POLECAMY

Wrzesień to Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Sprawdź objawy tego nowotworu!

Wrzesień na całym świecie jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Jakie są objawy tego nowotworu i w jaki sposób można upewnić się, że nam nie zagraża?
Wrzesień to Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Sprawdź objawy tego nowotworu! fot. Fotolia

Na raka tarczycy chorują głównie kobiety (trzykrotnie częściej niż mężczyźni). Terapia tego nowotworu na szczęście w 90% przypadków kończy się sukcesem, jednak choroba ma znaczący wpływ na życie osób, których dotyka.

Objawy raka tarczycy to:

  • powiększenie węzłów chłonnych szyi,
  • chrypka,
  • zmiana barwy głosu,
  • trudności z przełykaniem,
  • wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi, tzw. guzki.

Szacuje się, że na raka tarczycy choruje co roku około 3 tysięcy osób. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów.

Dlaczego chorujemy na raka tarczycy?

Nie wiadomo, co dokładnie przyczynia się do zachorowania na ten nowotwór, naukowcy wyróżnili jednak kilka czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby – są to:

  • zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;
  • nadmierne wydzielanie  hormonu przysadki mózgowej – TSH – tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycę;
  • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy szyi i klatki piersiowej;
  • czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie.

Jaka jest norma TSH?

Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na temat raka tarczycy oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych, stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy – mówi Elżbieta Kozik, Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Do czego człowiekowi potrzebna jest tarczyca?

Badanie USG tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych, jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.

Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany będą budzić wątpliwości lekarza, potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Z okazji Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny otwiera gabinet USG tarczycy w prowadzonej „Poradni z Apetytem na życie”. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkolmed przy ul. Nowoursynowskiej 139 w Warszawie. Badania odbywać się będą w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00. Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”.

Poradnia z Apetytem na życie działa w systemie cegiełkowym. Wszystkie osoby korzystające z badań proszone są o wpłacenie symbolicznej kwoty w wysokości 20 zł. Zebrane środki pozwalają na fundowanie kolejnych badan dla następnych chętnych.

Powstał film na temat raka tarczycy

Na podstawie materiałów kampanii „Motyle pod ochroną”.

Tarczyca a depresja
Tarczyca a depresja
Czasem obniżony nastrój i depresja nie muszą mieć związku z zaburzeniami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Udowodniono, że tego typu schorzenia mogą mieć zupełnie inne podłoże - hormonalne. A Ty kiedy ostatnio miałeś mierzone stężenie hormonów tarczycy?
Tarczyca a problemy ze skórą
Tarczyca a problemy ze skórą
Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Oprócz wielu ważnych zadań spełnia również funkcję estetyczną. Niestety niektóre choroby prowadzą do nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian w obrębie skóry. Należą do nich m.in. choroby tarczycy.
Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?
Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?
Objawy chorobowe pojawiają się zarówno przy nadmiarze, jak i przy niedoborze hormonów tarczycy. Dolegliwości mogą dotyczyć wszystkich narządów. Same powiększenie tarczycy również wywołuje objawy ze strony okolicznych tkanek.
Chora tarczyca u dziecka – kiedy się niepokoić?
Chora tarczyca u dziecka – kiedy się niepokoić?
Hormony produkowane przez tarczycę – tyroksyna i trijodotyronina są niezbędne w każdym wieku. Jednak u dzieci ich niedobór może prowadzić do dużo poważniejszych następstw. Jak uchronić przed tym nasze dziecko?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)