POLECAMY

Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostępna!

Kulminacja zachorowań na grypę w Polsce to czas pomiędzy styczniem a marcem, specjaliści radzą jednak szczepić się dużo wcześniej. Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Na czym polega ich innowacyjność?
Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostępna! fot. Fotolia

Nowa szczepionka, nowe wirusy

Co roku wczesną jesienią zaczynają się przygotowania do sezonu zachorowań na grypę, a w sprzedaży pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym składzie. Tym razem będziemy mogli skorzystać z takiej, która zawiera dwa nowe szczepy wirusa grypy.

Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do grudnia. Dlaczego warto? Grypa jest chorobą, którą często lekceważymy, w rzeczywistości jednak jej powikłania mogą nawet prowadzić do śmierci.

Według danych NIZP-PZH od września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób, co oznacza prawie 7% więcej niż w sezonie poprzednim. Niestety hospitalizacji wymagało aż 32% więcej bo aż 16 041 osób. O ciężkim przebiegu grypy w poprzednim sezonie świadczy jednak przede wszystkim ilość zgonów odnotowanych z powodu grypy i jej powikłań, a mianowicie 140 przypadków śmiertelnych, głownie z powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1, który był dominujący w minionym sezonie.

Czy grypę można wyleczyć antybiotykami?

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

Grypa i jej powikłania szczególnie groźne są dla osób z grup ryzyka, do których zaliczamy:

  • osoby chorujące przewlekle,
  • dzieci,
  • seniorów,
  • kobiety w ciąży.

Tak naprawdę jednak na grypę zachorować może każdy, a nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Możemy więc nie wiedzieć, że jesteśmy chorzy, i zarażać ludzi wokół nas.

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a te mogą być bardzo niebezpieczne – jak pokazują dane na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba.

Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

5 sposobów, dzięki którym unikniesz przeziębienia i grypy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Mam niestety osłabioną odporność. Przyjmuję witaminę C profilaktycznie, ale nie do końca mogę ustrzec się przed infekcjami. Bardzo dobre opinie słyszłam o inhalatorach z diagnosis.pl , ale ja tylko korzystałam z ich ciśnieniomierza w domu rodzinnym no muszę powiedzieć,że się sparwdził!