Boli cię gardło? Oto 5 płukanek, które uratują cię w trakcie przeziębienia

Kosztują grosze, a pozwalają zwalczyć ból i skracają czas trwania choroby.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu

Każdy z nas wielokrotnie odczuwał ból gardła w trakcie przeziębienia. Może się on przejawiać jako kłucie, pieczenie, drapanie, a także uciążliwa chrypka. Zawsze jest bolesne, męczące i marzymy tylko o tym, by jak najszybciej się go pozbyć. Tylko jak? Z pomocą przychodzą płukanki, które możemy przygotować samodzielnie w domu. Są proste i nie zawierają żadnej chemii. To jedna z najlepszych domowych metod na ból gardła.

Zdrowotne płukanie bolącego gardła

Płukanki to szybki i tani sposób na ból gardła. Na czym polegają? Jakie zioła do nich wykorzystać? I przede wszystkim: czy faktycznie pomagają zwalczyć ból?

Zioła, których potrzebujemy do wykonania płukanki na ból gardła, powinny działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodzić ból i wstrzymywać namnażanie wirusów. Specjaliści polecają m.in.: rumianek, kwiaty czarnego bzu i szałwię.

Płukanka nie musi jednak być wyłącznie ziołowa: skuteczne przygotujemy też z użyciem chociażby soli czy miodu. Mniej popularną, ale ponoć równie dobrą, jest płukanka z… soku z ziemniaków czy wodą utlenioną i jodyną.

Poza wymienionymi składnikami potrzebujemy jedynie przegotowaną i lekko wystudzoną wodę. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ciała.

Płukanki, w razie potrzeby, wykonujemy nawet kilka razy dziennie. Oczyszczają one gardło nie tylko łagodząc jego ból, ale także ograniczają namnażanie się drobnoustrojów dzięki czemu szybciej dochodzimy do zdrowia.

W naszej galerii znajdziecie przepisy na 5 prostych płukanek na ból gardła. Mamy nadzieję, że pomogą wam szybko zwalczyć objawy przeziębienia!

Polecamy:5 domowych syropów na kaszel! Można je podawać także dzieciomZiołowe inhalacje - naturalny sposób na kaszel i katar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/tydzień temu
Jak tylko zaczyna bolec gardło trzeba zjeść parę ząbków czosnku. Na katar - sok ze świeżego buraka do nosa - tak leczą się Rosjanie wg "Rosyjskiej medycyny ludowej od A do Z".
/9 miesięcy temu
ok, płukanki jak najbardziej, ale jak dla mnie nie są wystarczające, potrzebuję czegoś co nawilży gardło jak np. tonik Floradix na gardło
/11 miesięcy temu
Ja przy takich pierwszych objawach przeziębienia zawsze sięgam po olejki eteryczne. Bergamotkowy od damai na przeziębienia albo kamforowy na ból gardła. Fajny, naturalny sposób żeby uniknąć totalnego przeziębienia i minium tygodnia w łóżku
POKAŻ KOMENTARZE (2)