Aplikacja PolGRP – dla chorych na raka płuca

telefon fot. Fotolia
Aplikację można już bezpłatne pobrać przez internet. Stworzyła ją Polska Grupa Raka Płuca – możemy mieć więc pewność, że jest w pełni merytorycznym wsparciem dla pacjentów.
Marta Słupska / 17.12.2016 11:23
telefon fot. Fotolia

Polska Grupa Raka Płuca stworzyła aplikację dla chorych na raka płuca. Ma ona wspierać chorych przed przystąpieniem do operacji, w czasie  pobytu w szpitalu oraz po powrocie do domu. Dzięki temu narzędziu pacjenci mogą krok po kroku śledzić przebieg swojego leczenia.

Aplikację PolGRP można za darmo pobrać na urządzenia z oprogramowaniem android i IOS ze strony play.google.com.

Jakie są objawy raka płuca? 

Aplikacja, która wesprze i doradzi

Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków. Jeżeli choroba zostaje wykryta w pierwszym stadium zaawansowania, pacjent ma 80% szans na całkowite wyleczenie. Jedną z najskuteczniejszych metod terapii jest leczenie chirurgiczne. Wielu pacjentów po postawieniu diagnozy czuje jednak zagubienie i przytłoczenie z powodu nieznanym im dotąd badań i przebiegu leczenia.

Chcemy, żeby pacjenci mieli pod kontrolą cały proces leczenia raka płuca, dlatego postanowiliśmy stworzyć aplikację pozwalającą krok po kroku zapoznać się z przebiegiem leczenia
– mówi profesor Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca.  

Stowarzyszenie postawiło na nowe technologie, które dzięki swojej mobilności pozwalają chorym na bieżąco zapoznawać się z badaniami poprzedzającymi operację. Pacjent nie tylko dowiaduje się na czym polegają poszczególne etapy diagnostyczne, ale dostaje również informację, jak należy się do nich przygotować. Aplikacja zawiera również moduł pomagający zorganizować swój pobytu w szpitalu – informuje, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać do kliniki; które szczepienia są niezbędne, żeby móc poddać się operacji oraz jak należy postępować w razie przyjmowania leków pomagających zmagać się z innymi schorzeniami.

Przygotowanie do operacji z aplikacją i kalendarz badań

Szczególnie ważnym punktem aplikacji jest szczegółowy opis przygotowania chorego do operacji. Pacjent dowiaduje się, jak będzie przebiegało przygotowanie do operacji, jakim zabiegom wstępnym zostanie poddany oraz jakie czynności będą wykonywane po wybudzeniu się chorego z narkozy.

Poza wieloma cennymi wskazówkami i radami, jak postępować w poszczególnych etapach leczenia, twórcy aplikacji zaopatrzyli pacjentów w specjalny kalendarz. Dzięki terminarzowi pacjenci dostają powiadomienia dotyczące wizyt kontrolnych i badań. Takie rozwiązanie pozwala pacjentom na stworzenie indywidualnej historii leczenia.

Po operacji chorzy są pod stałą kontrolą lekarza, ale żeby ta kontrola była miarodajna, musi być regularnie wykonywana. Dlatego zależało nam na stworzeniu w aplikacji kalendarza, który pozwolić zaplanować wspólnie z lekarzem dalsze wizyty i badania kontrolne
– podkreśla profesor Orłowski.

Aplikacja jest źródłem wiedzy nie tylko dla osób chorujących na raka płuca, ale również bazą wiedzy dla tych, którzy chcą skończyć z nałogiem palenia, będącym główną przyczyną raka płuca. Każdy, kto postanowi rzucić palenie, może znaleźć adresy odpowiednich ośrodków pomagających w walce z nałogiem.

Aplikacja dostępna jest na urządzenia z oprogramowaniem android i IOS.

Więcej informacji na: https://www.youtube.com/watch?v=27QCOLZU-EA

Stosujesz krople na katar? Uważaj, możesz sobie poważnie zaszkodzić! 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA