POLECAMY

Kto może być akupunkturzystą?

Akupunktura w Polsce i Europie zyskuje coraz większą popularność. Coraz więcej osób więc udaje się na zabiegi leczenia igłami. Nie każdy jednak wie, kto może je wykonywać. Czy akupunkturzysta musi mieć studia medyczne, czy wystarczy specjalne przeszkolenie, by wykonywać takie zabiegi?
Kto może być akupunkturzystą?

Jak to jest w USA a jak w Polsce?

W czternastu stanach Ameryki Północnej jedynie lekarze mogą być akupunkturzystami – na ogół są to:

  • specjaliści medycyny i rehabilitacji (np. psychiatrzy);
  • lekarze medycyny szkoleni w Chinach lub Korei.

Natomiast w pozostałych stanach osoby stosujące akupunkturę muszą mieć licencję. Gwarantuje ona wykwalifikowanie i przeszkolenie. Muszą też mieć egzamin zdany przez Państwową Komisję Certyfikacyjną.

W Polsce działa Polskie Towarzystwo Akupunktury w Warszawie. Prowadzi ono działalność leczniczą i szkoleniową. W naszym kraju zabiegi akupunktury może wykonywać tylko lekarz, który ma aktualne prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce.

Zobacz też: Czy akupunktura jest skuteczna?

Po co nam akupunktura?

Akupunktura jest obecnie leczeniem alternatywnym w stosunku do podawania środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych.

Stosuje się ją też w leczeniu:

Podejście do akupunktury jest wciąż sceptyczne, ale coraz więcej lekarzy uznaje jej skuteczność w zwalczaniu bólu.

Pewne działania akupunktury są wciąż nie wyjaśnione, np. jej skuteczność w anestezjologii, podczas zabiegów stomatologicznych, porodów i niektórych zabiegach chirurgicznych. Naukowcy badają także przydatność akupunktury w zwalczaniu bólu i jako pomoc w reumatoidalnych zapaleniach stawów.

Ciekawostka: zasady akupunktury są wykładane we francuskich szkołach medycznych, a zainteresowanie akupunkturą w Europie i USA wciąż rośnie.

Zobacz też: Kto powinien unikać akupunktury?

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 rokuw sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. nr 82 poz. 537) został zarejestrowany zawód akupunkturzysty. Umiejscowienie zawodu akupunkturzysty w dziale 323 „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” pod numerem 323001 jest jednoznacznym wskazaniem, że zawód ten nie jest zawodem medycznym zastrzeżonym tylko dla lekarzy medycyny ale zawodem, który mogą wykonywać inne osoby nie będące lekarzami. Takie jednoznaczne umiejscowienie zawodu akupunkturzysty ucina jednocześnie funkcjonującą do tej pory błędną opinię, że czynności przewidziane dla akupunkturzysty zastrzeżone są tylko dla lekarza medycyny. .
/5 lat temu
Jak powyższy artykuł ma się do obecnego stanu prawnego: http://www.akupunktura.edu.pl/node/16 http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2010/82/poz.537.htm
/5 lat temu
Akupunktura, akupresura, ziołolecznictwo, Leczenie uzależnień, Akupunktura kosmetyczna liftingująca www.medicine4life.pl
POKAŻ KOMENTARZE (2)