Ostatni dzwonek! Już teraz zrób syrop z sosny na zimowe przeziębienie

Choć myślami jesteśmy przy lecie, warto już teraz zainwestować w naturalne sposoby leczenia zimowych przeziębień. Zobacz, jak przygotować prosty syrop z młodych pędów sosny!
Ostatni dzwonek! Już teraz zrób syrop z sosny na zimowe przeziębienie fot. Fotolia

Choć z właściwości syropu z sosny skorzystasz najbardziej jesienią i zimą, to właśnie teraz jest idealny czas na jedno przygotowanie! Poznaj zdrowotne właściwości syropu sosnowego i dowiedz się, jak go przygotować.

Jakie właściwości ma syrop z młodych pędów sosny?

Syrop sosnowy ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze. Jego naturalne właściwości lecznicze możesz wykorzystać, gdy dopadną cię takie dolegliwości jak np.:

  • zapalenie gardła,
  • przeziębienie,
  • kaszel i chrypka (także ta wywołana np. przez klimatyzację latem!),
  • grypa,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Jak przygotować syrop sosnowy?

Do przygotowania syropu potrzebne będą jedynie młode pędy sosny (najlepiej zbierać je wiosną), cukier i zamykane naczynie, w którym przygotujesz syrop. Jak go zrobić?

  • Zebrane pędy oczyścić z łusek (bez mycia!), następnie ułożyć w naczyniu warstwami, każdą warstwę posypując cukrem. Całość mocno docisnąć.
  • Naczynie przykryć (ale nie zakręcać) pokrywką i odstawić na około 4 tygodnie w ciepłe miejsce (np. na słoneczny parapet).
  • Co kilka dni przemieszać zawartość naczynia, by cukier całkowicie się rozpuścił.
  • Gdy syrop nabierze złocistego koloru, całość przecedzić przez gazę a następnie przelać do zamykanego naczynia i odłożyć w ciemne miejsce.

Syrop można pić jako środek wspomagający w czasie choroby w dawce 1 łyżeczki 3-4 razy dziennie (dorośli) lub 1 łyżeczka 3 razy dziennie w przypadku dzieci.

Przeczytaj, jak przygotować domowe syropy i nalewki na inne dolegliwości:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Ja wierzę w 100% w skuteczność takich naturalnych syropów ponieważ sama stosuję i mi z sosny akurat najbardziej smakuje, moja mam roi jeszcze z kwitów mniszka lekarskiego i liści babki lancetowatej. :)
/rok temu
Te pędy na zdjęciu to na pewno nie z sosny :D
/2 lata temu
Czy wiecie w redakcji jak wygląda sosna i jej młode pędy???? Na foto są gałązki świerku a nie sosny.
POKAŻ KOMENTARZE (2)