Czy stan skóry odzwierciedla nasze emocje?

Psychika ma wpływ na wygląd skóry/ fot. Fotolia
Skóra ma związek z poczuciem własnej wartości, a jej stan odzwierciedla emocje. Jak ciało wysyła do nas sygnały i czy działa jak barometr?
/ 20.06.2012 10:46
Psychika ma wpływ na wygląd skóry/ fot. Fotolia

Czym jest dla nas ciało?

Każde schorzenie, które nas dotyka, jest sygnałem, za pomocą którego nasze ciało próbuje się z nami skontaktować.

W dzisiejszym zabieganym świecie zapominamy o ciele jako świątyni, darze, części nas. Traktujemy je przedmiotowo i mechanicznie. Ma trawić, przemieszczać nas z miejsca na miejsce i ładnie przylegać do sukienek.

Jak ciało wysyła sygnały?

Gdy zaniedbujesz dziecko – płacze lub krzyczy, gdy zaniedbujesz faceta – znajduje sobie kochankę, gdy zaniedbujesz przyjaciółkę – „ strzela focha”, gdy zaniedbujesz ciało – wysyła Ci sygnały. Każdy stara się komunikować na swój sposób swoje niezadowolenie.

Najpierw subtelne i delikatne: ukłucie, ból, poczucie dyskomfortu. Często jest tak, że nawet tego nie dostrzegasz, bo jesteś za bardzo odcięta od ciała. Gdy tego nie zauważasz, zmienia strategię np. powodując wysypkę, ból gardła, wzdęcia… a potem może powodować nawet choroby nerek, żołądka i poważniejsze schorzenia.

Zobacz też: Czy emocje wpływają na nasze zdrowie?

Ciało jako barometr

Każda część organizmu znajduje swoje odzwierciedlenie w konkretnej sferze życia, sposobie funkcjonowania i wyrażania emocji. Dziś chcę poruszyć temat skóry.

Skóra ma ogólnie związek z poczuciem własnej wartości. Jest swoistą zasłoną nas samych, możemy się za nią ukrywać, przybierając rozmaite maski… Jeśli chcesz określić to, co podświadomie o sobie myślisz, opisz stan swojej skóry: "moja skóra jest sucha, delikatna, zaniedbana, dopieszczona, poraniona...".

Emocja, która towarzyszy wszelkim problemom ze skórą, dotyczy poczucia wstydu. Jeśli masz problemy ze skórą, najwyraźniej bardzo zwracasz uwagę na to, co powiedzą o Tobie inni, a to przeszkadza w tym, by być naprawdę sobą.

Poważniejsze problemy ze skórą mają na celu odizolowanie Cię od innych ludzi. Przez skórą następuję kontakt, przytulanie, bliskość, czułość. Twoja wysypka, łuszczenie, ropiejące krosty skutecznie odstraszają potencjalnych „przytulaczy”. Dzięki temu stajesz się „nietykalny”, bez przymusu mówienia o tym i postawienia granic za pomocą wyraźnego komunikatu. Twoje ciało robi to za Ciebie.

Jeśli zauważasz komunikaty od swojego ciała i chciałbyś dowiedzieć się, co znaczą, napisz: Ada@wysokiewibracje.pl.

Pamiętaj jednak, że zawsze jesteś w stanie sam zdiagnozować, co oznacza dana dolegliwość. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim ciałem i zapytasz je. To naprawdę działa.

Zobacz też: Czym jest medycyna antropozoficzna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA