Hydroksyzyna jest organicznym związkiem chemicznym, lekiem, który działa przeciwlękowo, uspokajająco i łagodząco w przypadku świądu. Komu się ją poleca, a kto nie powinien z niej korzystać?
Spis treści:
- Co to jest hydroksyzyna?
- Dawkowanie
- Cena
- Skutki uboczne
- Kto nie powinien z niej korzystać?
- Interakcje z innymi lekami
Co to jest hydroksyzyna?
Jest to lek (a dokładniej: substancją czynną leków) przepisywany na receptę o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i przeciwświądowym. Może mieć formę syropu lub tabletek.
Lekarz może ją zalecić w przypadku:
- stanów lęku, napięcia, niepokoju,
- pobudzenia psychoruchowego,
- odruchów wymiotnych,
- zaburzeń nerwicowych,
- świądu skóry z pokrzywką,
- nudności, wymiotów,
- bezsenności,
- jako lek uspokajający po operacjach.
Została wprowadzona na rynek przez belgijską firmę farmaceutyczną w 1956 roku. Jest z powodzeniem wykorzystywana w psychiatrii w stanach lękowych, leczeniu nerwic, napięcia nerwowego, niepokoju oraz w dermatologii w celu redukcji świądu. Jej działanie polega na hamowaniu funkcji ośrodków w warstwie podkorowej mózgu
– dodaje nam dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz – dermatolog, wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.
Co ciekawe, hydroksyzyna znajduje też zastosowanie w przypadku choroby lokomocyjnej, a także w zwalczaniu objawów odstawienia alkoholu.
fot. Paulina Ciok
Hydroksyzyna działa szybko – rezultaty jej przyjęcia są odczuwalne już po 15-30 minutach. Jej działanie uspokajające trwa około 12 godzin, a łagodzące w przypadku świądu skóry – nawet dobę.
Jak dawkować hydroksyzynę?
Powinno się ją stosować w możliwie jak najkrótszym czasie i jak najmniejszej skutecznej dawce. Maksymalna dawka dobowa dla osoby ważącej powyżej 40 kg to 100 mg, a dla osoby poniżej tej wagi – 2 mg/kg masy ciała na dobę.
Dawkowanie hydroksyzyny wygląda następująco (trzeba pamiętać, że konkretne zalecenia przepisuje lekarz):
DOROŚLI: | DZIECI: | |
objawowe leczenie lęku: |
50 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych |
- |
objawowe leczenie świądu: | najpierw 25 mg przed snem, potem lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki | dzieci od 12. miesiąca życia 1–2 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych |
przed zabiegami chirurgicznymi: | jednorazowo 50–100 mg | 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce |
Nie należy przyjmować jej więcej niż zalecił lekarz – wówczas nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.
Ile kosztuje hydroksyzyna?
Cena zależy tak naprawdę od konkretnego leku – ta substancja czynna występuje bowiem w różnych preparatach, np. Atarax, Hydroxyzinum Alvogen, Hydroxyzine Orion czy Hydroxyzinum VP, które możemy kupić w różnych wersjach w zależności od ilości zawartej hydroksyzyny, a także od jej formy (syrop lub tabletki) oraz ilości tabletek.
Cena hydroksyzyny waha się więc zazwyczaj od 6 do około 25 zł.
Skutki uboczne
Jak każda substancja lecznicza, także hydroksyzyna może powodować działanie niepożądane. Pacjenci, którzy z niej korzystają, najczęściej skarżą się na senność oraz bóle głowy, a także wysuszenie błon śluzowych. Mogą się też zdarzyć przypadki, że osoba taka czuje się zmęczona, osłabiona i znużona.
Do nieco rzadszych objawów zaliczamy: nudności, gorączkę, zawroty głowy, a także drgawki, stan pobudzenia i splątania, a jeszcze rzadziej – tachykardię, dezorientację, omamy, reakcje alergiczne, zaburzenia widzenia oraz zapalenie skóry.
Może powodować senność, z tego względu powinno się unikać prowadzenia pojazdów. Ponadto może wystąpić ból głowy, zmęczenie, uczucie znużenia, suchość w jamie ustnej, czy nudności. Jest jednym z tych leków, których nie można łączyć z alkoholem
– przestrzega dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.
Hydroksyzyna – kto nie powinien z niej korzystać?
Przeciwwskazaniem do jej stosowania są m.in. ciąża i karmienie piersią, a także niektóre stany i choroby, np. jaskra, porfirie, zaburzenia w odpływie moczu z pęcherza, osłabiona perystaltyka przewodu pokarmowego i przerost prostaty.
Z racji tego, że hydroksyzyna wywołuje senność, nie powinni jej używać kierowcy i osoby obsługujące maszyny. Środka tego nie powinno się ponadto łączyć z alkoholem i środkami odurzającymi.
Groźne interakcje
Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz przestrzega, że hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, m.in. z:
- antybiotykami (jak etytromycyna i lewofloksacyna),
- lekami wydłużającymi odstęp QT (chinidyną, dyzopiramidem, amiodaronem, sotalolem),
- trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi (może nasilać kardiotoksyczność),
- haloperidolem, cytalopramem, escytalopramem,
- metadonem,
- lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (np. fenelzyna, selegilina) oraz innymi preparatami o działaniu cholinolitycznym (np. oksyfenonium).
Zobacz też:
Dlaczego nie wolno łączyć leków z alkoholem?
Wszystko o Ketonalu bez recepty

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
WYPOWIEDZ SIĘ!