Migrena dotyka 25% kobiet i 17% mężczyzn

Czy krwioplucie oznacza raka płuc?

Krwioplucie jest to objaw polegający na wykrztuszaniu z dróg oddechowych krwi lub krwistej plwociny. Nie jest to objaw swoisty dla jednej choroby, jednak jest niepokojący i wymaga diagnostyki mającej na celu wykluczenie raka płuca.
/ 26.07.2010 16:36
Migrena dotyka 25% kobiet i 17% mężczyzn

Przyczyny krwioplucia

Przyczyn krwioplucia dzieli się na częste, umiarkowanie częste i rzadkie.

Wśród częstych przyczyn wymienia się: zapalenie i rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, gruźlicę i bakteryjne zapalenia płuc.
Do umiarkowanie częstych zalicza się: zatorowość płucną, niewydolność lewokomorową serca, inne nowotwory pierwotne płuc, urazy płuca oraz przyczyny jatrogenne, czyli np. po zabiegach.

Rzadkie przyczyny to m.in.: grzybica kropidlakowa, skazy krwotoczne, choroby zastawek serca, choroby pasożytnicze, nadciśnienie płucne, choroby układowe, ciało obce w drogach oddechowych, działanie niepożądane leków i inne.

Jak widać, wśród najczęstszych przyczyn wymienia się choroby nowotworowe płuc, charakteryzujące się największą umieralnością z powodu procesów złośliwych wśród mężczyzn i prawie największą (jedynie rak piersi jest wyżej) u kobiet. Jest to nowotwór zawsze bardzo poważnie rokujący, którego pierwszym objawem często jest właśnie krwioplucie.

Różnicowanie krwioplucia

Nie każde krwioplucie będzie nasuwać podejrzenie nowotworu. Zdarza się, że wywiad i obraz kliniczny przemawia za inną jednostką chorobową np. pienista różowa wydzielina świadczy zazwyczaj o niewydolności lewokomorowej serca lub zwężeniu zastawki mitralnej serca, plwocina ropna i krwista świadczyć może o zapaleniu lub rozstrzeni oskrzeli. Nagły początek z silnym bólem w klatce piersiowej może sugerować zatorowość płucną. Mimo to, zawsze należy brać pod uwagę nowotwór płuca, gdyż często przebiega on długo bezobjawowo, a pierwszą manifestacją może być np. zapalenie oskrzeli, ropień płuca lub perforacja dużego naczynia.

Czytaj też: Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc?

Krwioplucie w raku płuca

Krwioplucie sugerujące podejrzenie raka płuca najczęściej charakteryzuje się odpluwaniem samej krwi. Jeśli uzupełni się to o wywiad długoletniego palenia tytoniu, nawracającego krwioplucia, znacznej utraty masy ciała, ryzyko, że jest ono spowodowane przez nowotwór znacznie wzrasta.

Najczęstszym typem nowotworu u osób przewlekle palących jest rak płaskonabłonkowy płuca, zlokalizowany centralnie. Powstaje on ze zmienionych nowotworowo komórek oskrzeli, w związku, z czym nazywany „odoskrzelowym” rakiem płuca. Tworzący się naciek i owrzodzenia w pewnym momencie może dotyczyć naczyń płucnych, które gdy ulegając uszkodzeniu krwawią prowadząc do pojawienia się krwi w świetle oskrzela i krwioplucia.

Diagnostyka krwioplucia

Poza zebraniem dokładnego wywiadu i zbadaniem przedmiotowym lekarz powinien zlecić badanie rentgenowskie klatki piersiowej w projekcjach przednio-tylnej i bocznej oraz skierować pacjenta w trybie pilnym na badanie bronchoskopowe, które uznawane jest za „złoty standard” postępowania. Pozwala ono z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę krwawienia, a także pobrać materiał do badań laboratoryjnych, bakteriologicznych, cytologicznych i histopatologicznych. Często konieczna jest wczesna konsultacja pulmonologiczna lub onkologiczna.

Polecamy też: Rak płuca - gdzie szukać przerzutów?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.06.2011 09:32
Ja natomiast polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu ważnych dla zdrowia związków. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za najsilniejszy antyoksydant. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (najwięcej na rynku). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy, trzustki, jelita oraz chorobach układu krążenia. Będąc najsilniejszym antyoksydantem likopen hamuje ponadto proces degeneracji komórek, dzięki czemu dłużej możemy zachować zdrowie i młody wygląd. Ponadto doskonale działa na układ pokarmowy. Zawiera też witaminy: C, z grupy B, PP, E, K, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, kobalt i szereg innych. Jak nie wierzycie to wystarczy poszukać w Internecie.