Co kryje w sobie kasztan?

Natura wyposażyła nas w cały arsenał leków. Z resztą większość medykamentów ma właśnie korzenie w substancjach naturalnych. Medycyna ludowa docenia wszelkie zioła, często wynosząc je ponad leki medycyny klasycznej. Ostatnio jednak, powraca się do dziewiczych środków i sięga się po to, co jest wolne od sztucznej chemii...
/ 09.09.2010 13:52

Natura wyposażyła nas w cały arsenał leków. Z resztą większość medykamentów ma właśnie korzenie w substancjach naturalnych. Medycyna ludowa docenia wszelkie zioła, często wynosząc je ponad leki medycyny klasycznej. Ostatnio jednak, powraca się do dziewiczych środków i sięga się po to, co jest wolne od sztucznej chemii...

Rośliną, którą cenią nawet chirurdzy i kardiolodzy, jest kasztanowiec zwyczajny. Drzewo to dobrze znamy z parków i lasów. Chyba też nie ma osoby, która nie znałaby symboliki tego drzewa: kwitnienie to ostatni dzwonek dla uczniów, do zabrania się za swoją edukację. Drzewo samo w sobie to oznaka piękna i miłości.

Jakie części rośliny znajdują zastosowanie w fitoterapii?
W zielarstwie wykorzystuje się:

 • kwiat kasztanowca – bogate we flawonoidy, m.in. rutyna, kwercytyna oraz kumaryny i garbniki
 • korę kasztanowca – zawierająca także flawonoidy, garbniki i kumaryny, a dodatkowo eskulinę
 • kasztany – obfitujące w escynę, flawonoidy, garbniki i kumaryny

Kiedy można stosować wyciągi z kasztanowca?
Wszystkie wyciągi z kasztanowca (wodne i alkoholowe) działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Ponadto mają właściwości dezynfekujące oraz co chyba najważniejsze: uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega krwotokom. Zatem preparaty z kasztanowca, znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów i leczeniu następujących chorób:

 • hemoroidy i żylaki odbytu
 • żylaki kończyn dolnych, w tym zakrzepy i zastoje krwi w żyłach
 • zapalenie żył
 • miażdżyca
 • stłuczenia i krwiaki
 • obrzęki pooperacyjne i pourazowe
 • problemy z krążeniem mózgowym
 • stany skurczowe i zapalne przewodu pokarmowego
 • problemy z wątrobą
 • dokuczliwe objawy okresu klimakteryjnego
 • oparzenia, odmrożenia I stopnia i inne problemy ze skórą
 • cera naczynkowa

Jakie są postacie specyfików z kasztanem?
Wyciągi z kasztanowca są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich, w różnych formach. Począwszy od kropli i czopków, przez maści i żele, po tabletki. Krople przyjmujemy
3 razy dziennie, po około 2,5 mililitra. Lekarz może też ustalić inne dawkowanie preparatu.
Czopki stosuje się raz na noc, ale istnieje opcja zwiększenia dawki do około trzech aplikacji na dzień – jednak za zaleceniem lekarza.
Maści i żele stosuje się na czystą skórę od 3 do 5 razy na dzień.
Okłady na skórę np. z odwaru z kory kasztanowca, stosuje się kilka razy dziennie.

Na wyciągi z kasztanowca trzeba też uważać!
Mogą bowiem uczulać i wywoływać problemy z układem pokarmowym. Ponadto niektóre składniki wyciągów kasztanowych, mogą zwiększać toksyczność antybiotyków i innych leków stosowanych w profilaktyce zakrzepów. Niektóre antybiotyki osłabiają działanie escyny. Zatem, zanim zdecydujemy się stosować któryś z preparatów, poradźmy się lekarza, czy wyciąg z kasztanowca nam nie zaszkodzi.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/14.04.2011 15:00
Piłam wyciąg z kasztanowca i dzięki niemu mam czystą skórę a męczyłam się z tym ok 10lat i żaden świetny lekarz nie mógł lub nie chciał sobie z tym poradzić ale zioła też trzeba umieć stosować a nie tylko krytykować
/13.05.2011 22:06
czystą skore tzn, ze mialas problemy z naczynkami a teraz juz nie? dzieki za odp.
/29.09.2010 14:09
Ja bym jednak nie ufała, aż tak bardzo medycynie naturalnej. Wiem, że z pozoru wydaje się, że jeżeli coś jest naturalne to od razu zdrowie. Moja mama astmę leczyła ziółkami i wylądowała w szpitalu. Od jakiegoś czasu bierze Monkastę i nie ma już takich dolegliwości, jak miała wcześniej. Zamiast stosować medycynę spod strzechy lepiej iść do lekarza. Szkoda zdrowia i energii na jakieś ziółka i inne naturalne medykamenty.
POKAŻ KOMENTARZE (1)