Zaprzyjaźnij się z koniem, czyli hipoterapia

Zaprzyjaźnij się z koniem, czyli hipoterapia
Zazwyczaj widzimy je na torach wyścigowych czy filmach o dzikim zachodzie. Kojarzą nam się z wsią i pracą na roli. Dla nielicznych to bardzo drogie hobby, dla innych z kolei to światełko w tunelu na drodze do normalności. Konie, bo o nich mowa, od wielu lat odgrywają bardzo ważną rolę w procesie rehabilitacji osób z różnymi dolegliwościami.
/ 14.12.2009 16:43
Zaprzyjaźnij się z koniem, czyli hipoterapia

Dla kogo hipoterapia?

Hipoterapia to ogół działań terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Stosowana jest m.in. u dzieci z dysfunkcjami chodu, z asymetrycznym naprężeniem tułowia i kręgosłupa, z zanikiem mięśni oraz zaburzeniami równowagi. U osób starszych natomiast zalecana jest w przypadku stanów pourazowych oraz przy stwardnieniu rozsianym.

Zobacz też: Dogoterapia - gdy pies jest terapeutą

Wpływ hipoterapii

Rola hipoterapii ma bardzo szeroki zakres oddziaływania. Jednocześnie może wpływać na sferę ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną. Jednak każdy przypadek jest indywidualny i wymaga odpowiedniej diagnozy lekarza. To właśnie lekarz – gdy nie ma ku temu przeciwwskazań – kieruje pacjenta na hipoterapię, jednocześnie wskazuje terapeutom wymagane kierunki oddziaływania.

Nie można jednak traktować tej terapii jako lekarstwa. Jak każdy rodzaj zooterapii (terapii z uczestnictwem zwierząt), tak i ta jest tylko procesem towarzyszącym, uzupełniającym konwencjonalne metody leczenia. Koń jest tylko narzędziem w ręku terapeuty i to od niego zależy, w jaki sposób go wykorzysta do nawiązania relacji z dzieckiem.

Rodzaje hipoterapii

W zależności od rodzaju upośledzenia wyróżniamy 4 formy hipoterapii:

  • terapia ruchem konia – pacjent umieszczony na koniu wyłącznie poddaje się jego ruchom,
  • fizjoterapia na koniu – pacjent dodatkowo wykonuje proste ćwiczenia ruchowe na koniu (prowadzone przez terapeutę),
  • terapia kontaktem z koniem – ta forma ćwiczeń ma na celu nawiązanie kontaktu emocjonalnego między pacjentem a koniem,
  • psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – to zespół działań mających na celu usprawnienie intelektualne, poznawcze i fizyczne pacjenta; może odbywać się na lub przy koniu.

Zajęcia hipoterapeutyczne powinny trwać ok. 30 minut. Dla bezpieczeństwa z każdym pacjentem powinien pracować przynajmniej jeden, mający doświadczenie w pracy z końmi hipoterapeuta.

Zobacz też: Kolory mogą leczyć - chromoterapia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA