Pszczoły/ fot. Fotolia

Jak działa mleczko pszczele?

Czym jest mleczko pszczele? Jakie ma działanie? W jakich chorobach się je stosuje i dlaczego? Czym się różni czysta postać mleczka pszczelego od liofilizowanej?
/ 15.10.2012 08:02
Pszczoły/ fot. Fotolia

Według ekspertów ds. żywienia mleczko pszczele jest jednym z naturalnych produktów o najsilniejszym działaniu leczniczym na świecie. Poprawia ogólny stan zdrowia organizmu, zwiększa wydajność pracy, zdolność koncentracji, wzmacnia pamięć oraz korzystnie wpływa na sen. Stosując mleczko pszczele, można zapobiec wielu chorobom.

Czym jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele, inaczej zwane mlekiem pszczół, jest wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół robotnic. Ma kolor masła i konsystencję podobną do skondensowanego mleka. Mlekiem tym żywią się młode pszczoły przez pierwsze trzy dni swojego życia oraz królowa-matka, która zapewnia przetrwanie całej kolonii roju.

W skład mleczka pszczelego wchodzą: woda (67%), białka (12,5%), cukry proste (11%), kwasy tłuszczowe (5%), a także minerały (potas, wapń, sód, cynk, żelazo, miedź, mangan) enzymy, prohormony, aminokwasy oraz witaminy z grupy B, takie jak: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9 (inaczej kwas foliowy), B12. Zawartość tych ostatnich jest większa niż w drożdżach piwnych.

Mleczko pszczele to ważne, naturalne źródło acetylocholiny oraz kwasu 10-hydroksy-2-decenowego (10-HDA; mającego właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe), które wzmacniają mechanizmy obronne przed chorobami i pomagają usunąć wolne rodniki.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać miód?

W jakich chorobach stosuje się mleczko pszczele?

Mleczko pszczele ma szerokie zastosowanie w medycynie. Sprawdź, w jakich chorobach się je stosuje.

 • Choroba Alzheimera. Mleczko pszczele zawiera dużą ilość acetylocholiny, która jest niezbędna do przekazywania impulsów nerwowych. Ostatnie badania pokazują, że stosowanie mleczka zatrzymuje procesy zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), a nawet pomaga odbudować obumarłe komórki.
 • Choroba nowotworowa. W czystym mleczku pszczelim znajduje się kwas 10-hydroksy-2-decenowy (10-HDA), który hamuje rozwój i wzrost komórek nowotworowych.
 • Niepłodność u kobiet. Mleczko zwiększa poziom hormonów luteinizujących we krwi, które wspomagają owulację. Zaleca się spożywanie mleczka kobietom, które mają nieregularne cykle miesiączkowe oraz tym, których jajniki słabo pracują.
 • Niepłodność męska, impotencja. Stosowanie mleczka pszczelego zwiększa poziom testosteronu we krwi, który ma istotny wpływ na układ hormonalny u mężczyzn cierpiących na niepłodność czy impotencję.
 • Cukrzyca. Mleczko pszczele obniża oporność organizmu na insulinę, tzn. trzustka uwalnia się spod przymusu wzmożonej produkcji insuliny.
 • Depresja. Mleczko ma też działanie antydepresyjne, zmniejsza niepokój i napięcie psychiczne. Poprawia samopoczucie, likwiduje bezsenność oraz objawy depresyjne; działa również w przypadku brak apetytu.
 • Osteoporoza. U kobiet po 45. roku życia spada produkcja estrogenu. Brak tego hormonu powoduje osteoporozę. Mleczko wspomaga pracę jajników, pobudza wytwarzanie estrogenów.
 • Menopauza. W 2004 roku w Klinice Ginekologii w Sofii przeprowadzono badania, w których brało udział 55 kobiet będących w okresie przekwitania. Podczas 90-dniowej kuracji panie dostawały 0,5-1 g mleczka pszczelego dziennie. U większości z nich objawy typowe dla menopauzy, tj. zaburzenia rytmu serca, krążenia, osteoporoza, nadmierne owłosienie, ustąpiły lub zmniejszyły swoje nasilenie.
 • Skleroza, miażdżyca. Mleczko obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zapobiega ich osadzaniu się na ścianach żył.
 • Stwardnienie rozsiane. W przypadku stwardnienia bocznego zanikowego (inne nazwy: choroba Charcota, choroba Lou Gehriga) najlepsze wyniki osiągnął rumuński lekarz, który do tej pory podawał swoim pacjentom przez 7 dni 8-10 g, następnie robił 4 tygodnie przerwy, po czym kuracja była powtarzana.
 • Otępienie starcze, demencja. Mleczko pszczele poleca się do zmniejszenia efektów starzenia się. Spowalnia ono ten proces oraz poprawia pamięć.

Dlaczego czyste mleczko pszczele jest skuteczniejsze?

Do niedawna dzienna dawka mleczka pszczelego stosowana w medycynie wynosiła 0,2 g i była podawana w liofilizowanej (dehydratyzowanej) tabletce. Jednak w wielu badaniach udowodniono, że dawka ta była zaniżona i nie pozwalała uzyskać dobrych rezultatów. Kilku naukowców – Japończycy Shoei Furukawa i Noriko Hattori, Rumunka Cristina Aosan oraz Szwajcar Stefan Bogdanof – po przeprowadzonych badaniach zaproponowali nowy sposób dawkowania mleczka pszczelego. Uznali, że z powodzeniem można przyjmować 1-5 g dziennie, bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Podczas badań stwierdzono także, że mleczko liofilizowane lub w innej formie nie ma takich samych właściwości terapeutycznych co czyste mleczko pszczele.

Zaleca się więc dzienną dawkę 1-5 g w kuracjach 30-90-dniowych, po których należy robić przerwy 10-30-dniowe. W poszczególnych przypadkach można przekroczyć dawkę 5 g, jednak wtedy kuracje powinny być krótsze, a przerwy między nimi dłuższe.

Polecamy:  Jakie są różnice między miodami?

Autor: mleczkopszczele.pl /jw/mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.06.2015 23:12
www.miodybartkowiaka.pl
/29.06.2015 23:11
Mleczko pszczele można nabyć w mojej pasiece: "Miody Bartkowiaka". Mleczko z własnej pasieki, nie mrożone, dzień przed wysyłką pozyskiwane z ula. O najwyższej sile działania i jakości. Polecam, Michał Bartkowiak