Niebezpieczna i skuteczna. Czy warto stosować kodeinę?

Należy do opioidów, dlatego dość łatwo się od niej uzależnić. Z drugiej strony jest doskonałym lekiem na ból i kaszel. Zażywać więc czy lepiej nie?
Agnieszka Czechowska / 10 miesięcy temu
Niebezpieczna i skuteczna. Czy warto stosować kodeinę? fot. Adobe Stock

Kodeina należy do tej samej grupy leków co morfina. Co więcej, w naszym organizmie w tę morfinę się przemienia. Już samo to stwierdzenie sprawia, że większość z nas zaczyna wątpić, czy powinna na własną rękę po nią sięgać. Tymczasem kodeina jest składnikiem leków dostępnych w każdej aptece i to bez recepty...

Jak działa kodeina? Wskazania do stosowania

Kodeina działa podobnie do morfiny: zmniejsza ból i hamuje odruch kaszlu. Dlatego najczęściej stosowana jest jako składnik leków przeciwbólowych (np. Solpadeine, Nurofen Plus) i przeciwkaszlowych (np. Thicodin, Neoazarina). Skutecznie łagodzi bóle różnego rodzaju, miesiączkowe, kręgosłupa, migreny. Kodeina działa 2-6 godzin, najczęściej łączona jest w lekach z innymi substancjami o działaniu przeciwbólowym, np. z ibuprofenem lub paracetamolem. Około 60 proc. kodeiny jest wydalane w ciągu doby z organizmu.

Kto nie może zażywać kodeiny?

Kodeiny nie wolno stosować u dzieci do 12. roku życia i starszych, jeśli cierpią na zaburzenia oddychania. Nie podaje się jej również kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Warto wiedzieć, że preparaty zawierające tę substancję, łatwo wchodzą w reakcję z innymi lekami, np. przeciwhistaminowymi, neuroleptykami. Lepiej nie podawać kodeiny osobom z nadciśnieniem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy. Kodeina wzmaga też działanie leków nasennych i alkoholu.

Przedawkowanie kodeiny?

Specjaliści zalecają, by nie przekraczać 30 mg kodeiny na dobę (przykładowo - w 1 tabletce Solpadeine jest 8 mg, a w Neoazarinie - 10 mg). W przypadku przekroczenia tej dawki, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Mogą pojawić się np.

  • stan półsnu,
  • stan dezorientacji,
  • chwilowa utrata przytomności,
  • zaburzenia oddychania,
  • atak padaczki,
  • nadmierne pobudzenie,
  • halucynacje,
  • zaburzenia równowagi.

Uzależnienie jest możliwe!

Kodeina zażywana regularnie może prowadzić do uzależnienia zarówno psychicznego i fizycznego, dlatego od 1 stycznia 2017 roku pacjenci jednorazowo mogą kupić bez recepty opakowanie leku, który zawiera maks. 150 mg kodeiny. Ma to zmniejszyć ryzyko stosowania kodeiny w celach narkotycznych.

Polecamy!

Jakie są rodzaje uzależnień?

Jak mądrze stosować leki przeciwbólowe?

Morfina i heroina... Jak działają?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)