Czy wiesz jak wykorzystać aloes? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak wykorzystać aloes?

Aloes to cudowny środek na wiele dolegliwości - posiada aż 200 substancji leczniczych, dlatego bardzo często używany jest w medycynie naturalnej i kosmetyce. Zobacz, jak możesz wykorzystać doniczkowy aloes w pielęgnacji ciała i leczeniu różnych dolegliwości.
/ 29.09.2010 09:23
Czy wiesz jak wykorzystać aloes? fot. Czy.wieszjak.pl

Żeby aloes nadawał się do kuracji - musi mieć co najmniej trzy lata. Wykorzystuj dolne liście - dojrzałe i największe. Odetnij je i poczekamy, aż puszczą sok, który jest nieprzydatny (działa silnie przeczyszczająco). Przetnij liść wzdłuż na dwie części i łyżeczką wyskrob z niego półprzejrzysty miąższ. To on ma najwięcej leczniczych właściwości. Służy do przyrządzania napojów, okładów i płukanek.

Lek na oparzenia - przetnij liść na pół i przyłóż miąższem do ciała. Możesz też obrać go ze skórki, zmiażdżyć i zrobić okład 2-3 razy dziennie - łagodzi ból, przyspiesza gojenie skóry i regenerację tkanek, zmniejsza stan zapalny, nawilża, hamuje rozwój wirusów oraz bakterii.

Wino - oderwij kilka liści z 3-4 letniej rośliny. Umyj, osusz i włóż do lodówki na 7-10 dni. Usuń kolce, pokrój liście i zmiksuj. Dodaj 1/2 litra czerwonego wina i 500g miodu. Odstaw w ciemnym miejscu na 3-5 dni. Przecedź i przelej do butelki z ciemnego szkła. Pij po łyżeczce 3 razy dziennie - zmniejsza nadkwasotę, zgagę, wzdęcia, działa przeciwwrzodowo, przyspiesza gojenie błon śluzowych przewodu pokarmowego, reguluje drażniące działanie soków trawiennych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/06.11.2012 14:03
Zeby aloes dzialal,nie trzeba go mieszac z winem...no i trzeba poczekac do pierwszego kwiatu,co w polskim klimacie trwa okolo 8 lat i liscie nie odcina! -ranie sie rosline,tylko sie obrywa delikatnie zewnetrzny lisc.