POLECAMY

Grypa u kobiet w ciąży

Podczas ciąży system immunologiczny kobiety czyni ją bardziej podatną na grypę. Dlatego przyszłe mamy powinny jak najszybciej zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionka może chronić kobiety w ciąży oraz ich nienarodzone dzieci.
Grypa u kobiet w ciąży

Do czego prowadzi grypa w czasie ciąży?

Szczepionka przeciw grypie jest najlepszą ochroną nie tylko przed tą chorobą, lecz także przed powikłanymi, jakie może ona spowodować. Profilaktyka grypy jest ważna szczególnie u kobiet w ciąży, ponieważ znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań. A wszystko to z powodu zmian w ich układzie odpornościowym.

Badania potwierdzają, że istnieje większe prawdopodobieństwo, iż grypa wywoła poważniejsze choroby u kobiet w ciąży niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Istnieje także prawdopodobieństwo, że przebieg choroby u ciężarnej będzie znacznie cięższy, co może prowadzić do hospitalizacji lub nawet śmierci. Grypa u kobiet w ciąży może także doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia nienarodzonego dziecka: wad wrodzonych, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Planujesz ciążę? Zaszczep się przeciw grypie

Jeśli planujesz ciążę, to zaszczep się przeciw grypie najszybciej, jak to tylko możliwe. Badania pokazują, że szczepionka zapewnia ochronę dziecku zarówno w czasie ciąży, jak i po przyjściu na świat. Karmienie piersią chroni maluszki, ponieważ mleko matki, składające się przeciwciał, trafia do organizmu dziecka. W późniejszym czasie te dobroczynne przeciwciała pomagają noworodkowi zwalczyć infekcję. Badania pokazują, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują niż dzieci, które nie przyjmowały pokarmu od matki.

Jestem w ciąży i mam grypę. Co robić?

Jeśli masz objawy grypopodobne, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli to konieczne, lekarz może przepisać lek przeciwwirusowy. Ciężarna kobieta zmagająca się z gorączką powinna wziąć lek zawierający paracetamol. Niebezpieczne może być także przeziębienie w ciąży.

Leki zawierające ibuprofen albo aspirynę mogą doprowadzić do poronienia. Dla kobiet w ciąży, które zmagają się z bólem i gorączką, najbezpieczniejszym lekiem jest paracetamol.

Warto wiedzieć: Ciąża a wirus A/H1N1

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Szczepionka przeciwko grypie jest bezpiecznym sposobem na ochronę kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci, nie tylko przed samą chorobą, lecz także przed powikłaniami grypy, takimi jak zapalenie płuc. Z badań wynika, że szczepionka jest pierwszym i najważniejszym krokiem w ochronie przeciw grypie. Po podaniu szczepionki w czasie ciąży, wykazano, że chroni ona zarówno matkę, jak i jej dziecko (do 6. miesiąca życia).

Szczepionkę przeciwko grypie można podać kobiecie w ciąży podczas każdego trymestru.

Kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny przyjmować szczepionki przeciwko grypie w aerozolu, ponieważ zawiera ona żywe, choć osłabione, wirusy grypy.

Szczepienia przeciwko grypie nie wywołuje poronienia

Badania wskazują na brak związku między szczepieniem przeciwko grypie w okresie ciąży i poronieniem. Badanie przeprowadzone na przyszłych mamach w pierwszym trymestrze ciąży wykazały, że kobiety, które otrzymały szczepionkę przeciw grypie nie były bardziej narażone na poronienie od tych, które nie były szczepione.

W USA liczba ciężarnych kobiet otrzymujących szczepionkę przeciwko grypie znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W dużej mierze ze względu na wysiłek władz państwowych, które namawiały do szczepienia przeciw grypie pandemicznej AH1N1 2009 w sezonie 2009-10. W ciągu ostatnich dwóch sezonów epidemicznych, ponad połowa kobiet w ciąży była szczepiona.

Polecamy: W czasie ciąży uważaj na leki!

Źródło: MedicineNet.com; http://www.medicinenet.com/pregnancy_flu_shot_side_effects_and_safety/article.htm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)