Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia znamion i infografikę do wstępnej diagnozy

Zobacz zdjęcia znamion, które mogą być czerniakiem i infografikę, dzięki której zdiagnozujesz swoje pieprzyki!
Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia znamion i infografikę do wstępnej diagnozy fot. Fotolia

Czerniak to nowotwór złośliwy, powstający z melanocytów. Wyglądem może przypominać pieprzyk lub rozlane znamię. Twoją uwagę powinny zwrócić pieprzyki, które: pojawiły się nagle, są asymetryczne, mają poszarpane krawędzie lub bardzo ciemną barwę.

Sprawdź na zdjęciach, jak może wyglądać czerniak skóry i wykorzystaj naszą infografikę, by wstępnie zdiagnozować swoje pieprzyki!

Jak wygląda czerniak?

Czerniak skóry to znamię, które przypomina pieprzyk. Żeby wstępnie ocenić, czy znamię może być czerniakiem, dermatolodzy stosują regułę ABCD(E):

Infografika - jak rozpoznać czerniaka

Więcej o tym, jak rozpoznać objawy czerniaka złośliwego?

Czerniak - zdjęcia

Poniżej znajdziesz przykłady znamion, które powinny zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj, że nawet znamię, które nie spełnia kryteriów reguły ABCD(E), może być czerniakiem! Warto bacznie obserwować wszystkie pieprzyki i znamiona, by jak najszybciej zauważyć niepokojące zmiany i usunąć potencjalnie niebezpieczną zmianę.

Uwaga! Poniższe zdjęcia to jedynie przykłady znamion, które prezentują pewne cechy charakterystyczne dla czerniaka. Nie oznacza to, że zostały zdiagnozowane pod tym kątem. Pamiętaj, że ostateczna diagnoza jest możliwa tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu badania histopatologicznego (badanie pod mikroskopem) całej usuniętej chirurgicznie zmiany.

4 wczesne sygnały, że powinnaś usunąć znamię skórne

Koniecznie wybierz się na konsultację dermatologiczną, jeżeli twoje znamię:

  • jest asymetryczne, jego połowy różnią się od siebie:

Czerniak - zdjęcia

  • brzegi znamienia nie są równe, są poszarpane lub "rozlane":

Czerniak - zdjęcia

  • znamię ma różne odcienie lub barwy:

Czerniak - zdjęcia

  • średnica znamienia przekroczyła 5 mm:

Czerniak - zdjęcia

  • znamię wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry:

Czerniak - zdjęcia

Jeśli któreś z twoich znamion ma przypomina te ze zdjęć, koniecznie wybierz się do lekarza. Być może okaże się, że twoje znamię to zwykły pieprzyk, jednak, jak zawsze w przypadku zdrowia, lepiej zachować ostrożność i dmuchać na zimne!

Które znamiona trzeba usuwać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Identycznie wyglądają i zmieniają rozmiar w 100% nieszkodliwe brodawki łojotokowe i mają wszystki (!) ww cechy. Więc pewnie czegoś tu brakuje w opisie.
/2 lata temu
Też nie miałam pojęcia jak dokładnie wygląda rak skóry... Zwlekałam przez wiele miesięcy. Moją znamię stało się swędzące, ciemne, miało taki jakby strupek na wierzchu... Zaczęłam to ruszać, zdrapywać ten strupek, kiedyś zaczęło to krwawić. Próbka wysłana do laboratorium była szokującą...Okazało się, że są tam komórki rakowe. Szybka operacja, usunięcie głębszych warst skóry, wycięcie kilku wiązadeł lymfatycznych do badania - ULGA! Wynik negatywny... Rak nie zdążył jeszcze się rozprzestrzenić ! Było to w 2011 roku.
/2 lata temu
dobrze ze ktos pokazuje zdjecia bo wszedzie pisza jak wyglada czerniak ale nie zawsze latwo sobie to wyobrazic :/