POLECAMY

Jak zapobiec zaparciom bez stosowania leków?

Stres, życie w pośpiechu, nieprawidłowe odżywianie to niektóre przyczyny zaparć. Aby wyeliminować zaparcia z naszego życia, trzeba wprowadzić do jadłospisu kilka niewielkich zmian. Dieta pomoże Ci uniknąć konieczności stosowania leków przeczyszczających.
Jak zapobiec zaparciom bez stosowania leków?

W dzisiejszych czasach problem zaparć dotyczy bardzo wielu osób, niezależnie od wieku. Spowodowane jest to przede wszystkim nieprawidłowym odżywianiem, stresem, życiem w pośpiechu i niedostarczaniem odpowiedniej ilości płynów do organizmu. Często też spożywamy produkty powodujące zaparcia (nie wiedząc nawet o ich niekorzystnym działaniu), a unikamy produktów wspomagających pracę przewodu pokarmowego. Oczywiście, aby w sposób skuteczny wyeliminować zaparcia z naszego życia powinniśmy zmienić nasze nawyki żywieniowe, ponieważ jedynie to zapewni nam długotrwały efekt. Zachęcamy Was do modyfikacji diety i wprowadzenia do jadłospisu kilku niewielkich zmian, które na długo rozwiążą problemy trawienne.

Co zrobić, aby uniknąć zaparć?

Oto kilka prostych wskazówek:

  1. Niektóre produkty musimy niestety wyeliminować z naszej diety. Należą do nich:

- czekolada, ciastka, batoniki i cukierki czekoladowe - powinniśmy wyeliminować te produkty lub ograniczyć ich spożywanie do minimum. Nigdy nie powinno się ich jeść wieczorem.

- białe pieczywo, makarony, pierogi i inne produkty zawierające ciasto z białej mąki - zdecydowanie powinny je zostać zastąpione produktami z mąki razowej, najlepiej z dodatkiem ziaren

- ciężkostrawne i bogate w tłuszcz produkty

- napoje gazowane

- ziemniaki, biały ryż - najlepiej, jeśli zastąpimy gruboziarnistymi kaszami (gryczana, jęczmienna) lub ryżem niełuskanym

- banany, kakao, gotowana marchew

Przeczytaj też: Środki przeczyszczając - jak wybrać, jak stosować?

  1. Musimy wprowadzić kilka zmian nie tylko w jadłospisie, ale także w naszym życiu.

Powinniśmy przede wszystkim:

- starać się ograniczyć sytuacje stresowe

- ograniczyć siedzenie i zacząć się ruszać, biegać i gimnastykować, korzystne działanie maja także masaże

- jeść o stałych porach 4-5 posiłków dziennie, nie przejadać się i dokładnie przeżuwać każdy kęs

- pić minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej bogatej w jony magnezu. Nie powinno się zastępować wody sokami owocowymi, kawą czy herbatą

- jeść produkty bogate w błonnik, który ma wiele dobroczynnych właściwości, np. pobudza pracę jelit, wiąże i usuwa z organizmu resztki pokarmowe i złogi. Błonnik zwiększa również objętość stolca, poprawia jego konsystencję i ułatwia przechodzenie mas kałowych przez jelita.

Przeczytaj też: Jak uniknąć interakcji pomiędzy lekami a błonnikiem?

Do produktów bogatych w błonnik zaliczamy m.in. płatki owsiane i inne płatki zbożowe, otręby, grejpfruty, ananasy, różne owoce i warzywa spożywane wraz ze skórką, także pieczywo razowe i pełnoziarniste.

Pamiętajmy, że spożywając duże ilości błonnika i jednocześnie nie uzupełniając płynów możemy uzyskać jedynie efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego pijmy duże ilości wody!

- zastąpić słodycze suszonymi owocami, np. śliwkami czy morelami, które zawierają duże ilości pektyn

- spożywać więcej fermentowanych napojów mlecznych (jogurt, maślanka, kefir), ponieważ regulują one pracę przewodu pokarmowego.

 Produkty bogate w błonnik należy wprowadzać do diety stopniowo (np. zaczynając od 3 łyżek otrąb dziennie), gdyż zbyt gwałtowna zmiana powodować może chwilowe bóle brzucha i wzdęcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/2 tygodnie temu
no u mnie bez leków się nie da. same owoce i warzywa nie dają rady. ale łykam dwie tabletki leku Debutir i mam wszystko pod kontrolą. moje jelita działają dzięki niemu jak należy i problem z zaparciami zniknął z mojego życia.
/6 miesięcy temu
Staram się stosować zdrową dietę. Piję dużo wody, jem owoce, warzywa, suszone śliwki, ale czasem dopadają mnie jednak zaparcia. Może stres, może trochę siedzący tryb życia. Kiedy nie mam czasu np na wyjeździe to stosuje czopki o których piszą dziewczyny. jak jestem na miejscu to pije kompot ze śliwek na pobudzenie jelit.
/rok temu
Zawsze reakcja jest o 15 minutach. Obojętnie czy stosujesz je raz czy dłużej.
POKAŻ KOMENTARZE (11)