Jak skutecznie leczyć grypę?

Czy domowe sposoby leczenia są skuteczne? Czy witamina C pomaga w leczeniu grypy? Dowiedz się, jak skutecznie leczyć grypę!
Jak skutecznie leczyć grypę? fot. Fotolia
Co roku Polacy tłumnie oblegają przychodnie i apteki usiłując uzyskać pomoc w leczeniu grypy. Temat ten wciąż budzi dużo wątpliwości. Profesor Lidia Brydak, kierownik Katedry Zakładu Badania Wirusów Grypy odpowiada na najczęstsze pytania dotyczące tego schorzenia.

1. Czy w leczeniu grypy pomagają antybiotyki?


Antybiotyki nie pomagają w leczeniu grypy, ponieważ antybiotyki, przeznaczone są do zwalczania bakterii, a nie wirusów. Zatem przy infekcji grypowej należy unikać podawania antybiotyków, jeżeli nie ma wskazań lekarskich.

2. Czy witamina C to skuteczny sposób na leczenie grypy?


Witamina C ani nie pomaga ani nie szkodzi. Z dotychczas przeprowadzonych badań naukowych wynika, że nie ma ona wpływu na przebieg infekcji.

3. Jak leki dostępne bez recepty wpływają na leczenie grypy?


Często słyszy się o stosowaniu preparatów OTC w leczeniu grypy. Grypa nie jest chorobą, w której powszechnie stosowane leki na przeziębienie i grypę mogą zapobiec wielonarządowym komplikacjom. Preparaty, o których mowa jedynie zmniejszają nasilenie objawów, ale nie mają wpływu na wirusa grypy.

4. Jak należy leczyć grypę?


Medycyna od wielu lat dysponuje lekami przeciwgrypowymi nowej generacji, tzw. inhibitorami neuraminidazy, dostępnymi jedynie na receptę. Aby były one skuteczne, muszą być podane jak najszybciej od momentu wystąpienia choroby, tj. najlepiej w ciągu 36 godzin, maksymalnie 48 godzin po uprzedniej diagnostyce laboratoryjnej. Należy jednak pamiętać o profilaktyce, a przede wszystkim o szczepieniach przeciwko grypie, wówczas leczenie nie byłoby potrzebne.

5. Czy szczepionki przeciwko grypie są skuteczne?


Szczepionki to dobrodziejstwo współczesnej medycyny, które pomogły poradzić sobie z wieloma chorobami, stanowiącymi wcześniej śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Aktualnie wiele chorób dzięki szczepionkom, albo ma łagodniejszy przebieg, albo praktycznie zostały wyeliminowane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku grypy – szczepionka od dziesiątków lat stała się sposobem na zapobieganie grypy. Zatem określanie sukcesu medycyny jakim jest szczepionka w kategoriach zysku firm farmaceutycznym, jest przekreśleniem dorobku naukowego wielu naukowców.

Czytaj także:

Na pytania odpowiadała prof. dr hab. Lidia B. Brydak Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Zgadzam się, że szczepienie to najlepszy sposób, żeby zapobiegać grypie. Mówię to z własnego doświadczenia. Odkąd korzytsam z oferty certusa w poznaniu nie zadrzyło mi się zachorować na grypę. Każdy powinien znaleźć swoją placówkę, gdzie bd miał możliwość wykonania szczepienia. Nie lekceważmy tej choroby, bo powikłania mogą być naprawdę groźne dla zdrowia, a nawet życia!
/2 lata temu
najlepiej się wygrzać, nasmarować plecy spirytusem, wypocząć, zastosować dietę z witaminą c oraz czosnkiem. Dzieci też nie przetrzymywać bez leków. Ja w tym okresie roku nie ryzykuje, podaje ze cztery dni fosidal na kaszel i przeziebienie. Za dużo chorych ludzi jest dookoła.
/3 lata temu
też tak uważam, jak prawdziwa grypa to nie ma żartów.
POKAŻ KOMENTARZE (1)