POLECAMY

W pracy wszyscy chorzy? Poznaj 5 prostych sposobów, jak ustrzec się przed biurową epidemią!

Jeśli wszyscy wokół ciebie kichają i kaszlą warto zastosować tych 5 prostych zasad!
/ 10 miesięcy temu
W pracy wszyscy chorzy? Poznaj 5 prostych sposobów, jak ustrzec się przed biurową epidemią! fot. Fotolia

W biurze jak w przedszkolu: gdy jedna osoba przychodzi z infekcją, grozi to prawdziwą epidemią katarów i kaszlu. Jak uniknąć zarażenia od współpracowników? Dzięki tym 5 prostym radom zminimalizujesz ryzyko przeziębienia i być może przetrwasz okres jesienno-zimowych infekcji w pełni zdrowia. 

1. Pamiętaj o myciu rąk

Być może wyda ci się to banałem, ale regularne mycie rąk to jeden z fundamentów profilaktyki infekcji. Jeśli nie chcesz biegać do łazienki, możesz zainwestować w żel lub chusteczki antybakteryjne. Dzięki temu będziesz mogła dyskretnie, przy biurku zadbać o higienę rąk. Dodatkowa rada: unikaj dotykania dłońmi okolic twarzy. 

2. Dbaj o czystość swojego miejsca pracy

Myszka, klawiatura czy słuchawka telefonu potrafi być prawdziwym siedliskiem bakterii i wirusów. Regularnie więc czyść je płynem odkażającym. Nie zapomnij też o przetarciu blatu. Rób to, nawet jeśli teoretycznie leży to w obowiązkach serwisu sprzątającego. Nikt nie zadba o czystość twojego miejsca pracy, jak ty sama.

3. Często wietrz pokój

Choć mitem jest, że mróz zabija wirusy i bakterie, nie powinno powstrzymać cię to przed regularnym wietrzeniem pomieszczeń, w których przebywasz. W sezonie grzewczym jesteśmy narażeni na przesuszenie śluzówek, które stają się wtedy bardziej podatne na atak wirusów i bakterii. Świeży dopływ tlenu uchroni cię również przed bólami głowy i ułatwi uporanie się z zawodowymi obowiązkami.

Szybkie, domowe sposoby na przeziębienie. Sprawdź, jak zwalczyć je w domu!

4. Unikaj kontaktu z chorą osobą

Unikaj przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma widoczne objawy infekcji. Wiele chorób przenosi się drogą kropelkową, więc każde kichnięcie czy kaszlnięcie w twojej obecności podnosi ryzyko, że ty również złapiesz infekcję. Trudność pojawia się, gdy chory pracuje w tym samym pomieszczeniu, co ty. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak zastosować się do punktu numer 5:

5. Wyślij chorą osobę na zwolnienie...

... lub chociaż do pracy zdalnej. Oczywiście nie zawsze będzie to zależało od ciebie, ale warto głośno o tym mówić. Ostatecznie od jej obecności lub nieobecności zależy też twoje zdrowie, a pracodawcy też zależy, by jak najwięcej pracowników było obecnych w pracy. Może więc warto wysunąć ten argument podczas następnej rozmowy z zakatarzonym współpracownikiem?

Jak uniknąć grypy i przeziębienia? Poznaj 9 zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
ja biorę d-citum immuno extra i już 2 biurowe epidemie przetrwałam bez dnia zwolnienia!