Sprawdź, jak stosować olejek kamforowy do ucha fot. Adobe Stock

Sprawdź, jak stosować olejek kamforowy do ucha

Masz zapalenie ucha i zastanawiasz się, czy olejek kamforowy może ci pomóc? Sprawdź, jak go stosować, aby było to skuteczne. Znaleźliśmy dwie niekwestionowane metody, oraz jedną polecaną tylko połowicznie. Wypróbuj tę, którą wybierzesz.
Marzena Bartoszuk / 23.04.2018 18:28
Sprawdź, jak stosować olejek kamforowy do ucha fot. Adobe Stock
Olejek kamforowy uzyskuje się  przez destylację parą wodną drewna i korzeni cynamonowca kamforowego (Cinnamonum Camphora ) albo drzewa kamforowego z Borneo. Olejki uzyskiwane z obydwu typów drzew posiadają bardzo podobne właściwości zdrowotne,  nieco tylko  różnią się  aromatem i  stężeniem niektórych składników aktywnych.

Jak działa olejek kamforowy?

Olejek ten ma właściwości antywirusowe, rozgrzewające i przeciwzapalne, ułatwia także oddychanie w przypadku kataru.  Łagodzi również bóle mięśni i stawów po treningach lub w czasie choroby. Stosowany jest także w kosmetyce (w peelingach i maseczkach do skóry oraz  odżywkach do włosów). Właściwości znieczulające i przeciwzapalne olejku powodują, że stanowi on dobry środek na ból ucha, np. przy jego przewianiu. Można stosować u osób dorosłych w postaci nierozcieńczonej. 

Olejku kamforowego nie można zakraplać bezpośrednio do kanału słuchowego. Grozi to bowiem uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej. 

1. Nacieranie skóry wokół ucha.
Kilka kropli olejku  nałóż na okolice ucha, zwłaszcza jego część z tyłu małżowiny.  Aby uniknąć podrażnień, przed zastosowaniem olejku, wystarczy posmarować to miejsce odrobiną maści natłuszczającej. 

2. Okłady na ucho
Nasącz watę lub gazę kilkoma kroplami olejki i połóż na ucho. Odczekaj kilka minut i zdejmij okład. 

2 i pół Okłady wewnętrzne
To metoda najmniej polecana - mniej więcej połowa specjalistów jest zdania, że ten sposób warto wypróbować, druga połowa jest mu przeciwna. Weź patyczek kosmetyczny, zanurz jego koniec w olejku i włóż do ucha (ale niezbyt głęboko, by nie dotykać błony bębenkowej). Trzymaj przez kilka minut.

Uwaga! Jeśli ból ucha nie ustępuje po 2-3 dniach, albo nasila się bądź wzrasta gorączka, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. 

Przeczytaj także: 
Zapalenie ucha a alergia pokarmowa
Ostre zapalenie ucha środkowego
Co zrobić, gdy dziecko boli ucho?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)