Objawy raka płuc na zdjęciu RTG fot. Fotolia

Rak płuc - cichy zabójca. Jakie objawy mogą sugerować tą chorobę?

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Również umieralność z powodu raka płuc jest największa pośród wszystkich nowotworów. W blisko 80% przy rozpoznaniu nowotwór jest na tyle zaawansowany, że nie da się go już całkowicie wyleczyć. Jakie są objawy raka płuc?
/ 26.07.2010 16:11
Objawy raka płuc na zdjęciu RTG fot. Fotolia

Objawy wczesnego raka płuc

U wielu chorych dolegliwości są na tyle mało charakterystyczne, że nie zgłaszają się oni do lekarza, lekceważąc je. Wśród tych objawów wymienić należy: kaszel lub zmianę jego rodzaju, krwioplucie, nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych czy też płatowe zapalenie płuc u osoby narażonej na zachorowanie (np. wieloletni palacze tytoniu). Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo lub skąpobjawowo.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka płuc u kobiet?

Często kaszel jest pierwszym syndromem

Kaszel jest objawem najczęściej występującym. U palaczy w zdecydowanej większości związany jest z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W takich przypadkach niepokojąca jest każda zmiana charakteru kaszlu. Na przykład zmiana z suchego porannego kaszlu na mokry z wykrztuszaniem krwistej wydzieliny, występujący w ciągu całego dnia. Taki stan bezwzględnie wymaga pilnej wizyty u lekarza i wykonania co najmniej badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Krwioplucie najczęściej świadczy o większym zaawansowaniu nowotworu, jednak, jeśli wystąpi, zawsze jest wskazaniem do wykonania badania bronchoskopowego i rentgenowskiego klatki piersiowej.

Częste infekcje mogą budzić podejrzenia

Nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych zwłaszcza, gdy przebiegają z zaburzeniem upowietrznienia części płuca, wymagają pilnej diagnostyki radiologicznej, gdyż mogą być spowodowane naciekiem zamykającym światło oskrzela.

Płatowe zapalenie płuc aktualnie nie występuje często, dlatego zwłaszcza w przypadku pacjentów narażonych na rozwój raka płuca, tzn. palaczy tytoniu, zawsze powinno być zweryfikowane pod kątem nowotworu.

Na czym polega systemowe leczenie raka płuca?

Objawy raka płuc

Rak płuca, rosnąc, niszczy i nacieka okoliczne tkanki. Wystąpienie objawów z tym związanych zazwyczaj sygnalizuje, że nowotwór jest już nieoperacyjny. Najczęściej występującymi dolegliwościami są:

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej świadczący o naciekaniu jej ścian,
  • duszność mogąca świadczyć o niedodmie płuca lub obecności wysięku w jamie opłucnej,
  • chrypka świadcząca o naciekaniu nerwu krtaniowego wstecznego,
  • utrudnienie połykania występujące przy naciekaniu przełyku
  • zespół żyły głównej dolnej, zespół Hornera, porażenie splotu barkowego, czyli zespoły objawów spowodowane przez naciekanie i ucisk na nerwy i naczynia w przypadku guza szczytu płuca, tzw. guza Pancoasta.

Rak płuca - gdzie szukać przerzutów?

Objawy związane z przerzutami

Wystąpienie przerzutów do innych narządów świadczy o bardzo zaawansowanym procesie nowotworowym. Objawy z tym związane odpowiadają zajętym narządom. W przypadku najczęstszych przerzutów do kości są to bóle kostne i złamania patologiczne, w przypadku przerzutów do mózgu różnorodne objawy neurologiczne, w wątrobie powodują bóle brzucha, nudności, żółtaczkę.

Zespoły paraneoplastyczne

W przypadku raka płuc często dochodzi do rozwoju tzw. zespołów paraneoplastycznych (paranowotworowych), czyli zespołów objawów związanych z występowaniem nowotworu, ale nie bezpośrednio z jego działaniem. 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc?

Dowiedz się więcej o raku płuc z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (73)
/28.03.2019 22:00
Witam moja mama ma raka płuca wielokomórkowego wykryty przypadkiem bez przezutow odrazu wzięła chemię dodam ze większość lat po chorobach jest. I teraz guz jest niby ok przysuszony lecz lekarz niedaje jej szans . A chemia teraz idzie mamie na głowę bo ma leki i boi się spać nuespi prawie . Proszę o pomoc czy ktoś coś takiego przeżył Dzięki
/21.01.2019 00:55
Moj tata zaczal pluć krwia.okazalo sie ze jest guz na plucach.w poniedzialek zawiozlam go z mama do szpitala.miał mieć bardziej szczegółowe badania.,we wtorek rano mama odebrala telefon ze tata zmarł...obiecałam córce ze w środe pojedziemy odwiedzic dziadka w szpitalu...i juz nie pojechałyśmy. takie to życie...
/01.01.2019 10:33
Tosia
POKAŻ KOMENTARZE (70)