Ocet jabłkowy – właściwości, przeciwwskazania i skutki uboczne

ocet jabłkowy właściwości fot. Adobe Stock, bondarillia
Ocet jabłkowy ma szerokie właściwości zdrowotne i lecznicze. Reguluje poziom cukru, ułatwia odchudzanie, działa antybakteryjnie i dobrze działa na skórę. Jest jednak wiele przeciwwskazań i skutków ubocznych stosowania octu jabłkowego.
/ 06.07.2021 09:21
ocet jabłkowy właściwości fot. Adobe Stock, bondarillia

Właściwości octu jabłkowego są szerokie. Niektóre z nich są potwierdzone naukowo i warto je wykorzystać, jednak niektóre nie mają żadnego poparcia. Przed zastosowaniem octu jabłkowego w celach leczniczy upewnij się, że nie dotyczą cię przeciwwskazania i poznaj skutki uboczne. Ocet jabłkowy ma dużo zalet, ale nieumiejętne stosowanie ujawnia jego najgorsze wady.

Spis treści:

  1. Właściwości lecznicze octu jabłkowego.
  2. Ocet jabłkowy - jak stosować?
  3. Ocet jabłkowy - przeciwwskazania i skutki uboczne

Właściwości lecznicze octu jabłkowego

Zastosowanie octu jabłkowego jest bardzo szerokie, ale nie wszystkie właściwości zdrowotne octu jabłkowego są potwierdzone naukowo. Wiele osób twierdzi, że ocet jabłkowy pomógł im zwalczyć uciążliwe symptomy i problemy zdrowotne.

Ocet jabłkowy zawiera szeroką gamę kwasów organicznych, w tym kwasu octowego, któremu przypisuje się najwięcej właściwości prozdrowotnych. Naturalny, niefiltrowany ocet jabłkowy powstaje z tak zwanej „matki octowej” i zawiera jej pozostałości. Dzięki temu zawiera też:

  • białka,
  • enzymy,
  • bakterie probiotyczne.

Nie można uznać octu jabłkowego za bogate źródło witamin i minerałów, ale to nie ze względu na nie poleca się picie octu jabłkowego. Wyjątkiem jest potas, który jest obecny w occie jabłkowym w pokaźnej ilości.

W occie jabłkowym niefiltrowanym znajdują się też niewielkie ilości pektyn, elementów błonnika pokarmowego.

Ocet jabłkowy - działanie antybakteryjne

Ocet jabłkowy ma właściwości zwalczające bakterie z uwagi na kwaśny odczyn, który wytwarza.

Już Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, używał octu do dezynfekcji ran. Wiadomo też, że ocet jabłkowy ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, podobne do właściwości czosnku.

Ocet jest używany jako naturalny środek dezynfekujący nie bez powodu. Utrudnia rozmnażanie bakteriom, wirusom i grzybom. Ocet z powodzeniem można stosować do czyszczenia blatów, okien i innych powierzchni.

Przeciwbakteryjne właściwości octu jabłkowego sprawdzą się raczej tylko do użytku zewnętrznego. Ocet jabłkowy może pomagać w leczeniu infekcji grzybiczych i grzybicy paznokci. Ocet jabłkowy nie jest jednak na tyle skutecznym antybiotykiem, by jego picie mogło zwalczać wewnętrzne infekcje u ludzi. Nie ma na to dowodów naukowych.

Przeciwbakteryjne właściwości octu jabłkowego można za to wykorzystać w przechowalnictwie żywności. Dodatek octu do przetworów powstrzymuje wzrost bakterii typu E. coli. Ocet jabłkowy można dodawać do sałatek, sosów i przetworów.[1]

Ocet jabłkowy a poziom glukozy

Wykorzystanie octu jabłkowego w celu obniżenia i regulacji poziomu cukru we krwi, to jedna z właściwości octu jabłkowego, która ma najsilniejsze dowody na skuteczność poparte badaniami naukowymi.

Największe znaczenie w cukrzycy ma oczywiście stosowanie odpowiedniej diety ubogiej w proste węglowodany i przyjmowanie ewentualnych leków zgodnie z zaleceniami lekarzy. Ocet jabłkowy może okazać się środkiem, który pomoże dodatkowo w kontroli glikemii.

  • Ocet jabłkowy może poprawiać wrażliwość na insulinę po zjedzeniu posiłku obfitującego w węglowodany. [2]
  • Dodanie octu jabłkowego do posiłku sprawia, że poziom cukru we krwi po jedzeniu będzie niższy, niż bez dodatku octu. [3]
  • Picie octu jabłkowego wieczorem może powodować obniżenie poziomu glukozy na czczo u osób z cukrzycą.[4]
  • Dodatek octu jabłkowego do posiłku może obniżać jego ładunek glikemiczny.[5]

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Co ciekawe, ocet jabłkowy wykazuje działanie odchudzające. Stosowanie octu jabłkowego na odchudzanie ma sens potwierdzony naukowo. Picie octu jabłkowego prawdopodobnie pozwala schudnąć z uwagi na:

  • ograniczenie apetytu;
  • regulację glikemii;
  • przyspieszenie metabolizmu;
  • przyspieszenie spalana tłuszczu.

Efekty stosowania octu jabłkowego na odchudzanie nie są spektakularne, ale to środek, który może zadziałać w połączeniu z dietą odchudzającą i ćwiczeniami fizycznymi.

