Obrzęknięta błona śluzowa nosa, lejący katar i łzawiące oczy to objawy kataru. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi? // fot. Fotolia

Homeopatia na katar: preparaty na różne rodzaje nieżytu nosa

Wybór leku homeopatycznego zależy od zaleceń lekarza lub indywidualnych doświadczeń lub preferencji. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi?
/ 04.03.2019 13:16
Obrzęknięta błona śluzowa nosa, lejący katar i łzawiące oczy to objawy kataru. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi? // fot. Fotolia

Co to jest katar?

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, który w medycynie nazywany jest nieżytem nosa. Błona śluzowa jest obrzęknięta i produkuje nadmierną ilość śluzu.

Katar jest cechą przeziębienia lub objawem uczulenia. Objawia się drapaniem i swędzeniem w nosie i gardle, kaszlem (spowodowanym przez podrażnienie gardła), kichaniem, wyciekiem z nosa, bólem głowy, uczuciem zatkanego nosa, łzawieniem oczu, osłabieniem i stanem podgorączkowym. Przy katarze często obserwuje się zapalenie zatok przynosowych.

Najczęściej przyczyną wystąpienia kataru jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub alergeny.

Jak stosować leki homeopatyczne?

Jakie leki homeopatyczne mogą pomóc na katar?

  1. ACONITUM NAPELLUS – stosowany jest przy uczuciu silnej suchości błony śluzowej nosa, kichaniu, wzmożonym pragnieniu, z towarzyszącym nagłym wzrost gorączki nawet powyżej 39˚C oraz bólem głowy. Stosowany jest wtedy, gdy katar nasila się po przemarznięciu lub po ekspozycji na silny wiatr, w zimnym otoczeniu.
  2. BELLADONNA – objawy towarzyszące chorobie, które są wskazaniem do stosowania Belladonny, to: nagły wzrost temperatury ciała, suchość błon śluzowych, zaczerwienienie twarzy, gorący tułów i głowa, zimne dłonie i stopy, pragnienie.
  3. NUX VOMICA – zalecane przy wielokrotnym kichaniu, szczególnie rano, z obfitą wydzieliną z nosa oraz niedrożnością nosa, gdy pogorszenie objawów następuje rano lub w zimnym otoczeniu, a poprawa wieczorem lub pod wpływem ciepła.
  4. PULSATILLA – stosowany w przewlekłych nieżytach nosa z zieloną lub żółtą wydzieliną, która nie jest drażniąca oraz gdy pogorszenie objawów następuje w ciepłym i zamkniętym pomieszczeniu, a poprawa na świeżym powietrzu lub w chłodzie.
  5. ALLIUM CEPA –stosowana w przypadkach kataru z dominującymi objawami, takimi jak ataki kichania, wodnista wydzielina podrażniająca skórę górnej wargi, łzawienie oczu bez podrażnienia spojówek. Objawy ustępują na chłodnym powietrzu.

Homeopatyczne preparaty złożone na katar:

1. CORYZALIA - zawiera: Allium cepa 3 CH, Belladonna 3 CH, Sabadilla 3 CH, Kalium bichromicum 3 CH, Gelsemium 3 CH, Pulsatilla 3 CH; aa 0,333 mg. Stosowana jest w ostrym katarze, nieżycie błony śluzowej nosa, katarze siennym, zapaleniu zatok, niedrożności nosa oraz w pierwszych oznakach przeziębienia, takich jak kichanie, wydzielina z nosa, utrata węchu i smaku.

2. EUPHORBIUM COMPOZITUM S – zawiera Euphorbium D4, Pulsatilla pratensis D2, Luffa operculata D2, Mercurius bijodatus D8, Mucosa nasalis suis D8, Hepar sulfuris D10, Argentum nitricum D10, Sinusitis-Nosode D13 aa 1 g w izotonicznym roztworze soli fizjologicznej; chlorek benzalkonium 0,01%. Jest wskazany w katarze pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub alergicznego. Preparat ten usprawnia odpływ wydzieliny, udrażniając nos. Można go stosować w długotrwałej terapii oraz na katar u niemowląt.

Zobacz też:
Domowe sposoby na katar
3 propozycje na inhalacje na zatkany nos

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/31.07.2018 03:28
Następnym razem będąc przeziębionym proszę niczego nie zażywać . Będzie takie samo działanie jak ta cała homeopatia ale o wiele taniej . W USA na kazdym środku homeopatycznym jest informacja że wg wielu badań i zgodnie z obecną wiedzą to nie działa i nie może działać . Wielka Brytania też się wycofuje z tego typu pseudo leczenia . Homeopatia powstała w czasach w których nie było obecnej wiedzy chemicznej czy fizycznej , ludzie nie wiedzieli o istnieniu bakterii oraz wirusów . Oblakanemu twórcy wydawało się że jeśli kogoś boli brzuch to podajemy środek który ból brzucha powoduje ale w rozcieńczeniu (zwykle tak dużym że albo brak w roztworze cząsteczek środka leczniczego albo jest tam go maksymalnie kilka molekuł - ilość która nie jest w stanie wywołać jakiegokolwiek efektu terapeutycznego czy biologicznego . ) Np oscillococcinum środek przeciw grypie jest tak bardzo rozcieńczony że jakby cała materia z naszego wszechświata była jego roztworem ,pomnozono by ta materię ( roztwór) razy trzy to wtedy znalazła by się tam JEDNA cząsteczka środka "leczniczego" Twórca homeopatii wierzył że woda która rozcieńcza środki ma pamięć i nawet po mocnym rozcieńczeniu pamięta co się w niej znajdowało . Idąc tym tokiem rozumowania woda pamiętała by rybie ekskrementy ,ścieki ,mocz itp . Dziś wiemy że woda nie ma efektu pamięci , wiemy jak zbudowana jest materia ( w miarę , a do tego pewne rzeczy potwierdzone doświadczeniami w CERN . Organizm sam się leczy a nie środki w ogromnym rozcieńczeniu często tak dużym że zostaje SAMA woda . Po to mamy mechanizmy obronne wrodzone i nabyte . Sok z aronii jako "aspiryna" . No chyba nie . Salicylany można uzyskać choćby z kory wierzby. Tam znajdują się naturalnie . Wg badań kwas acetylosalicylowy i inne nlpz także nie wpływają na skrócenie przeziębienia a tylko znoszą objawy przez Hamowanie mechanizmów zapalnych . Nie wiem państwo czy wiecie ale homeopatia to często TRUCIZNY w rozcieńczeniu . Choćby ARSZENIK !! A DO TEGO JEST to WIELOMILIARDOWY ZYSK OGROMNYCH KONCERNOW JAK BOIRON które nabijają konsumentów w butelkę ..... TAK WIEC CZLOWIEKU JESLI MASZ SIE LECZYC HOMEOPATYCZNIE TO LEPIEJ NIE BIERZ NIC !!!
/05.01.2017 08:41
Ja od wielu lat leczę siebie i moją rodzinę homeopatycznie. Staram się unikać chemii, dlatego na kaszel i ogólne przeziębienie zżywam krople homeopatyczne L-52 z Lehning. Skutecznie radzi sobie z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Do tego soki z aronii jako naturalnej aspiryny oraz oczywiście sok z malin.
/29.06.2013 14:41
ja nikogo nie zmuszam do wiary ale sprubowac miezaszkodzi
POKAŻ KOMENTARZE (1)