POLECAMY

Jak groźny jest rak endometrium?

Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy jest najczęstszym nowotworem złośliwym narządu rodnego oraz czwartym pod względem zachorowalności wśród nowotworów u kobiet. Chociaż posiadamy obecnie dobre metody diagnostyczne i skuteczne leczenie, rak endometrium wciąż budzi lęk zarówno u pacjentek i lekarzy. Czy słusznie?
Jak groźny jest rak endometrium?

Kto choruje?

Rak endometrium jest przede wszystkim nowotworem kobiet w wieku pomeopauzalnym. Jedynie 10-15% przypadków z rakiem endometrium dotyczy osób przed menopauzą.

Typy raka endometrium

Wyróżnia się dwa typy raka endometrium:
typ 1 - najczęstszy, histologicznie wyróżnia się 3 stopnie złośliwości (G1 - G3); jest spowodowany głównie przez hiperestrogenizm,
typ 2 - zdecydowanie rzadszy, obejmuje przede wszystkim raka surowiczego i jasnokomórkowego; są to nowotwory o gorszym rokowaniu i największym stopniu złośliwości histologicznej (G3).

Które kobiety mogą zachorować?

Obraz kobiety narażonej na rozwój raka jest typowy. Opisuje się go następująco: nieródka, z otyłością, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, wcześnie miesiączkująca i późno wchodząca w okres menopauzy. Wszystkie te stany, a przede wszystkim otyłość, będąca najważniejszym czynnikiem ryzyka, współwystępują z długotrwałym wysokim stężeniem estrogenów. To właśnie ten hiperestrogenizm jest bezpośrednią przyczyną rozwoju nowotworu.

Zobacz też: Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Stany przednowotworowe

Długotrwała stymulacja komórek gruczołowych endometrium (błony śluzowej macicy) powoduje wystąpienie patologicznego rozrostu tej tkanki. Najczęściej rozrost ten objawia się nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. W badaniu ultrasonograficznym rozrost ten przedstawia się w postaci pogrubienia endometrium lub zmian polipowatych w świetle jamy macicy. Obraz taki zawsze jest wskazaniem do zabiegu abrazji diagnostycznej (wyłyżeczkowania jamy i kanału szyjki macicy) z pobraniem materiału do badania histopatologicznego.

Diagnostyka histologiczna jest konieczna, ponieważ nie każdy rozrost może zmienić się w raka. Potencjał do nowotworzenia mają tylko komórki pogrubiałego endometrium z atypią.

Jak objawia się rak endometrium?

Podstawowym objawem klinicznym raka endometrium są nieregularne krwawienia z dróg rodnych, występujące w środku cyklu u kobiet przed menopauzą oraz krwawienia, plamienia, a także ropne upławy z dróg rodnych o różnym nasileniu u kobiet po menopauzie.

Polecamy: Jak może objawiać się rak endometrium?

Jak rozpoznać raka endometrium?

U wszystkich kobiet z powyższymi objawami należy wykonać badanie ginekologiczne oraz badanie histopatologiczne endometrium (najczęściej materiał pobiera się podczas abrazji jamy i kanału szyjki macicy). W razie rozpoznania nowotworu wykonuje się dalsze badania pozwalające określić stopień zaawansowania nowotworu, np. tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Jak leczyć nowotwór?

Najlepszą i dającą najbardziej zadawalające wyniki metodą leczenia jest radykalny zabieg operacyjny, w trakcie którego dokonuje się usunięcia macicy z przydatkami, węzłami chłonnymi miednicy mniejszej i wyrostkiem robaczkowym. W razie wskazań (duży stopień zaawansowania nowotworu, niskie zróżnicowanie komórek guza itp.) stosuje się metody wspomagające tj. radioterapię, chemioterapię lub hormonoterapię.

Rokowanie w raku endometrium

Rak endometrium jest nowotworem złośliwym o dobrym rokowaniu. Zależy ono przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu i zróżnicowania komórek guza w momencie rozpoznania oraz wieku i dodatkowych obciążeń kobiety. Na szczęście choroba daje o sobie znać wcześnie, a odpowiednia diagnostyka i skuteczne leczenie pozwalają osiągnąć w I stadium 5-letnie przeżycia rzędu 90%, w II – 60%, w III – 40%, a w IV - 5%.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/8 miesięcy temu
Mam 48 lat ,jestem szczupła nie stosowałam hormonów,co roku robiłam komplet badań ginekologicznych ,wyniki były bardzo dobre i co z tego ?Nagle przeciągający się okres i wyrok rak endometrium G1.Radykalne zmodyfikowane wycięcie wszystkiego .Przy intubacji uszkodzone struny i powstający polip,ruchoma nerka i puchnące nogi .Tylko nfz nic się nie stało ,wracaj do pracy po 3 miesiącach, nie ważne jak się czujesz ,damy ci zaświadczenie że możesz dźwigać 3kg .Kpina
/4 lata temu
Witam.Po zabiegu histeroskopii w wypisie napisano niejednorodne,widoczne polipowate zgrubienie endometrium w dnie i na ścianie tylnej jamy macicy.Czekam na wynik histopat.Jeżeli ktoś może wiedzieć co to oznacza to proszę o pomoc.
/7 lat temu
Omega, a powiedz u kogo zatem wykonałabyś takie badania, bo objęcie nimi wszystkich kobiet, to jakaś niewykonalna mrzonka. Poza tym jakich mutacji chciałabyś szukać, bo to które mutacje są początkowe także niewiele wiadomo i poza tym pewne jest, że jednak mutacja nie wystarczy do rozwoju raka, dwie też nie oznaczają niekiedy raka zatem gdzie według Ciebie jest granica od której byś leczyła takie kobiety.
POKAŻ KOMENTARZE (2)