Dlaczego warto skusić się na świecowanie uszu?

Świecowanie uszu to popularny zabieg medycyny alternatywnej. Dowiedz się, kiedy należy go wykonać, na czym polega i jakie przynosi efekty!
Dlaczego warto skusić się na świecowanie uszu? fot. Fotolia

Świecowanie uszu, zwane również konchowaniem uszu, to popularny zabieg medycyny naturalnej, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z ucha. Za jego pomocą leczy się także niektóre schorzenia. Ma bardzo długą historię - pojawił się już w starożytności. Był znany m.in. w Chinach, Tybecie i Egipcie. Współcześnie świecowanie uszu wykonują Amerykańscy Indianie oraz Indianie z Meksyku.

Kiedy warto zdecydować się na świecowanie uszu?

Zabieg polecany jest przede wszystkim w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach. Zaleca się go także w celach leczniczych, bowiem usuwa on bądź redukuje objawy schorzeń uszu, gardła i nosa (np. przeziębienie, zapalenie zatok). Osoby, które uskarżają się na szum w uszach, niedosłuch, bóle i zawroty głowy, migreny, jak również zespół przewlekłego zmęczenia, powinny zdecydować się na świecowanie uszu.

Na czym polega zabieg?

Najpierw pacjent kładzie się na boku, a lekarz podkłada mu pod głowę poduszkę. Następnie osłania jego włosy papierowym ręcznikiem, folią aluminiową bądź papierowym talerzykiem z wydrążonym otworem eksponującym ucho. Potem przez kilka minut wciera w małżowinę uszną pacjenta krem, aby pobudzić krążenie. Odpowiednio nawilżone ucho ułatwia wchłonięcie substancji zawartych w olejkach eterycznych świecy.

Następnie rozpala świecę do konchowania uszu, po czym umieszcza ją w przewodzie słuchowym na głębokość około 1 cm. Należy poczekać, aż świeczka wypali się do końca. Pacjentowi nie grozi niebezpieczeństwo, bowiem jest zabezpieczony przed poparzeniem - dolna część świecy się nie spala.

W czasie wykonywania zabiegu resztki wypalonej świecy wyjmuje się pęsetą i wyrzuca do szklanki z wodą. Na świecy narysowana jest specjalna linia, która informuje, kiedy należy zakończyć zabieg. Po wyjęciu świeczki lekarz usuwa ewentualne zanieczyszczenia z powierzchni ucha. Końcowy etap zabiegu polega na rozwinięciu świecy i sprawdzeniu, ile zanieczyszczeń z ucha udało się za jej pomocą wyeliminować.

Jakie skutki przynosi świecowanie uszu?

Zwolennicy konchowania uszu podkreślają wiele korzyści płynących z wykonania zabiegu.
Oto główne z nich:

  • oddychanie przez nos nie sprawia najmniejszego kłopotu, bowiem w czasie zabiegu dochodzi do regulacji ciśnienia w uchu środkowym, a następnie w zatokach,
  • poprawia się słyszalność, ponieważ zostaje udrożniony kanał słuchowy zewnętrzny,
  • konchowanie uszu ma działanie zdrowotne, bowiem dostarcza do ucha parę zawierającą substancje lecznicze, pochodzące z miodu bądź z olejków eterycznych.

Zobacz również:

Najważniejsze właściwości lecznicze ostropestu 10 powodów, dla których warto pić napar z czystka 9 nieocenionych właściwości różowej soli himalajskiej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)