POLECAMY

Starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży? Nie zapomnij o tej ważnej rzeczy!

Kosztuje niewiele, a może zapobiec groźnym chorobom płodu.
Starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży? Nie zapomnij o tej ważnej rzeczy! fot. Fotolia

Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży wzrasta czterokrotnie. Po co go przyjmować i czym grozi niedobór kwasu foliowego? Sprawdzamy!

Kwas foliowy – właściwości

Kwas foliowy to inaczej witamina B9. Jest rozpuszczalny w wodzie, a w żywności występuje pod postacią folianów. Są nam one potrzebne do rozwoju komórek i prawidłowego działania układu nerwowego oraz krwiotwórczego.

Kwas foliowy to witamina egzogenna – oznacza to, że nasz organizm nie może jej sobie sam wytworzyć, a więc musimy ją dostarczać z pożywieniem.

Kwas foliowy - fakty i mity

Kwas foliowy – funkcje

Do najważniejszych funkcji kwasu foliowego zaliczamy:

 • tworzenie czerwonych krwinek,
 • wpływanie na układ nerwowy,
 • wpływanie na produkcję serotoniny – hormonu szczęścia,
 • zapobieganie chorobom serca, wylewom i zakrzepom żylnym,
 • branie udziału w syntezie materiału genetycznego komórek,
 • regulacja komórek nerwowych w okresie płodowym
 • pomaganie w odpowiednim funkcjonowaniu organów takich jak żołądek, wątroba i jelita,
 • pomaganie w walce ze stresem,
 • tworzenie soku żołądkowego,
 • zapobieganie anemii,
 • działanie uspokajające.

Gdy brakuje nam kwasu foliowego we krwi, mamy większe ryzyko popadnięcia w depresję, a także zachorowania na raka żołądka, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

Kwas foliowy w ciąży

Kobiety ciężarne oraz te, które planują zajście w ciążę, powinny przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Jest to ważne i dla zdrowia matki, i dziecka.

Kwas foliowy zapobiega niedokrwistości w ciąży, dla płodu ma natomiast znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej (bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa), które mogą powstać podczas pierwszego miesiąca życia płodowego. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na witaminę B9 wzrasta w ciąży czterokrotnie.

Według badań 2-3 dzieci na 1000 urodzeń ma wady cewy nerwowej. Blisko 1 przypadek na 1000 kończy się śmiercią. Najczęściej dzieci z taką wadą mają przepuklinę oponowo-rdzeniową lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Kwas foliowy – dawkowanie

Dawkę kwasu foliowego dobiera lekarz. Przyjmuje się, że kobiety ciężarne potrzebują 400 mcg folianów dziennie, a osoby dorosłe w ogóle – 180-200 mcg na dobę.

Kwas foliowy – cena

Suplementy z kwasem foliowym można kupić w aptece bez recepty. Ich ceny wahają się zazwyczaj od 5 do 30 zł w zależności m.in. od tego, czy kupujemy preparat z dodatkowymi witaminami.

Kwas foliowy - nie tylko w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/11 miesięcy temu
Jestem wlasnie w 5 miesiacu ciazy i przyjmuje pregne plus od momentu kiedy sie dowiedzialam, ze spodziewam sie dziecka. Czuje sie bardzo dobrze, nie narzekam na sennosc no doskwiera mi jedynie niecierpliwosc bo juz chcialabym zobaczyc mojego synka :)
/rok temu
Kwas foliowy to podstawa ale trzeba też zwrócić uwagę na żelazo. Mi strasznie spadło. Brałam chellaflex. I omega 3 też są ważne. Na to najlepszy olej lniany lenvitol bo ma najwięcej omegi.
/rok temu
Ja mam folik mama 2/3 i tam też jest już min. witaminka D :) Poza tym jeszcze kwasy DHA .
POKAŻ KOMENTARZE (3)