Skuteczne lekarstwo na zaparcia za 30 groszy dziennie

Babka płesznik to bezpieczne i bardzo skuteczne lekarstwo na wiele dolegliwości. Sprawdź, na co pomaga i jak ją stosować!
Skuteczne lekarstwo na zaparcia za 30 groszy dziennie fot. Fotolia

Jej nazwa brzmi tajemniczo. Ale odkąd zainteresowali się nią naukowcy, jej działanie mnie ma przed nami tajemnic. Oto najważniejsze właściwości, dzięki którym tę roślinę uważa się za lek na wiele dolegliwości.
Babka płesznik, zwana także babką śródziemnomorską (z łac. Plantago psyllium) coraz częściej polecana jest przez specjalistów medycyny naturalnej. Jej nasiona (bo to one są surowcem leczniczym) przypominają nieco wyglądem siemię lniane (czyli nasiona lnu) i mają podobne do niego właściwości. Oto 3 najważniejsze zastosowania babki płesznik.

Zapobiega zaparciom

Nasiona po zalaniu wodą pokrywają się śluzem. Dzięki temu działają  nie tylko przeczyszczająco, ale także osłaniają błonę śluzową przewodu pokarmowego. Pomagają zatem pozbyć się zaparć w sposób zdecydowany ale łagodny, i to nawet u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (u tych chorych typowe środki przeczyszczające muszą być stosowane z dużą ostrożnością). Babka płesznik może być stosowana na zaparcia także przez kobiety w ciąży.
Przepis na lek przeczyszczający z babki płesznik: 1-2 łyżeczki nasion namocz w małej ilości wody. Po około godzinie zażyj, popijając dwoma szklankami wody. Mikstura powinna podziałać po około 12 godzinach.

Reguluje poziom cukru we krwi

To idealna roślina dla diabetyków. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego (w 100 g tych nasion znajduje się aż 68 g błonnika) utrudnia i spowalnia przyswajanie węglowodanów z pożywienia. Są badania naukowe, z których wynika, że regularne przyjmowanie ok. 1-3 łyżek nasion babki płesznik dziennie pozwala obniżyć o 10-12 proc. poziom glukozy we krwi u chorych z cukrzycą typu 2.
Sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi: dodawaj łyżkę nasion babki płesznik np. do porannego musli czy innych posiłków bogatych w węglowodany.

Wspomaga odchudzanie

Znów jest to zasługa błonnika, który utrudnia nie tylko przyswajanie węglowodanów ale także tłuszczu z pożywienia. Dodatkowo nasiona pęczniejąc w żołądku powodują uczucie sytości, dzieki czemu można zjeść mniej.
Recepta na wspomaganie odchudzania: przyjmuj łyżeczkę nasion na ok. 1-2 godziny przed posiłkiem i popij co najmniej szklanką wody (to bardzo ważne!).

Babka płesznik stosowanie i dawkowanie

Najlepiej nasiona babki płesznik stosować jako:

  • dodatek do jogurtu i musli
  • składnik koktajli owocowych lub warzywnych
  • posypkę do sałatek
  • dodatek do chleba z domowego wypieku
  • kleik ( po zmieszaniu nasion z wodą).

Uwaga! W trakcie przyjmowania nasion babki płesznik wskazane jest picie dużej ilości wody lub innych płynów!

Cena preparatów z babką płesznik

Nasiona można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach już od 15 zł za kilogram.

Babka jajowata a babka płesznik - czym się różnią

Babka jajowata (Plantago ovata) oraz babka płesznik to naturalne leki o działaniu przeczyszczającym. Stosuje się je w leczeniu zaparć, wspomagająco przy hemoroidach i zespole jelita drażliwego. Na rynku są nawet produkty, które stanowią mieszankę obydwu rodzajów babek. Żadnej z nich nie powinno się stosować w przypadku problemów z drożnością jelit!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10 miesięcy temu
Triphala Sri Sri Ayurveda jest bardzo dobrym preperatem na zaparcie. jest dostępna w organiclab.pl
/rok temu
w zwykłym sklepie kupuję na promocji len mielony oleofarm (drugie opakowanie jest gratis), kosztuje kilka złotych, starczy na kilka miesięcy, codziennie rano przed śniadaniem wypijam "kleik" z odrobiną miodu. po zaparciach nie ma śladu a brzuch płaski jak u sportowca :)