Właściwości miodu rzepakowego

Miód rzepakowy zawiera cenne substancje lecznicze. Zobaczcie kiedy warto go jeść i na jakie dolegliwości pomaga.
Właściwości miodu rzepakowego

Miód rzepakowy zawiera cenne substancje lecznicze. Przez swoje właściwości, miód rzepakowy ma wszechstronne zastosowanie w medycynie naturalnej. Ma korzystny wpływ na dolegliwości ze strony układu krwionośnego, choroby nerek i wątroby, problemy z żołądkiem, skórą, infekcje i przemęczenie. Poznaj właściwości lecznicze miodu rzepakowego!

Rzepak to roślina uprawiana w naszym klimacie w celu produkcji olejów, pasz. Przepięknie kwitnie na żółto na przełomie kwietnia i maja. Żółte dywany z kwiatów często można spotkać w przydrożnych plantacjach. Rzepak zachwyca nie tylko nasze oko wspaniale kontrastując z błękitem nieba i zielenią drzew. Jego uroki doceniły także pszczoły, które z jego pyłków kwiatowych produkują niepowtarzalny, jasny miód. Zobacz, kiedy warto go jeść i na jakie dolegliwości pomaga.

Miód rzepakowy - krótka charakterystyka

Jest miodem wiosennym, bardzo popularnym w naszym kraju. W postaci płynnej jest prawie bezbarwny, lekko słomkowy lub jasnożółty z zielonkawym podbarwieniem. Bardzo szybko się krystalizuje, przyjmując mazistą („smalcowatą”) konsystencję oraz biało-kremową barwę. Jego zapach przypomina woń kwiatów rzepaku, może być duszący, a przez innych odbierany jako niemiły. Obróbka cieplna minimalizuje zapach. Miód ten ma trochę dziwny smak. Jest łagodny, ale mdły, z nutą goryczki. Zbierany jest głównie na przełomie maja i czerwca. Trzeba go przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach, gdyż bardzo chłonie wilgoć.

Miód rzepakowy - kiedy i na co pomaga?

  • wyczerpanie

Ze względu na dużą zawartość glukozy i innych cukrów prostych. Miód rzepakowy poleca się w stanach wyczerpania organizmu. Stanowi dobrą „odżywkę regeneracyjną”. Wskazany jest również przy długotrwałej pracy fizycznej i umysłowej.

  • dolegliwości układu sercowo - naczyniowego

Wzmacnia serce i siłę jego skurczu. Powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych serca, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu oraz zapobiega miażdżycy. Obniża i normalizuje ciśnienie tętnicze krwi, a nawet pomaga w uzupełnieniu niedoboru potasu, normującego pracę serca.

  • schorzenia wątroby i dróg żółciowych

Pomaga wątrobie w odtruwaniu organizmu oraz w przemianie tłuszczów. Usprawnia pracę pęcherzyka żółciowego.

  • przeziębienia

Jest przydatny we wspomaganiu leczenia infekcji gardła, nosa i oskrzeli. Łagodzi kaszel i stymuluje układ odpornościowy. Ma niskie właściwości antybiotyczne.

  • schorzenia nerek i dróg moczowych

Miód rzepakowy stosuje się pomocniczo w chorobach zapalnych i infekcyjnych nerek, pęcherza i cewki moczowej.

  • problemy z żołądkiem

Zmniejsza odczyn zapalny towarzyszący wrzodom żołądka i dwunastnicy. Przyspiesza też gojenie się ran wrzodowych i nadżerek. Pomaga w walce ze zgagą, wzdęciami i mdłościami.

  • problemy skórne

Wykazuje działanie ściągające i przyspieszające gojenie, ziarninowanie i bliznowacenie ran. Oczyszcza także rany z martwicy i chroni je przed zakażeniem. Może zapobiegać tworzeniu się pęcherzy po oparzeniu, jeśli zostanie szybko przyłożony do skóry. Jednak nie jest to zabieg zalecany w przypadku oparzenia.

Dowiedz się więcej o właściwościach miodu rzepakowego z naszego forum medycznego.

Źródło:
Pucek R., „Leczenie miodem czyli praktyczne wykorzystanie miodu w aptece domowej i w pielęgnacji ciała”, Baobab, Warszawa 2007
www.medapis.republika.pl
www.uwm.edu.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
tez sie zgadzam ze miod rzepakowy jest najlepszy! uzywam go wlasciwie do wszystkiego lacznie ze sledzeniem herbaty :)
/3 lata temu
Jem go co dziennie, jest wspaniały. Kupuję u znajomego pszczelarza, ma cudny miód.
/3 lata temu
To chyba najlepszy ze wszystkich miodów. Naprawdę świetnie reguluje nadciśnienie, łyżeczka miodu codziennie rano i po trzech tygodniach ciśnienie wróciło do normy
POKAŻ KOMENTARZE (5)