Ptasia grypa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pomimo, że na ptasią grypę chorują głównie ptaki, coraz częściej diagnozuje się ją także u ludzi. Jakimi zasadami się kierować, by nie doszło do zakażenia?
Magdalena Bury / 3 tygodnie temu
Chora kobieta w łóżku fot. Adobe Stock

Skąd wzięła się ptasia grypa?

Ptasia grypa to zakażenie wywoływane przez wirus grypy typu A. Wszystko zaczęło się w 1997 roku w Azji. W Hong Kongu, na fermach, padł wtedy drób. U kur wykryto szczep H5N1, którym następnie zakaziło się 16 osób. 8 nie udało się uratować.

Kilka lat później, w 2003 roku, ptasia grypa zawędrowała do Europy. Pojawiła się też w Polsce - w 2006, 2014 i 2016 roku.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia wirusem H5N1? Ludzie zarażają się poprzez kontakt z mięsem, piórami i odchodami. Wirus przenosi się na ubraniach, butach i rękach. 

W ostatnich latach w mediach głośno było o ptasiej grypie. Może więc właśnie z powodu tego nagłośnienia, wiele osób tak bardzo się jej boi. Uspokajamy. Choroba nie jest zagrożeniem dla ludzi, którzy dbają o swoją higienę. 

Jak się nie zarazić?

Ptasia grypa to zdradliwa choroba. Nieleczona może spowodować wiele niepożądanych i bardzo niebezpiecznych dolegliwości. Właśnie dlatego musimy uważać nawet podczas spacerów w parkach i lasach. Szczególną ostrożność powinny też zachować osoby pracujące w gospodarstwach i na fermach. Zarażają ptaki hodowlane i dzikie.

Co jeszcze? Jajka i drób trzymaj w lodówce na osobnej półce. Radzimy też zrezygnować ze spożywania jajek na surowo, np. w formie kogla mogla.

Wszystkie deski, sztućce i garnki mające styczność z surowym mięsem myj w gorącej wodzie z dodatkiem silnego płynu do mycia naczyń. Warto także wiedzieć, że przechowywanie drobiu w zamrażalniku nie zabije wirusów ptasiej grypy.

Kiedy możemy mieć pewność, że mięso nie jest zarażone? Szczep H5N1 niszczy odpowiednia obróbka termiczna. Drób smaż, piecz, gotuj w temp. min. 50 stopni Celsjusza.

Objawy ptasiej grypy

Objawy te, chociaż bardzo podobne do symptomów zwykłej grypy, są cięższe w przebiegu. Częstym powikłaniem jest wirusowe zapalenie płuc. Nieleczona ptasia grypa może także wywołać odmę opłucnową, liczne krwotoki czy uszkodzenie płuc. 

Zobacz także:
Objawy grypy – na co zwracać szczególną uwagę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)