Bezpieczna ochrona brodawek sutkowych

W ciele kobiety w okresie ciąży, pod wpływem hormonów, zachodzi prawdziwa rewolucja. Zmieniają się jego kształty, wrażliwość na bodźce oraz upodobania. Organizm przygotowuje się do ochrony płodu i zapewnienia mu odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju.
/ 16.06.2008 00:20
W ciele kobiety w okresie ciąży, pod wpływem hormonów, zachodzi prawdziwa rewolucja. Zmieniają się jego kształty, wrażliwość na bodźce oraz upodobania. Organizm przygotowuje się do ochrony płodu i zapewnienia mu odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju.

Jedną z istotniejszych jego funkcji jest odżywianie dziecka, zarówno w brzuchu mamy, jak i po narodzeniu. Najważniejszą rolę w produkcji mleka kobiety odgrywają: gruczoł piersiowy (pełniący funkcję butelki) i brodawki sutkowe (swoisty smoczek). Z tego powodu ważne jest, by pielęgnować je we właściwy sposób.

Obecnie kładzie się nacisk na karmienie piersią. W dostępnych źródłach informacji dużo uwagi poświęca się również ogólnie pielęgnacji piersi. Tajemnica odpowiedniego karmienia dziecka tkwi natomiast w brodawkach sutkowych. Mamma (czyli sutek) to narząd znajdujący się w zwieńczeniu piersi. Poniżej jego środka znajduje się właśnie cylindryczna lub stożkowata brodawka, która nadaje mu kształt. Brodawka charakteryzuje się znacznie ciemniejszym pigmentem niż piersi. Na jej wierzchołku znajdują się 12-15 ujść kanałów mlecznych, którymi mleko pod wpływem ssania dziecka wydostaje się na zewnątrz. Przed rozpoczęciem karmienia niemowlaka ważne jest, by odpowiednio się przygotować.
Bezpieczna ochrona brodawek sutkowych
Brodawki sutkowe pełnią istotną funkcję w karmieniu dziecka. Ich specyficzna budowa sprawia, iż są wrażliwe i delikatne, dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji, zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad jak mamy mogą bezpiecznie chronić brodawki sutkowe:
  • Natłuszczaj i masuj piersi. Dzięki temu zachowają one swoją jędrność i zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów. Pamiętaj jednak, iż w ciąży nie wolno masować brodawek sutkowych. W czasie ich stymulacji wydziela się bowiem oksytocyna. Może ona wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu.
  • Natłuszczaj i chroń brodawki sutkowe jeszcze przed porodem, używając odpowiednich kosmetyków. Przykładem takiego preparatu jest maść Maltan, stworzona na bazie roztworu glukozy. Jej działanie hamuje rozwój bakterii na skórze, natłuszcza i zapobiega pękaniu brodawek sutkowych. Dodatkowo ułatwia dziecku ssanie mleka. Nie powoduje reakcji alergicznych.
  • Przemywaj brodawki czystą wodą. Ograniczy to znacznie możliwość wystąpienia podrażnień, przesuszania skóry oraz alergii.
  • Smaruj od czasu do czasu brodawki własnym pokarmem. Mleko matki zawiera wiele cennych składników, które m.in. działają bakteriobójczo.
  • Odciągaj nadmiar pokarmu. Zapobiega to wystąpieniu zapalania piersi oraz gruczołów piersiowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/19.01.2015 11:45
Stwierdzenie 'odciągaj nadmiar pokarmu' jest bardzo nieprecyzyjne i ta nieprecyzyjność może się stać przyczyną poważniejszych powikłań. W sytuacji naturalnej (czyli kiedy matka i dziecko nie są rozdzielone, nie chodzi o poważną chorobę itp, a np. tylko o nawał pokarmu w pierwszych dobach), należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Przede wszystkim. Jeśli piersi są tak wypełnione, że dziecku trudno uchwycić brodawkę - można odciągnąć odrobinę pokarmu przedkarmieniem, tylko do zmiękczenia otoczki. Jeśli mimo tych zabiegów piersi dalej są obrzmiałe i pełne pomiędzy karmieniami, to odciągamy tylko do uczucia ulgi, nigdy do końca, bo w przeciwnym wypadku organizm otrzymuje informację, że tyle właśnie mleka potrzebuje nasze dziecko i wciąż będzie go produkował w nadmiernej ilości. Dlatego zwracam państwu uwagę na precyzję stwierdzeń, które tu Państwo umieszczacie, bo kobiety, które szukają informacji mają prawo do rzetelnej wiedzy.
/09.08.2009 22:22
bez dyskusyjnie najlepsza jest maśc na brodawkii bepanten niebieska poniewaz oprócz składnika nawilżającego i natłuszczającego jaki jest zawarty we wszystkich kremach ta cudowna maśc zawiera składnik przeciw zapalny,działa cuda!!!!!1polecam
/10.05.2011 18:35
Ja kupuje znacznie tańsza maśc Alantan z D-pantenolem.W moim przypadku doskonale załagodził podrażnienia sutek po karmieniu. A cena jest tez o wiele lepsza ,bo ja płaciłam cos około 9zł.
POKAŻ KOMENTARZE (1)