Ocet jabłkowy na problemy z sercem i ciśnieniem

Choć niektórzy głoszą, że ocet jabłkowy poprawia stan układu sercowo-naczyniowego, nie ma na to twardych dowodów naukowych. Badania przeprowadzone z udziałem zwierząt faktycznie potwierdzają właściwości octu jabłkowego:

  • Obniżające stężenie cholesterol całkowitego i cholesterolu typu LDL;[5]
  • Obniżające stężenia triglicerydów; [6]
  • Obniżające poziom stresu oksydacyjnego; [7]
  • Obniżające ciśnienie krwi. [8]

Pomimo obiecujących wyników badań z udziałem zwierząt, nie ma obecnie żadnych twardych dowodów na skuteczność octu jabłkowego w poprawie zdrowia serca i układu krwionośnego u ludzi.

Ocet jabłkowy na skórę i włosy

Ocet jabłkowy na skórę jest popularnym środkiem stosowanym w próbach naturalnego leczenia egzemy, trądziku i innych problemów skórnych. Korzystne właściwości, jakie ocet jabłkowy wywiera na skórę, wynikają z kwaśnego odczynu octu. Niektórzy polecają stosowanie toników z octu jabłkowego lub płukanek do włosów.

ocet jabłkowy na skórę i włosy
fot. Adobe Stock, Brent Hofacker

Ocet jabłkowy - jak stosować?

Najlepszym sposobem na włączenie octu jabłkowego do diety, jest nauczenie się jego kuchennych zastosowań. Ocet jabłkowy można wykorzystywać jako dressing do sałatki, dodawać go do domowego majonezu i do wszystkich innych dań, np. zamiast soku z cytryny.

Ocet jabłkowy sprawdzi się we wszystkich daniach, w których pożądany jest jego kwaśny smak. Stosuj go zamiast innych rodzajów octu. Ocet ryżowy, ocet spirytusowy i winny, także zawierają kwas octowy i smakują podobnie.

Ocet jabłkowy można też pić po rozcieńczeniu go wodą (sposób szczególnie polecany przy stosowaniu octu na odchudzanie). Nie przekraczaj dawki 30 ml (2 łyżek) octu dziennie.

Najlepiej stosować domowy ocet jabłkowy zrobiony z całych jabłek lub obierek.

Ocet jabłkowy - przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć ocet jabłkowy ma wiele korzystnych właściwości, pijąc ocet jabłkowy nieumiejętnie można wyrządzić sobie pewne szkody. Ocet nie dla każdego jest zdrowy i bezpieczny, nawet jako dodatek. Żeby uniknąć popularnych skutków ubocznych stosowania octu jabłkowego, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Nigdy nie przekraczaj dziennej dawki 30 ml.
  • Stosuj rozcieńczony ocet jabłkowy.
  • Rozpocznij kurację octem od małych dawek.
  • Pij roztwór z octem przez słomkę, zmniejszysz jego kontakt ze szkliwem.
  • Przepłucz usta wodą po wypiciu octu jabłkowego, by pozbyć się resztek kwasu z jamy ustnej.

Przeciwwskazania do picia octu jabłkowego

Stosowanie octu jabłkowego przy jakichkolwiek wątpliwościach powinno być skonsultowane z lekarzem. To szczególnie istotne przy:

  • schorzeniach skóry, które masz zamiar traktować octem jabłkowym;
  • cukrzycy i problemach z gospodarką cukrową;
  • refluksie i zgadze;
  • chorobach przewodu pokarmowego.

Ocet jabłkowy może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Należy zachować ostrożność w stosowaniu octu przy stosowaniu następujących leków:

  • Leki na cukrzycę. Ocet jabłkowy może obniżyć stężenie glukozy do niebezpiecznych poziomów.
  • Digoksyna, lanoksyna. To lek obniżający stężenie potasu we krwi, które może być potęgowane przez picie octu jabłkowego.
  • Leki diuretyczne. Tutaj także chodzi o regulacje poziomu potasu we krwi. Leki w połączeniu z octem mogą spowodować zbyt drastyczne obniżenie stężenie potasu we krwi.

Skutki uboczne picia octu jabłkowego

Jest kilka skutków ubocznych picia octu jabłkowego, które mogą wystąpić w określonych sytuacjach. Niektóre z nich nie są niebezpieczne, a nawet mogą być pożądane, ale inne skutki uboczne picia octu mogą wyrządzić poważne problemy zdrowotne.

  • Opóźnienie opróżniania żołądka, które może potęgować symptomy gastroparezy.
  • Obniżenie apetytu: pomocne w stosowaniu octu jabłkowego na chudnięcie, ale szkodliwe dla osób niedożywionych i starających się przybrać na masie.
  • Uszkodzenia szkliwa. Kwaśne produkty spożywcze takie jak ocet jabłkowy, sok pomarańczowy czy sok z cytryny mogą uszkadzać szkliwo. To główny powód, dla którego nie powinno się pić octu bez rozcieńczenia.
  • Pogorszenie refluksu i powstawanie zgagi. Silnie kwasowy ocet jabłkowy może podrażniać przewód pokarmowy i przełyk.[9]
  • Podrażnienia skóry przy zewnętrznym stosowaniu [10]

Podsumowanie

Ocet jabłkowy ma szerokie właściwości prozdrowotne. Może być stosowany jako środek regulujący poziom cukru we krwi, środek na odchudzanie lub środek poprawiający stan skóry w niektórych schorzeniach. Ocet sprawdza się też jako składnik naturalnych środków czystości. Przy stosowaniu octu jabłkowego należy jednak zachować ostrożność i upewnić się, że nie wchodzi on w interakcje ze stosowanymi lekami.

Czytaj także:
Jaką dietę wybrać? Zobacz 10 najlepszych propozycji diet odchudzających!
Olejek różany - właściwości, zastosowanie i działanie na twarz i ciało
Figi (świeże i suszone) - właściwości, wartości odżywcze, kalorie, zastosowanie

Redakcja poleca

REKLAMA