Dzielenie tabletek – czy można to robić?

przekrajanie tabletek
Względy ekonomiczne, trudności z połykaniem, konieczność stosowania niższych dawek leku – to podstawowe powody dzielenia tabletek. Czy nie szkodzi to naszemu zdrowiu?
/ 23.02.2016 12:06
przekrajanie tabletek

Które tabletki można dzielić?

Leki bez recepty można dzielić, gdy pozwala na to treść ulotki dołączonej do opakowania.

– Należy sprawdzić czy i kiedy podział jest uzasadniony. Jeżeli nie ma wyraźniej informacji na ten temat, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Taki lek najczęściej ma zarysowaną kreskę dzielącą, która ułatwia przekrojenie. Warto pamiętać, że dzielenie zawsze ma swoje wady – bez względu na starania nie uda nam się podzielić tabletki na idealne połówki, a więc stężenie medykamentu w obu połówkach będzie różne. To szczególnie ważne w przypadku preparatów zawierających bardzo niskie dawki. W tym przypadku nawet niewielkie wahania mogą mieć bardzo duży wpływ na wynik leczenia.

Powłoka to nie dekoracja, czyli tych leków nie dziel!

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy przyjmujemy leki z zalecenia lekarza.
– Wówczas o podziale leku może zadecydować wyłącznie lekarz. Dzieje się tak na przykład w przypadku dzieci lub osób starszych celem dopasowania właściwej dawki. Nie można tego robić samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji medycznej. Takie dzielenie może zniweczyć efekty leczenia, a nawet zaszkodzić – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

Dlaczego to takie ważne? Powłoka tabletki może mieć bardzo istotne znaczenie, szczególnie w przypadku leków o przedłużonym działaniu. Zadaniem takiego leku jest zapewnienie stałego stężenia substancji leczniczej przez dłuższy czas. Istnieją również leki dojelitowe. Powłoka takich tabletek jest oporna na działanie soków trawiennych – kapsułka opuszcza żołądek w nienaruszonym stanie i trafia do jelita. Podział takiej tabletki może zniszczyć otoczkę i zaburzyć prawidłowe działanie substancji czynnej oraz uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Nie zaleca się również dzielenia "delikatnych" preparatów, między innymi antydepresantów.

Zobacz też: Od czego zależy cena leku?

To, jak dzielisz tabletkę, ma znaczenie

Kiedy mamy pewność, że tabletkę można podzielić, należy to zrobić prawidłowo. Odradza się używania noża – grube ostrze tworzy odłamki, lekarstwo się kruszy, w efekcie dawka jest inna niż ta zalecona przez lekarza.

W aptekach można kupić specjalne „gilotynki”, które precyzyjnie dzielą tabletki. Po każdym użyciu urządzenie należy dokładnie wyczyścić. To ważne, szczególnie gdy dzielimy nim kilka rodzajów leków, albo korzysta z niego kilka osób. Dzielone lekarstwa mogą zostać „zanieczyszczone” innymi.  

Ekspert przestrzega przed jeszcze jedną praktyką: – Nigdy nie dzielmy tabletek na zapas. Lek pozbawiony warstwy ochronnej może nie być odporny na światło, wilgoć czy temperaturę. Tabletki należy dzielić tuż przed spożyciem – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

Zobacz też: Czym różni się syrop dla dziecka od syropu dla dorosłego?

Artykuł został napisany przez ekspertów Kliniki Demeter dla Zdrowie.wieszjak.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: leczenie, leki

Redakcja poleca

REKLAMA