POLECAMY

I pozostaną nam tylko chusteczki... Od stycznia leki na katar będą dostępne na receptę

Których leków nie kupimy już od ręki w aptece i dlaczego?
I pozostaną nam tylko chusteczki... Od stycznia leki na katar będą dostępne na receptę fot. Fotolia

Gdy jesteśmy przeziębieni, pierwsze kroki kierujemy często do apteki, gdzie za radą doświadczonej farmaceutki kupujemy leki na kaszel, katar czy ból zatok. Przy pierwszych objawach choroby to często wystarcza, aby za kilka dni znów poczuć się dobrze. Może się jednak okazać, że już za miesiąc nie będzie to możliwe, a leki tego typu dostaniemy tylko za okazaniem recepty.

5 najlepszych przypraw na przeziębienie 

Leki na katar na receptę

Zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii od 1 stycznia 2017 r. wszelkie tabletki i syropy na katar, kaszel i bóle zatok, które zawierają więcej niż 720 mg pseudoefedryny, 150 mg kodeiny i 360 mg dekstrometorfanu , będą dostępne wyłącznie na receptę. Zakłada ona także, że bez recepty nie będziemy mogli kupować bardzo dużych opakowań leków. Dlaczego?

Powód jest prosty: są one często wykorzystywane do odurzania się (w połączeniu z alkoholem). Opakowania takich leków ponadto wykorzystują też przemytnicy i wytwórcy narkotyków.

Poza mniejszym dostępem do leków na katar problemem dla przeciętnego chorego mogą być przez to wydłużone kolejki do lekarzy – szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań. Jak oceniają eksperci pacjenci będą bowiem woleli iść do lekarza po receptę na środek zawierający większą ilość pseudoefedryny niż wielokrotnie wracać po mniejsze opakowania do apteki. 

Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostepna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Jak tak dalej pójdzie pozostanie nam stara babka-zielarka dla odważnych albo modlitwa o uzdrowienie. No i mamy dobrą zmianę. Powoli zakazują wszystkiego, poczekajmy miesiąc albo dwa i na cenzurowanym będą zwykłe tabletki przeciwbólowe.
/rok temu
Dobrze, że mnie to nie dotknie. Ja na katar mam sprej nozitix, a on w składzie ma same naturalne składniki, więc na luzie wiem, że mój dostęp do niego nie będzie ograniczony :D I dobrze, bo już nie raz mnie uratował jak męczył mnie katar. No ale wiele osób będzie pewnie biegać po lekarzach i jeszcze większe kolejki się zrobią. Naprawdę nie mogę zrozumieć, co kieruje ludźmi przez których nakładają na nas te wszystkie zakazy :( A teraz jeszcze sezon przeziębień, więc zawsze człowiek chce mieć coś pod ręką, żeby infekcja szybko przeszła.