Depresja - skuteczność leków bez recepty

Depresja to wyjątkowo ciężka choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku. Charakteryzuje się obniżeniem nastroju i ogólnym brakiem chęci do życia. Depresja lubi uaktywniać się szczególnie jesienią i zimą, kiedy to brak słońca, deszcz i wiatr przyczyniają się do coraz większego przygnębienia. Jak sobie radzić z jesienną chandrą? I czy leki bez recepty są skuteczne?
Depresja - skuteczność leków bez recepty

Dostępne suplementy

Jesienią i zimą wiele osób skarży się na obniżony nastrój, spowodowany niesprzyjającą aurą. W aptece można dostać bez recepty środki, które zwalczają objawy podobne do depresji. Są to głównie preparaty ziołowe pozwalające zwalczyć stres, przygnębienie czy nadmierne napięcie.

Najpopularniejszym naturalnym środkiem na jesienną chandrę jest melisa. Ma ona działanie uspokajające, znajduje zastosowanie również w bezsenności, łagodnej depresji i nerwicy. Można z niej przyrządzić napar lub kupić złożony suplement diety zawierający to zioło.

Stan przygnębienia może być spowodowany brakiem magnezu w organizmie, niedobory tego pierwiastka można w łatwy sposób uzupełnić stosując preparaty magnezu. Na rynku jest wiele preparatów z magnezem; różnią się one tylko dawką tego pierwiastka. W wyborze odpowiedniego preparatu z pewnością pomoże farmaceuta.

Zobacz także: Jak zwalczyć depresję bez użycia leków chemicznych?

Preparaty ziołowe

W leczeniu zaburzeń nastroju zastosowanie znajduje także dziurawiec. Jednak zioło to wchodzi w interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i może być niebezpieczne. Dziurawiec nie powinien być stosowany także z innymi lekami. Dowiedziono, że dziurawiec niekorzystnie wpływa na działanie leków przeciwzakrzepowych, immunosupresyjnych, przeciwwirusowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków obniżających poziom cholesterolu (statyn), a także doustnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku tych ostatnich dochodziło do nieplanowanych ciąż.

Jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie często zastosowanie znajduje kozłek lekarski. Surowiec stanowi korzeń; można go kupić jako pojedyncze suszone zioło lub jako składnik wyciągów alkoholowych w postaci kropli, tabletek lub kapsułek. Występuje bardzo często w preparatach złożonych.

Coraz większą popularność zdobywają szyszki chmielu, pomagają one w zasypianiu, łagodzą nadpobudliwość. Najczęściej można je znaleźć w połączeniu z kozłkiem lekarskim i męczennicą.

Nowością są produkty na bazie wyciągu z szafranu, który może stanowić alternatywę dla popularnego dziurawca. Szafran zwiększa stężenie tzw. „hormonów szczęścia”, dzięki czemu poprawia nastrój i może być stosowany w lekkiej depresji.

W preparatach poprawiających nastrój można znaleźć także inozytol, zwany także witaminą B8, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników i właściwą pracę komórek nerwowych.

Skuteczność ziołowych preparatów

Większość preparatów ziołowych o działaniu uspokajającym w pełni działa po około czternastu dniach regularnego stosowania. Jeśli jednak stany z objawami zbliżonymi do depresji utrzymują się dłużej, to należy udać się do lekarza. Na tak zwaną jesienną chandrę powinny wystarczyć ziołowe suplementy diety dostępne w każdej aptece.

Polecamy: Bezsenność – jak sobie z nią radzić za pomocą ziół?

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
Mnie głównie stresowała praca, nie mogłam się skupić, czułam niepokój, ale znalazłam na to sposób. Biorę nervomix control i już się lepiej funkcjonuje :)
/3 lata temu
a na ogół brałam relanę forte ale mi to raczej nie pomogło.. sama nwm co jest dobre choć stosuje wiele leków na depresje ..pomaga mi tylko dobra herbata i kilka godzin snu
/4 lata temu
mi lekarz od razu zalecił d-vitum forte, jak tylko zaczęłam się źle czuć. i na szczęście się nie rozhulało. witamina d ma działanie antydepresyjne w końcu.
POKAŻ KOMENTARZE (4)