Rodzaje ciśnieniomierzy

Najczęściej fałszowanymi lekami są preparaty poprawiające erekcję u mężczyzn/fot.  fotolia
Wiele starszych osób korzysta z ciśnieniomierza w domu, dotyczy to w szczególności pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy. Często zastanawiamy się czy wybraliśmy właściwy dla nas i naszej rodziny oraz czy działa on prawidłowo.
/ 28.06.2011 23:56
Najczęściej fałszowanymi lekami są preparaty poprawiające erekcję u mężczyzn/fot.  fotolia

Rodzaje ciśnieniomierzy

1) MECHANICZNE - konieczne jest w ich przypadku ręczne napompowanie mankietu i odsłuchiwanie tonów nad tętnicą ramieniową, poniżej założonego mankietu, za pomocą słuchawek lekarskich. Ze względu na trochę bardziej skomplikowaną obsługę są one używane głównie w placówkach służby zdrowia. Pomiar przeprowadzony za ich pomocą jest dokładny, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wykonany prawidłowo. Wyróżniamy tutaj:

  • Ciśnieniomierze rtęciowe - bardzo dokładne, ale dość trudne w obsłudze
  • Ciśnieniomierze sprężynowe - łatwiejsze w obsłudze, ale nieco mniej dokładne

Przeczytaj też: Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?

2) ELEKTRONICZNE - są prostsze w obsłudze, nie wymagają użycia słuchawek lekarskich, a wartość ciśnienia jest pokazywana na wyświetlaczu. Są one wygodniejsze w codziennym użytku, ale nieco mniej dokładne niż mechaniczne. Tą grupę możemy podzielić ze względu na różne kryteria:

  • Ze względu na miejsce umieszczania mankietu:

- naramienne- mankiety jest zakładany 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. Pomiar jest znacznie dokładniejszy niż w przypadku nadgarstkowego. Polecany osobom w każdym wieku, zwłaszcza starszym.

- nadgarstkowe- mankiet umieszczany jest na nadgarstku. Pomiar za pomocą tego typu ciśnieniomierza jest mało dokładny ze względu na możliwość istnienia zaburzeń w krążeniu kończyn. Nie jest zalecany starszym osobom, ale jest wygodniejszy w użyciu niż naramienny.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

  • Ze względu na udział w pomiarze pacjenta:

- półautomatyczne - pomiar wykonywany jest półautomatycznie, tzn. oprócz odpowiedniego założenia mankietu i ułożenia ręki musimy samodzielnie napompować mankiet. Nie jest on polecany do samodzielnego pomiaru, zwłaszcza przez osoby starsze.

- automatyczne – pomiar wykonywany jest automatycznie, mankiet pompowany jest przez sam aparat, a nasz udział ogranicza się jedynie do naciśnięcia guzika. Ciśnieniomierze te są szczególnie polecane do samodzielnych pomiarów i osobom starszym.

Dobry ciśnieniomierz może służyć latami całej rodzinie, dlatego warto zainwestować w lepszy aparat naramienny. Przy wyborze zawsze możemy skorzystać z rady doświadczonego personelu medycznego, który z pewnością będzie wiedział, jaki ciśnieniomierz nam polecić.

 Jak sprawdzić czy Nasz ciśnieniomierz działa prawidłowo?

W tym celu powinnyśmy udać się do przychodni lub lekarza specjalisty i poprosić o zmierzenie ciśnienia aparatem tam dostępnym. Następnie po 5 minutach zmierzyć ciśnienie naszym aparatem i porównać wyniki. Powinny być do siebie zbliżone.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA