Preparaty do higieny uszu

Wokół higieny uszy powstało wiele mitów. Jedni uważają, że wcale nie powinniśmy się tym interesować, ponieważ natura sama załatwi sprawę, inni zaś zapewniają, że naturę należy wspomagać… Sami jednak wiemy, że nieczyszczone uszy mogą ulec zaczopowaniu przez woskowinę, co niesie ze sobą ryzyko infekcji, niedosłuchu i przykrych dolegliwości bólowych.

Wokół higieny uszy powstało wiele mitów. Jedni uważają, że wcale nie powinniśmy się tym interesować, ponieważ natura sama załatwi sprawę, inni zaś zapewniają, że naturę należy wspomagać… Sami jednak wiemy, że nieczyszczone uszy mogą ulec zaczopowaniu przez woskowinę, co niesie ze sobą ryzyko infekcji, niedosłuchu i przykrych dolegliwości bólowych.

Preparaty do higieny uszu

Fot. Depositphotos

Jeśli chodzi o zasady higieny uszu, są one bardzo proste. Po pierwsze nie wolno zalewać uszu wodą. Po drugie jeśli je czyścimy patyczkami – nie sięgamy zbyt głęboko. Po trzecie – zawsze po kąpieli osuszamy uszy krawędzią ręcznika, na tyle na ile pozwala się ona wprowadzić do zewnętrznej części ucha.

Dla bardziej wymagających, koncerny farmaceutyczne skomponowały dość spory asortyment preparatów do higieny uszu. Pozwalają one oczyścić ucho z nadmiaru woskowiny, zapobiegają zatkaniu ucha, jak również rozpuszczają już utworzone korki woskowinowe.

Anatomia ucha

Ucho to narząd słuchu i równowagi, który dzieli się na trzy części – ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Ucho zewnętrzne to te struktury, które widzimy gołym okiem, a więc małżowina uszna i przewód słuchowy zewewnętrzny, a także powierzchnia zewnętrzna błony bębenkowej, na której kończy się przewód słuchowy. Ucho środkowe z kolei to przestrzeń powietrzna, odgraniczona błoną bębenkową od ucha zewnętrznego, w której znajdują się m.in. kosteczki słuchowe (wzmacniają fale dźwiękowe) i trąbka słuchowa Eustachiusza. Ucho wewnętrzne budują struktury warunkujące równowagę, utrzymanie prawidłowej postawy (błędnik), a także
właściwe słyszenie (ślimak).

Rola woskowiny

Woskowina to wydzielina uszna będąca mieszaniną wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Ma kolor miodowo-brązowy, jest lepka i bezzapachowa. Odgrywa następujące role:

- oczyszcza i nawilża przewód słuchowy,
- zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów,
- utrudnia przedostawanie się owadów w głąb ucha.

Jeśli jednak jest jej za dużo, sprzyja zatykaniu się ucha, niedosłuchowi, stanom zapalnym i zakażeniom.

Preparaty do higieny uszu

A-cerumen

Jest przeznaczony do utrzymania higieny uszu i usuwania korków woskowinowych. Preparat jest dostępny w ampułkach dwumililitrowych, co ułatwia jego stosowanie i jest ekonomiczne, ponieważ nie jest zbytnio marnowany. Małe ampułki umożliwiają łatwą aplikację środka, nie narażając na urazy ucha. Dzięki nieco gęstej, tłuszczowej konsystencji – nie wylewa się szybko z ucha i pielęgnuje skórę przewodu słuchowego.

Preparat może być stosowany u niemowląt i małych dzieci. A-cerumen aplikowany regularnie pozwala na stymulację właściwego samooczyszczania ucha. Jest to jeden ze skuteczniejszych preparatów, a przy tym niedrogi.

Preparaty do higieny uszu

Cena: 4 ampułki 2ml – 10-15zł

Cerumex MD

To środek rozpuszczający woskowinę uszną, zapobiegający jej twardnieniu i formowaniu się korków woskowinowych. Szybko udrażnia przewód słuchowy i jest polecany w profilaktyce niedosłuchu przewodzeniowego, co ma związek z nagromadzaniem się woskowiny i czopowaniem ucha. Jest to łagodny preparat przeznaczony dla dzieci i dorosłych.

Preparaty do higieny uszu

Cena: 15ml – 10-15zł

Remo-vax

Zawiera wysoko oczyszczoną pochodną lanoliny i inne zmiękczające twardą woskowinę składniki. Roztwór Remowax ogrzany temperaturą ciała rozpuszcza nagromadzoną woskowinę i ułatwia jej ewakuację. Preparatu nie wolno stosować w przypadku pęknięcia błony bębenkowej lub innego urazu ucha, a także w stanach zapalnych ucha.

Preparaty do higieny uszu

Cena: 10ml – 18-22zł

Solwax Active

To preparat polecany do higieny uszu i rozpuszczania złogów woskowiny. Mechanizm działania polega na uwalnianiu w przewodzie słuchowym zewnętrznym aktywnego tlenu, który wywołuje „odklejanie się” woskowiny. Substancjami wchodzącymi w skład preparatu są carbamide peroxide i inne środki rozmiękczające woskowinę. Przed użyciem preparat należy ogrzać w dłoniach.

Preparaty do higieny uszu

Cena: 15ml – 15-17zł

Vaxol

Preparat rekomendowany przez towarzystwa laryngologiczne i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to spray do uszu, na bazie oliwy z oliwek, posiadający anatomiczną końcówkę, którą łatwo i bezpiecznie można operować w uchu, nie uszkadzając błony bębenkowej. Produkt wspomaga samooczyszczanie uszu, zapobiega powstawaniu korków woskowinowych i ułatwia ich ewakuację. Ponadto łagodzi podrażnienia i pielęgnuje wysuszona skórę przewodu  słuchowego, zapobiega infekcjom i przedostawaniu się wody do wnętrza ucha.

Preparaty do higieny uszu

Cena: 10ml za 25-30zł

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/5 miesięcy temu
Przyszedł i czas na mnie, nie wiem dlaczego tak sie bała czyszczenia uszu olejkami. Przecież to dużo bardziej bezpieczna metoda niż patyczki. Mm to samo co przedmówczyni i jestem zadowolona z efektó działania.
/10 miesięcy temu
Dobrze wiedzieć, że ten fonix można też u dzieciaków stosować. Na pewno kupię, bo potrzebuję czegoś bezpiecznego, żeby mu uszy wyczyścić
/10 miesięcy temu
Też mam fonix, ze względu na jego krótką końcówkę, dzięki niej dzieciaki nie boją się psikania i nie mówią, że im się coś wbije w ucho.
POKAŻ KOMENTARZE (4)