdym kiosku czy sklepie. Eksponowane w tych miejscach mogą przywoływać wzrok również tych, którzy nie palą i którzy nie życzą sobie oglądania zdjęć przedstawiających straszne choroby nowotworowe. Problem odnosi się zwłaszcza do dzieci.

Są także głosy osób zadowolonych z takiego obrotu spraw. W ich opinii tego typu praktyki na pewno odstraszą początkujących palaczy od papierosów. Tym bardziej, że są to coraz młodsze osoby.

Inny kierunek myślenia...

W ostatnich miesiącach Unia Europejska zaproponowała ujednolicenie wyglądu paczek papierosów. Wszystkie mają być białe, opatrzone dużymi czarnymi napisami, informującymi o szkodliwości palenia. Nazwa handlowa papierosów drukowana ma być niewielką czarno-białą czcionką. Największy protest w tej sprawie wnoszą koncerny tytoniowe, zdaniem których jest to zamach na ich działalność komercyjną, do tej pory w pełni legalną i akceptowalną społecznie.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Szokujące i skuteczne?

Dane z Kanady, w której takie fotografie wprowadzono, mówią o spadku liczby palaczy. Jednak nawet najbardziej szokujące zdjęcia zamieszczane na paczkach papierosów nie wpłyną na zatwardziałego palacza. Może to wszak dać do myślenia i być przyczynkiem do decyzji o rzuceniu palenia. Najważniejsza jest społeczna świadomość dotycząca konsekwencji nałogu nikotynowego. Jeśli zdjęcia czy napisy na paczkach papierosów zniechęcą do palenia choć jedną osobę, będzie to oznaczać, że warte są wprowadzenia do powszechnego użytku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/25.01.2019 17:02
Z pieniędzy za akcyzę na papierosy pokrywana jest ¼ wydatków rocznych Służby Zdrowia w RP (dane za 2016 rok). Kwoty za akcyzę rosną systematycznie, bo rośnie akcyza. Zatem dziś i w przyszłości udział akcyzy w pokrywaniu kosztów nie będzie malał, a być może będzie rósł.
/21.10.2012 22:14
paliłem sporadycznie papierosy , kilka dni bez papierosów i kilka dni palących .... w gronie znajomych przy alkoholu potrafiłem wypalić 2 paczki wciągu wieczoru .. Efekt to ból gardła i stany zapalne . Pojawiły mi się jakieś bąble w wardze , nalot w jamie ustnej , coś w rodzaju białego zrogowacenia nabłonka. Zacząłem przeglądać zdjęcia w necie i wszystko wskazuje na stany przedrakowe w jamie ustnej. W kwietniu robiłem profilaktyczne badania , poprosiłem lekarza rodzinnego o jakieś badania na raka . Wyniki krwi wskazały SPT 86 ( norma poniżej 83 ) , a więc markery raka płaskonabłonkowego poza normą . We wtorek idę do onkologa . Od kilku dni nie palę i wiem że więcej nie wezmę papierosa do ust . Ludzie nie palcie ! Sami się prosimy o śmierć !!! Nieregularny palacz ( wiek 33 lata )....
/21.10.2012 22:12
paliłem sporadycznie papierosy , kilka dni bez papierosów i kilka dni palących .... w gronie znajomych przy alkoholu potrafiłem wypalić 2 paczki wciągu wieczoru .. Efekt to ból gardła i stany zapalne . Pojawiły mi się jakieś bąble w wardze , nalot w jamie ustnej , coś w rodzaju białego zrogowacenia nabłonka. Zacząłem przeglądać zdjęcia w necie i wszystko wskazuje na stany przedrakowe w jamie ustnej. W kwietniu robiłem profilaktyczne badania , poprosiłem lekarza rodzinnego o jakieś badania na raka . Wyniki krwi wskazały SPT 86 ( norma poniżej 83 ) , a więc markery raka płaskonabłonkowego poza normą . We wtorek idę do onkologa . Od kilku dni nie palę i wiem że więcej nie wezmę papierosa do ust . Ludzie nie palcie ! Sami się prosimy o śmierć !!!
POKAŻ KOMENTARZE (5)