Jakie leki na alergię wybrać?

Gdy męczy cię uczulenie, jedyne o czym marzysz, to szybko pozbyć się jego objawów. Pomóc ci w tym mogą preparaty dostępne bez recepty.
Agnieszka Czechowska / 7 miesięcy temu
Jakie leki na alergię wybrać? fot. Adobe Stock

W każdej aptece od ręki znajdziesz krople do oczu, tabletki i aerozole, maści i żele, która zmniejszają objawy niemal każdej alergii: na pyłki, kontaktowej, pokarmowej. Sprawdź, jak działają, czy warto je stosować i na co lepiej uważać.

Leki doustne na alergię (bez recepty)

W aptekach dostępne są tzw. leki przeciwhistaminowe, które hamują w organizmie działanie histaminy, substancji, która wywołuje objawy alergii. Te bez recepty dzielą się na:

  • leki przeciwhistaminowe I generacji, m.in. zawierające chlorferenaminę, hydroksyzynę, clemastinum, phenazolinum. Mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, np. senność, bóle głowy, zawroty głowy, zaparcia.
  • leki przeciwhistaminowe II generacji, zawierające ceteryzynę, loratadynę. Są nowocześniejsze i rzadko wywołują skutki uboczne.

Preparaty przeciwhistaminowe wyróżniają się wysoką skutecznością. Przyjmuje się je raz na dobę. Łagodzą  objawy alergii sezonowych, m.in. katar sienny, kaszel, zapalenie spojówek, zmiany skórne. Jeśli oprócz ich stosowania będziesz dodatkowo starać się unikać alergenów (np. używać sprzętów antyalergicznych, nie spacerować w porze koszenia traw itp.), na pewno poczujesz ulgę. Nie można ich stosować w ciąży.
Uwaga! O lekach na alergię III generacji (antyhistaminowych III generacji) przeczytasz w dziale: Leki na alergię na receptę.

Leki na alergię obkurczające naczynia krwionośne (do nosa)

Zawierają ksylometazolinę, antazolinę lub nafazolinę. Substancje te ograniczają przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu zmniejszają katar i ułatwiają oddychanie. Najczęściej występują w formie kropli i aerozoli do nosa. Lepiej nie używać ich na stałe, bo mogą powodować uszkodzenia śluzówki.

Leki na alergię skórną

Te najpopularniejsze mają w składzie hydrokortyzon octanu lub maleinian dimetindenu. Łagodzą obrzęki (np. po ugryzieniach owadów), zaczerwienienia, pokrzywkę, swędzenie. Zwykle występują w formie maści lub żelu.

Ziołowe preparaty na alergię - bezpieczne dla kobiet w ciąży

Pomocne z przypadku alergii na pyłki i roztocze kurzu. Zawierają zwykle olej z wiesiołka, wyciąg z szałwii lekarskiej, pokrzywy i olej z ogórecznika.

Leki na alergię dla dzieci

W przypadku objawów alergii u dzieci trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W przypadku małych dzieci (do 6. roku życia) specjaliści odradzają podawanie leków bez recepty na własną rękę. Jeśli ulotka danego preparatu to dopuszcza, starszakom można podawać medykamenty zawierające cetryzynę lub loratadynę.   

Leki na alergię na receptę

Wśród nich najpopularniejsze są leki przeciwhistaminowe III generacji zawierające feksofenadynę, desloratadynę i levocetrizinę. Preparaty te działają szybko, są nisko toksyczne i nie działają na układ nerwowy. Wśród leków na alergię na receptę wyróżnia się również:

  • kortykosteroidy,
  • kromony,
  • leki antyleukotrienowe.

Polecamy!
Na czym polega odczulanie?
Co to takiego alergia krzyżowa?


 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)