Wapno – czy działa na reakcje alergiczne?

Wapno – czy działa na reakcje alergiczne? fot. Fotolia
Mowa o wapnie, które często stosujemy na różnego rodzaju objawy alergii.
Marta Słupska / 25.08.2017 15:39
Wapno – czy działa na reakcje alergiczne? fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko udowodnili, że wapno wcale nie jest tak dobrym lekiem na alergię, jak dotychczas sądziliśmy. W rzeczywistości wcale nie pomaga, a może wręcz wywołać niepożądane reakcje.

Wapno nie działa?

Często jest tak, że przez lata uważamy, że coś ma określone właściwości i pomaga w konkretnych przypadkach, a potem – po wnikliwych badaniach – okazuje się, że niekoniecznie. Najwyraźniej tak właśnie jest z wapnem, które znajdziemy w prawie każdym polskim domu i po które zazwyczaj sięgamy od razu, gdy pojawi się u nas jakaś reakcja alergiczna. Tymczasem najnowsze eksperymenty (i to przeprowadzone przez polskich naukowców) wykazały, że wapno wcale nie jest dobrym lekiem przeciwalergicznym.

Przede wszystkim okazało się, że skuteczność wapna z reakcjami alergicznymi takimi jak pokrzywka, opuchnięcia czy duszności, na przykład pojawiające się po ukąszeniach owadów, jest naprawdę znikoma. Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przebadali kilkudziesięcioosobową grupę pacjentów z astmą oraz alergicznym zapaleniem nosa, z których część dostała wapno, a część placebo. Efekt? Skuteczność wapna i placebo jest praktycznie identyczna.

Nie chodzi jednak tylko o to, że wapno nie działa – może także szkodzić zdrowiu, ponieważ po pierwsze  osłabia działanie innych leków antyalergicznych, a po drugie – może wywołać zaparcia, mdłości i zaburzenia łaknienia.

Wapń wchodzi w reakcje z wieloma lekami, między innymi osłabiając ich wchłanianie. Dowiedziono tego już w ubiegłym wieku, w wielu badaniach naukowych
– powiedział dr Feleszko.

Wnioski z tego eksperymentu są następujące: wapń jest ważnym składnikiem mineralnym, którego potrzebujemy, by utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie, ale nie stosujmy go w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

Jak rozpoznać alergię lub nietolerancję pokarmową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA