POLECAMY

Hydroksyzyna – kiedy i dlaczego się ją stosuje?

Hydroksyzyna ma szerokie zastosowanie, ale warto wiedzieć, że jak każdy środek leczniczy może powodować skutki uboczne.
Hydroksyzyna – kiedy i dlaczego się ją stosuje? fot. Fotolia

Hydroksyzyna jest organicznym związkiem chemicznym, lekiem, który działa przeciwlękowo, uspokajająco i łagodząco w przypadku świądu. Komu się ją poleca, a kto nie powinien z niej korzystać?

Hydroksyzyna – kiedy się ją przyjmuje?

W Polsce hydroksyzyna jest substancją czynną leków przepisywanych na receptę w formie syropu lub tabletek. Lekarz może ją zalecić w przypadku:

  • stanów lęku, napięcia, niepokoju,
  • pobudzenia psychoruchowego,
  • odruchów wymiotnych,
  • zaburzeń nerwicowych,
  • świądu skóry z pokrzywką,
  • nudności, wymiotów,
  • bezsenności,
  • jako lek uspokajający po operacjach.

Co ciekawe, hydroksyzyna znajduje też zastosowanie w przypadku choroby lokomocyjnej, a także w zwalczaniu objawów odstawienia alkoholu.

Hydroksyzyna działa szybko – rezultaty jej przyjęcia są odczuwalne już po 15-30 minutach. Jej działanie uspokajające trwa około 12 godzin, a łagodzące w przypadku świądu skóry – nawet dobę.

Te leki mogą tuczyć!

Hydroksyzyna – skutki uboczne

Jak każda substancja lecznicza, także hydroksyzyna może powodować działanie niepożądane. Pacjenci, którzy z niej korzystają, najczęściej skarżą się na senność, bóle głowy oraz wysuszenie błon śluzowych. Mogą się też zdarzyć przypadki, że osoba taka czuje się zmęczona, osłabiona i znużona.

Do nieco rzadszych objawów zaliczamy nudności, gorączkę, zawroty głowy, a także drgawki, stan pobudzenia i splątania, a jeszcze rzadziej – tachykardię, dezorientację, omamy, reakcje alergiczne, zaburzenia widzenia oraz zapalenie skóry.

Dawkę leku przepisuje lekarz – jeśli nie chcemy przedawkować hydroksyzyny, powinniśmy postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Hydroksyzyna – kto nie powinien z niej korzystać?

Przeciwwskazaniem do jej stosowania są m.in. ciąża i karmienie piersią, a także niektóre stany i choroby, np. jaskra, porfirie, zaburzenia w odpływie moczu z pęcherza, osłabiona perystaltyka przewodu pokarmowego i przerost prostaty.

Z racji tego, że hydroksyzyna wywołuje senność, nie powinny jej używać kierowcy i osoby obsługujące maszyny. Środka tego nie powinno się ponadto łączyć z alkoholem i środkami odurzającymi.

Lekarz przepisuje, aptekarz odmawia sprzedaży, bo to „niezgodne z jego sumieniem”, a pacjent zostaje bez leku. Już wkrótce w Polsce?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)