10 pytań na temat użycia spirali

Wkładka wewnątrzmaciczna to rozwiązanie, o którym myśli wiele kobiet, po urodzeniu dziecka. W stosunku do tabletek jest jednak wciąż temat dość kontrowersyjny…
/ 19.03.2013 06:50

Wkładka wewnątrzmaciczna to rozwiązanie, o którym myśli wiele kobiet, po urodzeniu dziecka. W stosunku do tabletek jest jednak wciąż temat dość kontrowersyjny….

10 pytań na temat użycia spirali

depositphotos.com

Dobrać właściwą antykoncepcję jest niemal tak trudno jak znaleźć swoją drugą połówkę. W grę wchodzą bowiem nie tylko preferencje ale też predyspozycje zdrowotne, sytuacja rodzinna, finansowa, zapominalskość, itp.

Wkładka wewnątrzmaciczna ma za sobą wiele pozytywów, choć nie jest oczywiście wolna od wad. Pierwsze pytanie od ginekologa to zwykle plany w zakresie macierzyństwa – choć wkładki nie oznaczają utraty możliwości zajścia w ciążę w przyszłości, zwykle poleca się je kobietom, które już rodziły, bo do małej macicy trudno się ją wprowadza zaś ryzyko uszkodzenia organu zawsze istnieje. Wkładka poza tym nie powinna być zakładana kobietom, które mają skłonność do częstych infekcji dróg rodnych, bo stan ten może się tylko zaostrzyć. Tyle medycyna, a teraz trochę od strony praktycznej…

1. Ile to kosztuje?

Dużo, bo to wydatek na raz, jednak w rozliczeniu na 5 lat użytkowania, wkładka wewnątrzmaciczna jest rozwiązaniem opłacalnym w stosunku np. do tabletek antykoncepcyjnych. Nowoczesne wkładki hormonalne kosztują zwykle ok. 600-700 złotych, zaś wraz z założeniem w gabinecie ginekologicznym całkowita cena oscyluje zwykle koło 1000-1200 złotych.

2. Czy to boli?

Nie, założenie wkładki trwa kilka minut i zwykle jest wykonywane w okresie menstruacji gdy szyjka macicy jest rozpulchniona. Jedyny ból to małe ukłucie. Po założeniu możesz plamić kilka dni lub tygodni i mogą temu towarzyszyć małe lub średnie skurcze podobne do miesiączkowych.

3. Czy będę mieć miesiączki?

Wkładka bywa często stosowana jako terapia przy obfitych miesiączkach bo u dużej części kobiet ogranicza ona skutecznie lub całkiem eliminuje krwawienia. Nie bądź jednak zdziwiona jeśli będziesz nadal mieć miesiączki, bo różne organizmy różnie reagują i są kobiety, które mają okresy nadal, często mniej obfite ale dłuższe.

4. Czy mój mężczyzna będzie ją czuł?

Istnieje bardzo mała szansa, że twój partner kiedykolwiek coś poczuje, a jeśli już to będą to najprawdopodobniej sznureczki wystające z macicy do pochwy, które służy do wyciągania spirali. W razie niedogodności możesz poprosić o lekarza o ich skrócenie.

5. Jak szybko można założyć wkładkę po porodzie?

Nie musisz czekać na pojawienie się pierwszej miesiączki, bo nawet wkładki hormonalne mogą współistnieć z karmieniem piersią. Różni lekarze mają różne opinie, ale wkładki zakłada się już w 6 tygodni po porodzie po stwierdzeniu kompletnego wygojenia się dróg rodnych. Czasem zaleca się trochę cierpliwości aby macica skurczyła się zupełnie i wkładce nie groziło wypadnięcie.

6. Czy wkładka może wypaść?

Owszem, zdarzają się wypadki wypadnięcia systemu z macicy, ale zwykle dzieje się to w okresie pierwszego półrocza od założenia, często pod wpływem krwawienia miesiączkowego. Przy jakichkolwiek wątpliwościach związanych z wyczuwaniem dyskomfortu w pochwie bądź zwiększonym krwawieniem lub bólem należy udać się natychmiast do lekarza na kontrolę.

7. Czy spiralę, która wypadła da się założyć na nowo?

Niestety, wypadnięcie spirali jest kosztowne, bo raz użytej nie można założyć ponownie. Musisz nabyć nową jeśli chcesz kontynuować ta formę antykoncepcji.

8. Czy z wkładką można zajść w ciążę?

Można. Choć wskaźnik Pearla dla tej formy antykoncepcji jest bardzo wysoki, istnieją na całym świecie przypadki zajścia w ciążę przy współistnieniu systemu. Część z nich to patologiczna ciąża pozamaciczna, która rozwija się w jajowodach i grozi zdrowiu kobiety, więc musi być usunięta. Są też jednak przypadki, gdy kobieta zaszła w regularną ciążę z wkładką prawidłowo założoną w macicy i donosiła ją do końca. Oficjalne zalecenia mówią, że do szóstego tygodnia ciąży można usunąć wkładkę, a po szóstym należy ją zostawić w macicy i wyjąć po porodzie.

9. Czy zmniejszy mi się libido bądź utyję?

Reakcji na antykoncepcję zawierającą hormony jest tyle ile jest kobiet. Owszem, wkładka może powodować różne skutki uboczne ale w porównaniu do tabletek dolegliwości takich jak spadek libido, bóle głowy czy przybieranie na wadze jest znacznie mniej. Większa jest natomiast szansa na plamienia i krwawienia, bóle krzyża oraz wzdęcie brzucha.

10. Czy wkładkę mogę wyjąć sama?

Nie, system zakłada oraz usuwa lekarz posługując się USG i od tej zasady nie ma wyjątków. Do ciebie należy obowiązek zgłaszania się na regularne kontrole ginekologiczne co pół roku oraz zgłoszenie się na wyjęcie wkładki po pięciu latach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/23.05.2017 10:45
A ja sie zgodze z jedna z Pan ze zakladanie wkladki to byl koszmar. Panie z niskim progiem bolowym powinny pomyslec o miejscowym znieczuleniu. Mnie nie znieczulano. Bol i skurcze spowodowaly ze stracilam przytomnosc i drgawki na fotelu. Pierwszy raz w zyciu zemdlalam. Dodam ze dzieci nie rodzilam i mam wkladke ut380. za 5 lat niezdecyduje sie na ponowne zalozenie. mam ja zalozona od wczoraj. jaki bedzie okres i dalsze skutki uboczne-tego niewiem.
/09.05.2017 05:56
ja mam wkladke od 4,5 lat i aktualnie jestem w 6m-cu ciazy.to bedzie dziewczynka-najwazniejsze, ze zdrowa. a ze spiralka, gdy sie odnajdzie, to ja jeszcze sobie porozmawiam....
/31.08.2016 17:07
Ja jeśli już to polecam wkładkę z hormonami, bo moją ją stosować nawet kobiety, które jeszcze nie rodziły. Ma ona najniższy wskaźnik Pearla, co oznacza jej najlepszą skuteczność. Między innymi dlatego zdecydowałam się na taką metodę i od 4 miesięcy mam system levosert.
POKAŻ KOMENTARZE (8)